• Publicitate

Unde se traieste mai bine, Canada sau Italia?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Unde se traieste mai bine, Canada sau Italia?

Mesajde tofanviorica » 18 Ian 2011, 09:54

Vreau sa va rog cine stie...............unde e mai bine in Canada sau in Italia?
poate a fost cineva si acolo si acolo.Noi cu sotul nu putem sa ne decidem,suntem din Moldova (avem 24/25 ani si nu avem inca copii) avem foarte multe rude in Italia ,dar credem ca in Canada e mai bine.Deja eram hotariti sa plecam si iaca na ca foorte multi zic ca nu te du e foarte greu altii zic pleaca ca e bine si nu stii pe cine sa crezi si ce sa faci.Noi nu am fost niciodata nici in Canada nici in Italia.Va rog foarte mult ajutatine cine poate si stie diferenta.
tofanviorica
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Sly » 18 Ian 2011, 15:47

Pai voi aveti rude in Italia insa vreti sa luati o hotarare bazat pe ce va spun niste necunoscuti de pe un forum?!!!
Sincer,eu zic sa nu plecati nicaieri pana nu va decideti singuri ce si cum.
Iar ca raspuns la intrebarea voastra,daca va place siropul de artar si cafeaua proasta,alegeti Canada,daca va plac pastele si un espresso bun,alegeti Italia.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Audrey » 19 Ian 2011, 03:30

S-a globalizat lumea, vroind siopul de artar se gaseste si in Italia, pana si espresso prost.

(personal mie mi-au trebuit zece ani ca sa inteleg de ce unii erau fixati pe o anumita marca de cafea. dupa 10 ani de Italia dau si eu peste o marca si spun "asta e raiul" :lol: :lol:

aa, disperta ca las Italia si bunatate de cafea ma pun sa caut, am gasit :lol: )

Ce vreti sa faceti in Italia? Dar in Canada?
Audrey
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Audrey » 19 Ian 2011, 04:04

Uite, urmareste asta, ce-ti ofera Canada cand ajungi
http://www.realizat.com/viewtopic.php?t ... highlight=

Dupa intereseaza-te cam ce ti-ar putea oferi Italia, nu rudele din Italia.

Asa:

cum pui piciorul pe teritoriul italain n-o sa te intampine nici o figura oficiala cu "bine ati venit, va ajutam noi sa va descurcati!"

nu aveti nicio sustinere, dar nici una de la statul italian
daca n-o sa dati voi din coate el n-o sa dea pentru voi
astfel lucrul e cum e, nu esti niciodata tutelat cum trebuie pentru ca oricum e plin de straini care nu au de lucru, disperati. (clar nu veti putea lucra in Italia pentru ceea ce v-ati pregatit in scoli, eventual facultati; in Italia la ora actuala multi profesori universitari italieni lucreaza cu plata onorifica, un euro per luna ca da bine la curricula, ca au avut experienta ca si profesor universitar, dar copiii cer de mancare, nu-i ca-i poti tine cu plati onorifice; putinii romani care lucreaza pentru ceae ce s-au pregatit sunt, exact, exceptiile)
"nu-i convine lui romica, vine nea georgica"
intre timp lucrezi cum se poate, chiriile sunt greu de obtinut in zonele bune, daca cauti cumva chirie undeva acasa la nenea Bossi ai grija sa nu o cauti cu nume de roman sau tunisian si neaparat cu carte de identitate italiana, dar nici macar din sud sa nu fie.

(noi vroiam undeva la munte, bani in cont aveam, toate dadeau bine, pana si lipsa de accent la sot cand vorbeste italiana, toate bune si frumoase, cica incheiem contractul pana cand trimitem cartea de identitate unde nationalitatea era trecuta; intreaba daca asa ceva e posibil in Canada si cu ce frecventa; copiii is incantarea tutoror (sau pe aproape oricum), sateni-blonzi, albi la piele, vorbesc italiana fluent; se intampla destul de des pentru gusturile mele ca dupa ce intelege lumea ca-s totusi romani sa redevina rezervata fata de ei; copiii se considera italieni cu parinti romani, italianii nu i-ar recunoaste niciodata ca fiind italieni, veci, pururi, sohan, cu exceptia unor cativa idealisti de stanga
stiu ca n-aveti copii, o sa-i aveti in cativa ani, acum nu va preseaza acest aspect, intrebati-va cat v-ar presa peste vreo 10 ani
asa... alocatiile copiilor, vin cat timp nu "uita" angajatorul sa completeze niste documente (al nostru de ex a uitat, s-au dus alocatiile pe 4 luni, cca 1000 euro, intre timp angajatorul sustine ca le-a dat, dar noua nu ne apar, "bucurie mare"; asigurarile medicale sunt valabile doar un an cu posibilitate de prelungiere inca un an doar daca se dovedeste ca esti angajat)

ce mai? casele, neaparat sa va intrebati unde, cum ati vrea sa locuiti pentru o viata
Italia e foarte frumoasa pentru turisti
Italia acea pitoreasca care se vede in cartoline e rezervata ori turistilor ori diversilor proprietari a unor imobile turistice la care un muritor de rand n-o sa aiba acces in aceasta viata
in schimb, muritorilor de rand li se ofera apartamente in diverse cartiere pe unde nu-si fac veacul turistii; scumpe, cu nota de lux pentru vreo 60mp. (vezi casa.it si realtor.ca ca sa ai termeni de comparatie)
Audrey
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 3 ori

Re: Canada sau Italia unde ii mai bine

Mesajde yonick » 19 Ian 2011, 07:07

tofanviorica scrie:Vreau sa va rog cine stie...............unde e mai bine in Canada sau in Italia?
poate a fost cineva si acolo si acolo.Noi cu sotul nu putem sa ne decidem,suntem din Moldova (avem 24/25 ani si nu avem inca copii) avem foarte multe rude in Italia ,dar credem ca in Canada e mai bine.Deja eram hotariti sa plecam si iaca na ca foorte multi zic ca nu te du e foarte greu altii zic pleaca ca e bine si nu stii pe cine sa crezi si ce sa faci.Noi nu am fost niciodata nici in Canada nici in Italia.Va rog foarte mult ajutatine cine poate si stie diferenta.

Nici eu nu stiu, ca n-am fost nici in Italia nici in Canada. Ca sa faci o alegere cat mai obiectiva, trebuie sa ai cat mai multe informatii despre stilul de viata si mentalitatea nord-americana, la fel si cea mediteraneana. Trebuie sa mai sti daca in Italia intri cu cetatenie Moldoveneasca, sau cu cetatenie Romana. Cu prima e mai greu(cred). Cu a doua, intri doar cu "buletinul", dar veti fi priviti invariabil ca "tigani". Ar mai fi multe de spus, dar ma abtin. Pentru ca nu pot fi obiectiv si nu vreau sa se creada ca incerc sa influentez. Cel mai bine studiaza ambele fete ale problemei si abia apoi ia o decizie. Bafta maxima, Nick.
Membru G.V.U.
yonick
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde tofanviorica » 19 Ian 2011, 08:05

Rudele din Italia clar ca nu vor sa plecam asa departe si nici nu stiu nik despre viata in Canada.Problema este ca noi nu vrem sa plecam in Itali pentru citiva ani (sa avem grija de babute si sa le spalam de c......)ca sa facem ceva bani fara ca sa ne simtim oameni in rind cu toata limea.Noi vrem sa plecam undeva, unde putem sa avem un salariu cu care sa putem nu exista ci trai ca si orcine.Sa nu ne doara capu ca nu avem cu ce sa platim conditii,mincare si toate necesare(ne mai vorbind de ceea ca casa sau apertament propriu ramine doar in visele noastre)Nu spun ca noi traim rau aici in Moldova avem serviciu avem piine si sare pe masa dar vrem ceva mult mai mult.Normal ca pentru asta sintem gata sa muncim si sa facem tot posibilu sa realizam putin cite putin scopurile noastre.Noi vrem sa realizam ceva in viata care si asa ii foarte scurta si sa oferim un viitor mai bun copiilor nostri credca ca si orcine. Si credca nu o sa fie mai rau in Canada ca acasa. :?: :?: :?:
tofanviorica
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE