• Publicitate

Unde se traieste mai bine, Canada sau Italia?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re:

Mesajde robert.lihet » 20 Iul 2014, 14:05

gore-lm scrie:Robert , in America nu sunt 3-4 mii de milionari , sunt 3-4 milioane de milionari . Cam putine Ferrari pe cap de locuitor totusi la cat de multi bogatasi sunt . Nu sunt sigur la ce te referi exact dar daca e la ce ma gandesc eu cred ca e vorba de rigola ptr deversarea apelor pluviale ...care e mult mai importanta pentru cetateni decat faptul ca un figurant isi loveste scutul sau masca de asfalt . Faptul ca te pricepi la camioane nu te face expert in masini . De inventat inventeaza toata lumea , nemtii cel mai mult ...din pacate ptr nu ei nu stiu sa-si valorifice inventiile si atunci ajung tot pe mana americanilor . Iar schimbul de ulei si cureaua de transmisie sa ti le schimbi tu , singur , ca eu unul n-am chef ....daca tot am chef de munca prefer sa fac jobul meu care-l stiu eu cel mai bine si in timpul in care as face schimbul de ulei fac bani de platesc si mecanicul si uleiul si poate si o spalare a masinii . Eu personal vand masinile inainte de a fi necesara schimbarea curelei dar sa zicem ca as tine masina pana la 120.000 km sa necesite schimbarea ....imi explici si mie cum as putea schimba cureaua la un audi a6 ...la mine in garaj , singur ?

PS: Sa inteleg ca pentru a salva bani si a intelege mai bine cum functioneaza tu preferi s-o freci la rece ? :lol: Eu as chema expertul(a) :D

Pot sa fie si douazeci de mii. daca nu ai unde sa alergi cu un Ferarri, nu ai. Si basta! Cine isi cumpara aici Ferarri nu sunt cei ca tine, in mod clar. Sunt oameni pasionati de performanta, si mai ales Ferarri. Referitor la pluviale hai sa iti dau o informatie in premiera mondiala, nemaiauzita inca. Si in Europa ploua, chiar torential de multe ori. Adica, daca eu vreau sa intru repede in benzinarie ca sa nu incurc traficul si sa nu pun in pericol pe mine si cel din spatele meu, inseamna ca sunt figurant??!!! Uau!
Pai cum sa ai chef sa iti schimbi singur uleiul sau o curea daca nu stii cum sa faci? Crezi ca eu am chef sa fac balet cu ursul?!! Cat despre priceput la masini prietene... iar faci presupuneri bazate fix pe aer. Prima oara cand am schimbat placute de frana si aerisit frane la o Dacie era la 12 ani. Tu crezi ca pasiunea asta pentru masini am capatat-o de pe gugle sau jucand NFS?? Ma bucur pentru tine ca ai A6, insa imi pare rau ca esti un alt caz care are masina scumpa si nu intelege nimic din ea. Dar daca tot mi-ai cerut sfatul despre schimbarea curelei... cred ca ai putea sa incepi prin a iti cumpara scule. Si nu vorbesc de patentul ala multi-tools Jobmate la oferta in Canadian Tire. Dupa care astepti pana au aia la IGA in oferta niste bere si mergi pe la baietii pasionati de masini. Nu se stie niciodata, poate se prinde ceva de tine.
Prostii par sa se inmulteasca pe cale artificiala/ Ca sunt multi ai dreacu, si n-au nici o boala
robert.lihet
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re:

Mesajde robert.lihet » 20 Iul 2014, 14:30

dany_s scrie:
Sly scrie:
Gator scrie: Iar in privinta poliloghiei tale cu SAABul, ai omis subiectul: e o masina scumpa care MIE imi face probleme, indiferent daca schimb uleiul in garaj sau la shop. M-am folosit de un exemplu ca sa generalizez faptul ca masinile europene sint extrem de proaste. .

Chiar daca SAAB-ul era GM...faptul ca suna european facea sens,un alt exemplu ar fi orasul Paris din ON...foarte boring loc un bun exemplu ca orasele europene sunt plictisitoare. :lol:

Adica Saab e la fel de european cum e Paris, On, european?

Vreau sa fiu sigur ca asta ai zis inainte sa rad in hohote

SAAB 9.3 facut in USA. SAAB 9.5 facut in Suedia. Si acum du-te si schimba-ti pamapershii de atata ras.
Prostii par sa se inmulteasca pe cale artificiala/ Ca sunt multi ai dreacu, si n-au nici o boala
robert.lihet

Re:

Mesajde robert.lihet » 20 Iul 2014, 14:40

Radu7777 scrie:
Danciulescu scrie:Am niste amici n Italia care au zis ca daca continua problemele de acuma o sa se orienteze sa se mute in Canada sau Australia.

Australia e ok, dar daca se muta in Canada fac cea mai proasta alegere, intreaba-l pe robert lihet si-ti va confirma :lol:

Intotdeauna ti se pare iarba mai grasa si mai frumoasa la vecinul. si cand sari gardul, cazi cu fundul in scaieti.
robert.lihet

Re:

Mesajde robert.lihet » 20 Iul 2014, 14:59

Radu7777 scrie:frecam duda pe net si am gasit asta

For our Torre di Pisa trip, one additional parking comment – We did paid street parking close by the tower and there were “helpful” men there to tell us where to buy our parking ticket to display…then they proceeded to tell us for 1 euro we should pay them to “watch” our car. I was concerned about that and asked a more official looking “meter maid” about the men. She said not to pay them, obviously, but more important not to worry about the car
http://www.athomeintuscany.org/2011/09/ ... and-siena/

ca-n Canada ... ne explica imediat robert.lihet :lol:

Invata si tu topica din limba romana. Corect era sa scrii :" Frecam duda. (n.r. : punct) Pe net am gasit asta" . Si mai corect era sa nu mai pui " Pe net am gasit asta". Asta se subintelege. Unde in alta parte sa gasesti tu ceva!? In vreo biblioteca?!! In vreo librarie?!!! Clar ca pe net!!!
robert.lihet

Re: Re:

Mesajde Isostar » 21 Iul 2014, 09:48

robert.lihet scrie:Si unde ai tu autostrazi in Canada sa mergi cu un Ferarri???? Mai omule.... tu ai fost vreodata in Canada? Nu te intreb daca ai schimbat doua viteze intr-un Ferarri, ca n-are rost.

Poti sa detaliezi ce fel de autostrada imi trebuie sa merg cu Ferrari? Cred ca vorbim de aceeasi masina si a fost doar o scapare (Ferrari vs Ferarri).

P.S. Ferrari merge doar pe autostrada? In alta parte nu pot sa-l conduc?
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Re: Re:

Mesajde floribadoiu » 21 Iul 2014, 10:14

Isostar scrie:
robert.lihet scrie:Si unde ai tu autostrazi in Canada sa mergi cu un Ferarri???? Mai omule.... tu ai fost vreodata in Canada? Nu te intreb daca ai schimbat doua viteze intr-un Ferarri, ca n-are rost.

Poti sa detaliezi ce fel de autostrada imi trebuie sa merg cu Ferrari? Cred ca vorbim de aceeasi masina si a fost doar o scapare (Ferrari vs Ferarri).

P.S. Ferrari merge doar pe autostrada? In alta parte nu pot sa-l conduc?

Cred ca se referea la gropile QC-oase. E chiar pacat sa dai banii pe Ferrari si sa circuli pe asa strazi.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE