• Publicitate

Topicul oraselor mici din Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde Radu7777 » 14 Aug 2012, 11:50

Pentru ca visele tale sigur nu s aceleasi cu ale altora. Suntem diferiti si crezi saunu dar asta face viata makfrumoasa.

asa, si ce legatura are cu revelionul ?

ca de obicei exagerezi .Viloiul e o casa mai mult decat obisnuita.

stim, stim ... camera de liniste, camera de neliniste, camera de oaspeti, media room, vinoteca etc. ... 2000 de scuerfitzi pentru 2 persoane (nu-mi zi ca atunci cand ati luat-o stiai ca fiica si ginerele vor locui cu voi forever) e chiar la limita de jos a decentei :lol:

Oricum si viata e mult mai idftina pe aici

corect, mai ales cand mergi la cumparaturi in detroit rupand etichetele ca sa nu platesti vama sau cand iti pui aifonu in orez ca sa nu trebuiasca sa-ti iei unul nou ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde yogyog » 14 Aug 2012, 14:25

comisaru scrie:Comisaro, cred ca ar fi bine sa mai iesi si tu din orasul ala si sa te mai plimbi putin prin Ca sa vezi ca-s locuri mult mai frumoase. Alberta nici nu se compara cu janghina aia de windsor. macar chinuie-te sa vb din propria experientza decat din auzitele de pe la vecini sau alte rude mai indepartate

:)
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde comisaru » 14 Aug 2012, 16:35

yogyog scrie:Comisaro, cred ca ar fi bine sa mai iesi si tu din orasul ala si sa te mai plimbi putin prin Ca sa vezi ca-s locuri mult mai frumoase. Alberta nici nu se compara cu janghina aia de windsor. macar chinuie-te sa vb din propria experientza decat din auzitele de pe la vecini sau alte rude mai indepartate

E dreptul tau sa crezi ce vrei :) De vizitez , vizitez multe locuri . De locuit prefer sa locuiesc aici . Greu de crezut dar eu imi iubesc orasul . Serios . :)
Alberta e programata anul viitor . poate . Deocamdata am New York si Vancouver in plan . :)
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde yogyog » 14 Aug 2012, 16:41

comisaru scrie:
yogyog scrie:Comisaro, cred ca ar fi bine sa mai iesi si tu din orasul ala si sa te mai plimbi putin prin Ca sa vezi ca-s locuri mult mai frumoase. Alberta nici nu se compara cu janghina aia de windsor. macar chinuie-te sa vb din propria experientza decat din auzitele de pe la vecini sau alte rude mai indepartate

E dreptul tau sa crezi ce vrei :) De vizitez , vizitez multe locuri . De locuit prefer sa locuiesc aici . Greu de crezut dar eu imi iubesc orasul . Serios . :)
Alberta e programata anul viitor . poate . Deocamdata am New York si Vancouver in plan . :)

Probabil ca ai sa-ti mai schimbi parerea dupa ce vezi mai multe locuri (din Canada). Windsorul mi s-a parut un oras uratzel, dar deh, fiecare cu gusturile lui. Cand ai sa ajungi si prin Alberta poate ai sa intelegi de ce unii oameni prefera sa locuiasca acolo. Eu n-am fost decat de vreo 5-6 ori in Vancouver si tot timpul e o placre.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde comisaru » 14 Aug 2012, 16:59

yogyog scrie:
comisaru scrie:

Probabil ca ai sa-ti mai schimbi parerea dupa ce vezi mai multe locuri (din Canada). Windsorul mi s-a parut un oras uratzel, dar deh, fiecare cu gusturile lui. Cand ai sa ajungi si prin Alberta poate ai sa intelegi de ce unii oameni prefera sa locuiasca acolo. Eu n-am fost decat de vreo 5-6 ori in Vancouver si tot timpul e o placre.

E o mare diferenta intre "oras de vizitat" si "oras de trait" .
Nu ai idee cat de mult la suflet am Parisul . Am locuit chiar ceva timp pe acolo . Cu toate astea , crede-ma , sunt constient a ca nu e un oras in care sa locuiesc . Dar de mers as merge si in fiecare an acolo sa ma plimb .:)
Alberta e prea friguroasa pentru mine . Iar vara vreau sa fie vara . Pentru mine poate sa fie cat de cald ca nu ma deranjeaza . Dimpotriva .
Sunt convinsa ca or sa-mi placa locurile acolo . In general imi place sa merg in locuri cat mai diverse dar asta nu inseamna ca as vrea sa traiesc in toate .:)
Pentru stilul meu de viata Windsor e perfect . Un oras mai mare , in care sa pierd timp comutand de la munca acsa m-ar obosi . Asta e chestie de gust , temperament , fel de a fi ... nu ar fi obositor sa gandim toti la fel ? :)
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde yogyog » 14 Aug 2012, 17:31

comisaru scrie:
yogyog scrie:
comisaru scrie:

E o mare diferenta intre "oras de vizitat" si "oras de trait" .
Nu ai idee cat de mult la suflet am Parisul . Am locuit chiar ceva timp pe acolo . Cu toate astea , crede-ma , sunt constient a ca nu e un oras in care sa locuiesc . Dar de mers as merge si in fiecare an acolo sa ma plimb .:)
Alberta e prea friguroasa pentru mine . Iar vara vreau sa fie vara . Pentru mine poate sa fie cat de cald ca nu ma deranjeaza . Dimpotriva .
Sunt convinsa ca or sa-mi placa locurile acolo . In general imi place sa merg in locuri cat mai diverse dar asta nu inseamna ca as vrea sa traiesc in toate .:)
Pentru stilul meu de viata Windsor e perfect . Un oras mai mare , in care sa pierd timp comutand de la munca acsa m-ar obosi . Asta e chestie de gust , temperament , fel de a fi ... nu ar fi obositor sa gandim toti la fel ? :)

Ideea era alta, ca nu toata lumea care alege sa se mute in Alberta o face doar ca sa stranga bani si apoi se muta inapoi in Ontario (sau in Windsor cum fac toate cunostiintele si rudele tale). Vara albertana e mult mai suportabila decat zapusala aia din On :D
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE