• Publicitate

Topicul oraselor mici din Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde comisaru » 15 Aug 2012, 05:13

yogyog scrie:
comisaru scrie:
yogyog scrie:
comisaru scrie:
yogyog scrie:Comisaro, cred ca ar fi bine sa mai iesi si tu din orasul ala si sa te mai plimbi putin prin Ca sa vezi ca-s locuri mult mai frumoase. Alberta nici nu se compara cu janghina aia de windsor. macar chinuie-te sa vb din propria experientza decat din auzitele de pe la vecini sau alte rude mai indepartate

:)

E dreptul tau sa crezi ce vrei :) De vizitez , vizitez multe locuri . De locuit prefer sa locuiesc aici . Greu de crezut dar eu imi iubesc orasul . Serios . :)
Alberta e programata anul viitor . poate . Deocamdata am New York si Vancouver in plan . :)

Probabil ca ai sa-ti mai schimbi parerea dupa ce vezi mai multe locuri (din Canada). Windsorul mi s-a parut un oras uratzel, dar deh, fiecare cu gusturile lui. Cand ai sa ajungi si prin Alberta poate ai sa intelegi de ce unii oameni prefera sa locuiasca acolo. Eu n-am fost decat de vreo 5-6 ori in Vancouver si tot timpul e o placre.

E o mare diferenta intre "oras de vizitat" si "oras de trait" .
Nu ai idee cat de mult la suflet am Parisul . Am locuit chiar ceva timp pe acolo . Cu toate astea , crede-ma , sunt constient a ca nu e un oras in care sa locuiesc . Dar de mers as merge si in fiecare an acolo sa ma plimb .:)
Alberta e prea friguroasa pentru mine . Iar vara vreau sa fie vara . Pentru mine poate sa fie cat de cald ca nu ma deranjeaza . Dimpotriva .
Sunt convinsa ca or sa-mi placa locurile acolo . In general imi place sa merg in locuri cat mai diverse dar asta nu inseamna ca as vrea sa traiesc in toate .:)
Pentru stilul meu de viata Windsor e perfect . Un oras mai mare , in care sa pierd timp comutand de la munca acsa m-ar obosi . Asta e chestie de gust , temperament , fel de a fi ... nu ar fi obositor sa gandim toti la fel ? :)

Ideea era alta, ca nu toata lumea care alege sa se mute in Alberta o face doar ca sa stranga bani si apoi se muta inapoi in Ontario (sau in Windsor cum fac toate cunostiintele si rudele tale). Vara albertana e mult mai suportabila decat zapusala aia din On :D

Nu toate cunostiintele mele fac asta ( am unii care locuiesc de tot acolo ( la ei voi merge prb peste un an ) si altii care nici pentru bani nu s ar duce:-) ) . Vara albertana o fi frumoasa pentru unii ( nu pentru mine :-)) dar cica trebuie sa o iei la pachet cu iarna :-):-):-):-)
E asa de greu de inteles ca suntem diferiti in lumea asta si avem gusturi diferite ? :-)
Sunt oameni care prefera orase mici si oameni care nu pot trai fara agitatia marilor orase . Oameni ai sudului si oameni ai nordului. Oameni care iubesc engleza si altii care vor sa traiasca in partea franceza . Oameni pentru care viata inseamna sa aiba familie si copii si oameni care traiesc pentru ei ...Fiecare alege pentru el in viata .Asta face viata mai frumoasa ... de am fi lafel :-) ce plictisitor ar fi :-)
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde Sly » 15 Aug 2012, 09:53

comisaru scrie:...Fiecare alege pentru el in viata .Asta face viata mai frumoasa ... de am fi lafel :-) ce plictisitor ar fi :-)

Interesant cucoana cum ai ajuns la concluzia asta doar cand vine vorba de preferintele si alegerile tale insa nu te sfiesti sa-i injuri pe cei care au ales sa traiasca in Romania.
Ce cumatra de coltul blocului plina de ipocrizie-mi esti,parca mi te inchipui in halatul tau roz matlasat cu bigudiurile in cap barfind pe toata lumea pe la coltul blocului. :lol:
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Radu7777 » 08 Oct 2012, 14:35

am auzit ca in Winnipeg a venit deja iarna ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Gator » 09 Oct 2012, 09:48

Radu7777 scrie:am auzit ca in Winnipeg a venit deja iarna ... :lol:

Pai e octombrie, ce te astepti?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Radu7777 » 09 Oct 2012, 11:25

nu stiu la voi in halberta cum e de obicei in octombrie, dar la noi ieri au fost +20 :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Radu7777 » 09 Oct 2012, 16:00

For laid-off Caterpillar employees, the fall continues
At least 15 marriages are either in crisis or have ended since the plant’s close, according to the local United Way, which is also seeing more clients report addiction and mental health challenges. Food bank usage in the city hit a record in August, of which more than a dozen visitors are former Caterpillar workers.
http://www.theglobeandmail.com/report-o ... le4593258/
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE