• Publicitate

Romania intre mit si realitate

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Romania intre mit si realitate

Mesajde ELI70 » 28 Mar 2011, 14:26

Corespunde Romania asteptarilor? Puncte de vedere pozitive si negative ale romanilor de peste tot.
Va propun sa postati pareri ,intamplari,tot ce vreti despre romani si Romania.
Incep eu:am fost internata intr-un spital care avea pe paturi saltele de paie,dar medicul este un profesionist adevarat (ceva rau si ceva bun).
DCS 24.03.2011
CEC incasat 04.08.2011
ACC+OUV 07.10.2011, primit 18.10.2011
ELI70
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Romania intre mit si realitate

Mesajde Menumorut » 28 Mar 2011, 17:27

ELI70 scrie:Corespunde Romania asteptarilor? Puncte de vedere pozitive si negative ale romanilor de peste tot.
Va propun sa postati pareri ,intamplari,tot ce vreti despre romani si Romania.
Incep eu:am fost internata intr-un spital care avea pe paturi saltele de paie,dar medicul un profesionist adevarat (ceva rau si ceva bun).

Dupa mintea ta, de ce crezi ca romanii pleaca masiv, unde vad cu ochii, si nu se mai intorc?

Sa moara de inima rea, ca domnul din relatarea urmatoare, intors dupa 50 de ani?

O enciclopedie a comunitatii: romanul care nu a fost niciodata in Romania

Este o enciclopedie vie a comunitatii romanesti din Montreal -lucru de inteles, avind in vedere ca are aproape 90 de ani.
Vedeti mai multe fotografii de exceptie, aici!

S-a nascut la Montreal si nu a calcat niciodata in Romania, dar vorbeste limba romana cu un usor accent moldovenesc, mostenit de la parintii sai, lesne detectabil sub pronuntia usor anglofona...
Iar printre multele elemente pitoresti pe care le afli din conversatia cu domnia sa, unul este absolut fabulos, ca desprins dintr-un film: parintii lui au emigrat in Canada in 1912, pe cind tatal avea virsta de 17 ani, iar mama de 18 ani, erau pe acelasi vapor -dar s-au cunoscut abia dupa ce au ajuns la Montreal. Iar vaporul care i-a adus in Canada pe parintii sai a fost unul dintre cele care au salvat o parte din supravietuitorii de pe Titanic!
Vasul se indrepta catre Halifax exact in ziua tragediei Titanicului, dar a deviat de la traseu pentru a raspunde semnalelor SOS lansate de vaporul avariat. Cu riscul de a suporta o ciocnire cu un alt aisberg, vasul a cules supravietuitorii gasiti in drum, dupa care a ajuns la Halifax, unde, printre pasageri, se aflau si cei care aveau sa devina parintii lui Costica Lazurek, unul dintre cei mai virstnici romani care traiesc la Montreal...
Nascut la 15 mai 1921, Costica (Constantin) Lazurek a venit pe lume intr-o familie de imigranti moldoveni, de la care a mostenit atit accentul cit si o credinta religioasa puternica... Trebuie precizat ca numele Lazurek este transcrierea eronata a numelui ’’Lazurec’’, asa cum apare in documentele mai vechi ale familiei.
Botezat la biserica Buna Vestire (construita chiar in acei ani), el a fost in anii maturitatii membru in consiliul parohial al acestei biserici (si, intr-o perioada, al bisericii Sf. Ioan Botezatorul) si a cunoscut practic de la inceputuri istoria intregii comunitati romanesti din punct de vedere religios – multi isi amintesc de preotul Popescu, dar despre precursorii acestuia, Iuga si Oncescu, nu mai stie prea multa lume...

Cum se traduce ’’Constantin’’ in engleza? Raspuns: ’’John’’
Un alt element pitoresc din biografia acestui veteran al comunitatii romanesti de la Montreal este acela ca, la inscrierea in scoala primara, s-a trezit ca fiind ’’John Lazurek’’. Si asa a ramas in actele scolii... ’’Am mers sa ma inscriu la scoala cu fratele meu mai mare, Aurel, care avea 10 ani, eu 7 ani. El insa nu stia cum se scrie numele romanesc «Constantin» si a spus celor de la scoala ca pe mine ma cheama «John». Si asa am ramas trecut in toate actele scolare. De aceea si semnatura mea de mai tirziu era «John.C», si multi ma strigau pe acest nume’’, povesteste acesta vizibil amuzat.
Angajat dupa terminarea scolii intr-o companie de PR, Costica Lazurek are si de aici amintiri savuroase. Un exemplu ar fi strategia de marketing (astazi i-am putea spune ’’manipulare’’) prin care un parc zoo si-a (re)cistigat publicul. Respectivul parc avea ’’in dotare’’ citeva maimute, care la un moment dat au ’’disparut’’.
In realitate insa, la sfatul firmei de PR la care lucra eroul povestirii noastre, maimutele au fost pur si simplu ascunse de proprietari, iar administratia parcului a dat ulterior anunturi in presa oferind recompensa celor care gasesc simpaticele animale... Parcul s-a umplut imediat de ’’cautatori’’, ziarele au urmarit cu zel ’’firul evenimentelor’’ –facind practic o imensa si gratuita publicitate parcului, care a iesit din criza financiara. Bineinteles, maimutele au fost ’’regasite’’ ulterior...

Montreal - un sat romanesc mai marisor
Cum era comunitatea romaneasca pe vremea copilariei si tineretii lui Costica Lazurek, anii ’20 - ’50?
Evident, mai mica decit acum, dar plina de oameni care se cunosteau dupa numele si poreclele din... satele de origine!
Astfel, romanul nostru povesteste ca ii cunostea pe alti romani ca fiind, spre exemplu, ’’Ion din Costesti’’", sau ’’varu' Stefan din Darabani’’ (nume imaginare de oameni si localitati).
In plus, in cea mai mare parte romanii se casatoreau intre ei, astfel ca in timp comunitatea a ajuns sa fie aproape o ’’increngatura’’ de rude prin alianta si de cunostinte!
Iar povestitorul nostru spune si acum ca l-a cunoscut, de exemplu, pe liderul comunitatii, dr. Jean Taranu –care ’’i-a fost medic sotiei mele’’, sau pe Vasile Posteuca -care ’’a fost consatean cu mama’’, iar exemplele pot continua din belsug.
O alta amintire pitoreasca pe care Costica Lazurek ne-a impartasit-o cu bucurie este despre nunta parintilor sai: ’’Parintii mei s-au casatorit in 1917, la biserica <> (pe atunci inca nu exista <> -n.a.), iar la nunta tatal meu, mirele, purta pistol in buzunar, ca sa-si apere banii primiti ca dar de nunta. Asa era pe vremea aceea, pentru ca multi imigranti tineri, veniti fara parinti, o apucau pe cai gresite, deveneau hoti, si trebuia sa-ti aperi banii pina cind ii depuneai la banca’’.
Costica Lazurek s-a casatorit tot cu o romanca, Minodora Boicu, (fiica lui Antonie Boicu, fost presedinte al consiliului parohial al bisericii Buna Vestire), cu care are o fiica, Ioana, singurul lui descendent.
Abia dupa mai mult de 50 de ani de la venirea sa in Canada, tatal lui Costica a facut, in 1970, prima si singura vizita in Romania, fiind foarte afectat in sens negativ de tot ce a vazut in tara natala. Sentimentele incercate atunci ar putea fi cauza ulterioarei sale imbolnaviri de ’’inima rea’’, cum se spune popular. Cum dupa numai un an batrinul Lazurek a decedat, probabil ca si acest fapt a dus la o anumita retinere a lui Costica Lazurek de a vizita el insusi Romania... De altfel, desi este posesor de pasaport canadian, el nu l-a folosit niciodata, intrucit singurele iesiri peste hotare au fost in Statele Unite, unde, pina nu demult, cetatenii canadieni puteau intra fara pasaport.
ADRIAN ARDELEAN
Cititi restul stirilor despre comunitatea romaneasca din Canada in sectiunea Comunitate a publicatiei ZigZag Roman-Canadian!
Menumorut
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde ELI70 » 29 Mar 2011, 01:34

Sper sa apucam si noi sa povestim experientele noastre ,la o varsta atat de respectabila.Va doresc o viata lunga si sanatoasa,ca restul vine de la sine.
DCS 24.03.2011
CEC incasat 04.08.2011
ELI70
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde skiuri » 30 Mar 2011, 01:42

ma uit la toate topicele cu si despre emigrare ,cu si despre romani si Romania . nu am vazut pe undeva sa fie macar un roman(de fapt ar fi vreo doi ,trei) care sa spuna ca e fericit in noua tara si apoi sa spuna ceva bun si despre tara in care s-a nascut. vrei sau nu , esti roman pana mori -asta nu poti schimba . trebuie sa fie ceva bun si in tara asta . chiar daca plecam din ea ,nu inseamna ca trebuie s-o desfiintam cu orice prilej .
skiuri
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde ELI70 » 30 Mar 2011, 02:29

Ai dreptate,skiuri,tocmai de aceea am deschis acest subiect,cine vrea sa spuna ce e bine si ce e rau in Romania,dupa cum ai observat eu am scriu si de bine si de rau.Nici in Romania nu este rau si poate daca nu ar fi fost criza asta si lipsa de perspectiva,multi nu ar mai fi vrut sa plece,exemplu sunt chiar eu,care ma simt bine aici dar totusi am hotarat sa emigrez.Pana la urma trendul este globalizarea si poti sa iti pastrezi identitatea in orice tara esti.Multi romani sunt respectati in alte tari si nu se rusineaza cu originea lor.Frumos ar fi sa reusim toti pe unde ne ducem,bafta tuturor,oriunde s-ar afla.
DCS 24.03.2011
CEC incasat 04.08.2011
ELI70
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Radu7777 » 30 Mar 2011, 04:06

ELI70 scrie:Nici in Romania nu este rau si poate daca nu ar fi fost criza asta si lipsa de perspectiva,multi nu ar mai fi vrut sa plece,exemplu sunt chiar eu,care ma simt bine aici dar totusi am hotarat sa emigrez.

pai da, multi romani verzi s-au udat odata cu aderarea la UE si visau ca in 2-3 ani vor trai ca nemtzii, ignorand starea de decadenta in primul rand morala in care se scalda acel popor atata timp cat lor personal le era, cu ajutorul diferitor circumstante mai mult sau mai putin morale si/sau legale (faimosul "dus capu la descurcat"), bine ...
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE