• Publicitate

Romania intre mit si realitate

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Romania intre mit si realitate

Mesajde tsunami » 26 Mai 2015, 20:01

Sly scrie:Pai ala de la Continental stie ce salarii le plateste inginerilor la fel cum stie cam ce salarii iau si cei din fabricile din Germania asa ca poate face comparative.
Sincer nu stiu cat mai or avea salariul dar banuiesc ca undeva la 2000 euroi/luna net tot iau caci vreo 1500 luau acum vreo 10 ani cand eram eu in Ro.
Un inginer bun pe aici cred ca ia undeva intre 60-100000,corectati-ma daca gresesc.
Deci,romanul ia vre0 32500/an in mana iar canadianul cam 58000/ an in mana CAD in ambele cazuri,la Canadian am facut calculul bazandu-ma pe 80k/an, o medie.
Personal cred ca o duci mai bine in Ro cu 32500/an decat in Canada cu 58000,daca e sa comparam preturi/costuri,alea-alea,dar e doar parerea mea.

N-au €2,000, pe la €1,500max, deci max $24k
In Canada, pe la $80kmax, ceea ce inseamna $55k
Acuma, punand ca in Canada mai ai de platit la casa un $20k/an iar in Romania ai casa din start, le face nitel comparabile. Daca te mai gandesti la faptul ca in Romania ai un 6 sapt concediu, iar in Canada 3-4, .. de cheltuit nici Romania nu sta grozav, deci decent in ambele parti, DAR,
Daca in Romania ai pierdut slujba, adios una similara
Acum punand faptul ca - Canada e stat totalitar, poate iesi mai bine in Romania
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 26 Mai 2015, 21:06

tsunami scrie:N-au €2,000, pe la €1,500max, deci max $24k

Pe ce-ti bazezi afirmatia?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde tsunami » 26 Mai 2015, 22:56

Sly scrie:

Companiile mari au range-uri de salarii pentru posturi specifice
Un inginer care lucreaza in Luxembourg pe €6,000/luna, ia in Romania €1,500 (in afara cazului in care inginerul respectiv nu este expat)
Un scop principal pentru care multinationalele deschid in Romania este labor rate.

Si am trecut prin asa ceva. Aceeasi firma te plateste diferit in Franta, Germania, Rusia, Romania, State, calculul este bazat pe nivelul salarial din tara respctiva si costul vietii.
De ex in Romania mi s-a propus uin salariu pentru Bucuresti, unul pentru Cluj, altul pentru Germania, altul pentru Franta, altul pentru State, munca identica
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde capsunar » 27 Mai 2015, 10:01

tsunami scrie:
Sly scrie:

Companiile mari au range-uri de salarii pentru posturi specifice
Un inginer care lucreaza in Luxembourg pe €6,000/luna, ia in Romania €1,500 (in afara cazului in care inginerul respectiv nu este expat)
Un scop principal pentru care multinationalele deschid in Romania este labor rate.

Si am trecut prin asa ceva. Aceeasi firma te plateste diferit in Franta, Germania, Rusia, Romania, State, calculul este bazat pe nivelul salarial din tara respctiva si costul vietii.
De ex in Romania mi s-a propus uin salariu pentru Bucuresti, unul pentru Cluj, altul pentru Germania, altul pentru Franta, altul pentru State, munca identica

Nu vreau sa te dezamagesc da eu zic ca depinde. Sant cazuri si cazuri. In industria bancara in Ro, bancile mari plateau al dreaq de competitiv. Stiu caz concret care a plecat de la o banca de aici la o banca din Ro pe salariu mai mare e drept sef servici. Un post bun la o banca mare in Ca e pe la 85-100K.
In IT la firmele mari in Ro sant salarii bune 1000 - 3000 euro in mana, am o ruda era sef, facea 5000 euro in mana dar s-a inchis socoteala a luat un packet gras si acum are un job al dreaq de frumos cu program de voie pe 2000. Aici la firmele bune te gandesi pe la 100 000 pe an, adica undeva la 5000 in mana ca senior sau arhitect. Daca ajungi sef e ceva mai bine. Si aici am pierdut vremea cu unu care imi oferea 50 000 si nu i-a convenit cand i-am zis ca mi-am pierdut timpul cu el.
Daca te referi la industria mecanica, da ai dreptate lucrurile stau net mai prost in Ro.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde tsunami » 27 Mai 2015, 10:06

capsunar scrie:Nu vreau sa te dezamagesc da eu zic ca depinde. Sant cazuri si cazuri. In industria bancara in Ro, bancile mari plateau al dreaq de competitiv. Stiu caz concret care a plecat de la o banca de aici la o banca din Ro pe salariu mai mare e drept sef servici. Un post bun la o banca mare in Ca e pe la 85-100K.
In IT la firmele mari in Ro sant salarii bune 1000 - 3000 euro in mana, am o ruda era sef, facea 5000 euro in mana dar s-a inchis socoteala a luat un packet gras si acum are un job al dreaq de frumos cu program de voie pe 2000. Aici la firmele bune te gandesi pe la 100 000 pe an, adica undeva la 5000 in mana ca senior sau arhitect. Daca ajungi sef e ceva mai bine. Si aici am pierdut vremea cu unu care imi oferea 50 000 si nu i-a convenit cand i-am zis ca mi-am pierdut timpul cu el.
Daca te referi la industria mecanica, da ai dreptate lucrurile stau net mai prost in Ro.

Rite, ma refer strict la Conti

Diferenta este ca in industria bancara sunt in Romania pentru dezvoltare, in industria mecanica pentru reducerea costurilor (logistica si costuri de productie)
Scopuri diferite
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde capsunar » 27 Mai 2015, 11:00

tsunami scrie:
capsunar scrie:Nu vreau sa te dezamagesc da eu zic ca depinde. Sant cazuri si cazuri. In industria bancara in Ro, bancile mari plateau al dreaq de competitiv. Stiu caz concret care a plecat de la o banca de aici la o banca din Ro pe salariu mai mare e drept sef servici. Un post bun la o banca mare in Ca e pe la 85-100K.

Rite, ma refer strict la Conti

Diferenta este ca in industria bancara sunt in Romania pentru dezvoltare, in industria mecanica pentru reducerea costurilor (logistica si costuri de productie)
Scopuri diferite

Sant multe industrii si meserii unde e net mai bine in Ca daca poti sa ajungi pe acelas post intr-un timp rezonabil. Cand e vorba de angati tot ce are red seal, avocati, doctori, soferi de autobuz/tren/macara, profesori, pompieri nevoluntari, militieni, cercetare, mecanica e net mai bine la astia.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE