• Publicitate

Romania intre mit si realitate

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Romania intre mit si realitate

Mesajde Sly » 27 Mai 2015, 11:03

tsunami scrie:
Sly scrie:
tsunami scrie:N-au €2,000, pe la €1,500max, deci max $24k

Pe ce-ti bazezi afirmatia?

Companiile mari au range-uri de salarii pentru posturi specifice
Un inginer care lucreaza in Luxembourg pe €6,000/luna, ia in Romania €1,500 (in afara cazului in care inginerul respectiv nu este expat)
Un scop principal pentru care multinationalele deschid in Romania este labor rate.

Si am trecut prin asa ceva. Aceeasi firma te plateste diferit in Franta, Germania, Rusia, Romania, State, calculul este bazat pe nivelul salarial din tara respctiva si costul vietii.
De ex in Romania mi s-a propus uin salariu pentru Bucuresti, unul pentru Cluj, altul pentru Germania, altul pentru Franta, altul pentru State, munca identica

Stiu ca salariile sunt diferite in functie de tara,am intrebat pe ce-ti bazezi afirmatia cum ca e 1500 si nu 2000 in afara faptului ca asa crezi tu?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde tsunami » 27 Mai 2015, 12:18

Pentru ca lucrez in domeniu si am si eu cunoscuti la Conti in Romania
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde Sly » 27 Mai 2015, 12:22

Aha...pai si eu am cunoscuti,de ce crezi ca,cunoscutii tai sunt mai veridici decat ai mei ?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde tsunami » 27 Mai 2015, 13:55

Sly scrie:Aha...pai si eu am cunoscuti,de ce crezi ca,cunoscutii tai sunt mai veridici decat ai mei ?

Sly, tu crezi ce vrei, eu ti-am explicat si ce e in spatele salariului
Lucram tot in cauciuc, se termina contractul de ex-pat, stiam 2 persoane din Conti, in financiar si HR si m-am interesat care e nivelul sa estimez cat mi-ar propune mie compania la care lucrez pentru Romania
La sfarsit cand mi-au propus, salariul a fost mai mare decat la Conti dar foarte apoape.
Si in Franta si in Germania salariile erau in ton cu nivelul salarial din locul respectiv, dar in franta mult mai mic decat in Germania
La final am avut o alta perspectiva in State si am ales-o p-asta.

Ca tu crezi ceea ce scriu eu sau nu e iar treaba ta, dar pentru munci identice rar gasesti acelasi nivel de slaarizare si in Luxembourg si in Rusia si in Romania.
Cel mai concludent exemplu.
Romania RTR sef de proiect pe suspensie €1,200, Versaille, €5,000. Munca identica.
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Sly » 27 Mai 2015, 14:16

tsunami scrie:
Sly scrie:Aha...pai si eu am cunoscuti,de ce crezi ca,cunoscutii tai sunt mai veridici decat ai mei ?

Sly, tu crezi ce vrei, eu ti-am explicat si ce e in spatele salariului
Lucram tot in cauciuc, se termina contractul de ex-pat, stiam 2 persoane din Conti, in financiar si HR si m-am interesat care e nivelul sa estimez cat mi-ar propune mie compania la care lucrez pentru Romania
La sfarsit cand mi-au propus, salariul a fost mai mare decat la Conti dar foarte apoape.
Si in Franta si in Germania salariile erau in ton cu nivelul salarial din locul respectiv, dar in franta mult mai mic decat in Germania
La final am avut o alta perspectiva in State si am ales-o p-asta.

Ca tu crezi ceea ce scriu eu sau nu e iar treaba ta, dar pentru munci identice rar gasesti acelasi nivel de slaarizare si in Luxembourg si in Rusia si in Romania.
Cel mai concludent exemplu.
Romania RTR sef de proiect pe suspensie €1,200, Versaille, €5,000. Munca identica.

Nu prea inteleg eu cu cine ce discutii ai tu aici,eu nu am spus nicaieri ca in Romania este salariul mai mare decat in franta pe aceeasi pozitie.Era vorba doar despre Romania si atat.
Eu am spus ca in Romania cred ca un inginer ia 1500 la care tu ai sarit sa contrazici spunand ca face 1500...in afara faptului ca doar voiai sa contrazici,restul nu are nici o logica.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde tsunami » 27 Mai 2015, 15:10

Sly scrie:Nu prea inteleg eu cu cine ce discutii ai tu aici,eu nu am spus nicaieri ca in Romania este salariul mai mare decat in franta pe aceeasi pozitie.Era vorba doar despre Romania si atat.
Eu am spus ca in Romania cred ca un inginer ia 1500 la care tu ai sarit sa contrazici spunand ca face 1500...in afara faptului ca doar voiai sa contrazici,restul nu are nici o logica.

Sly scrie:
tsunami scrie:N-au €2,000, pe la €1,500max, deci max $24k

Pe ce-ti bazezi afirmatia?

http://www.webmd.com/alzheimers/medicat ... rs-disease
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE