• Publicitate

Romania intre mit si realitate

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Romania intre mit si realitate

Mesajde Isostar » 03 Iun 2015, 14:41

Sly scrie:Stiu ca salariile sunt diferite in functie de tara,am intrebat pe ce-ti bazezi afirmatia cum ca e 1500 si nu 2000 in afara faptului ca asa crezi tu?

Dar tu pe ce iti bazezi afirmatia ca salariile sunt 2000 euro/net pe luna?
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 03 Iun 2015, 14:46

Isostar scrie:
Sly scrie:Stiu ca salariile sunt diferite in functie de tara,am intrebat pe ce-ti bazezi afirmatia cum ca e 1500 si nu 2000 in afara faptului ca asa crezi tu?

Dar tu pe ce iti bazezi afirmatia ca salariile sunt 2000 euro/net pe luna?

Pe experienta proprie,am spus deja in mesaj dar tu in general nu citesti ce se scrie pentru ca esti foarte grabit sa contrazici ceva doar de dragul de a contrazice.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Isostar » 03 Iun 2015, 14:46

tsunami scrie:Acuma, punand ca in Canada mai ai de platit la casa un $20k/an iar in Romania ai casa din start

Tu vorbesti serios? Acum se dau case la pachet in Romania? Ai prins un job caldut, hopa o casa pe gratis pentru tine?

tsunami scrie:Daca te mai gandesti la faptul ca in Romania ai un 6 sapt concediu, iar in Canada 3-4, ..

Nu stiu cum ai calculat zilele astea de concediu, dar nu arata prea bine. Poate daca pleci de la minimul de zile si incluzi si sarbatorile legale.

P.S. In Canada poti sa ai cate zile de concediu vrei, atata timp cat stii sa negociezi. Sunt cativa pe aici care lucreaza pentru guvernul din QC si au 7 (sapte) saptamani de concediu platit pe an, plus sarbatorile legale.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde Cainozaur » 26 Iun 2015, 14:15

Hai fii cuminte cu 7 saptamani de concediu si negocierile... Din experienta personala pot sa-ti spun ca unde am muncit eu erau intr-o proportie mai mare de 75% cei care nu-si luasera concedii de 10-13 ani. Unul dintre ei a ramas uimit cand eu mi-am luat concediu dupa numai 6 luni de munca, mi-a zis ca sunt bogat daca-mi permit concediu. Amaratii se bucurau ca au concediul platit in timp ce munceau, in opinia lor se numea ca erau platiti dublu. Asta este adevarata Canada, nu povestile cu 7 saptamani de concediu.
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde capsunar » 26 Iun 2015, 19:08

Cainozaur scrie:Hai fii cuminte cu 7 saptamani de concediu si negocierile... Din experienta personala pot sa-ti spun ca unde am muncit eu erau intr-o proportie mai mare de 75% cei care nu-si luasera concedii de 10-13 ani. Unul dintre ei a ramas uimit cand eu mi-am luat concediu dupa numai 6 luni de munca, mi-a zis ca sunt bogat daca-mi permit concediu. Amaratii se bucurau ca au concediul platit in timp ce munceau, in opinia lor se numea ca erau platiti dublu. Asta este adevarata Canada, nu povestile cu 7 saptamani de concediu.

Toamai asta e povestea.. ca de fapt exista cativa dar sant extrem de putini. Asa cum si in Ro erau minerii si altii. In multe corporatii nu poti sa negociezi.
Sant satistici la vacation si Ca un pic inaintea la SUA da departe de maj tarilor din EU.
http://www.vpcalendar.net/average-vacat ... untry.html

1. United States of America - 13 days
2. Belgium - 20 days
3. Japan - 25 days
4. Korea - 25 days
5. Canada - 26 days
6. United Kingdom - 28 days
7. Australia - 28 days
8. Brazil - 34 days
9. Austria - 35 days (42 for elderly)
10. Germany - 35 days
11. France - 37 days