• Publicitate

Infrastructura rutiera in Quebec- o rusine pentru Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Infrastructura rutiera in Quebec- o rusine pentru Canada

Mesajde Ric » 23 Mai 2011, 11:37

Fara sa vreau sa creez o polemica gen e bine sau rau in Canada sau comparatii stupide Ro- Ca, cred ca ati remarcati cu toti starea deplorabila a strazilor in Montreal, cosmarul detoururilor. Pont Champlain e in permanenta reparatie cu blocatul a una sau 2 lanes de circulatie. Semnalizarile sunt total neinspirate cu interzicerile de turnare la stanga sau dreapta fara nici un motiv. Dupa iarna trecuta Montreal arata ca Beirutul dupa un bombardamentele israliene. Cand faceam slalom printre gropile in Montrealul Nord am vazut o masina care a cazut intr-o groapa si a ramas acolo.

Autostrazile care sunt in responsabilitatea federala nu sunt nici ele in stare buna. In orele de varf sa circuli pe autostrazi spre sau sa iesi din Montreal: un cosmar. Pe scurt: o rusine pentru o tzara dezvoltata ca Canada.

O fi mai bine prin Toronto sau Vancouver ?
Ric
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Sly » 23 Mai 2011, 12:31

Cred ca in Toronto e ceva mai bine la capitolul drumuri.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde kenworth » 23 Mai 2011, 14:16

Bey Ricule,de cat timp esti in Canada si ce scoala ziceai ca ai?Nu de alta,dar parca ai fi Raducioiu,auzi,turnare,detour,2lanes,un bombardamente,etc!In rest,ai dreptate,sunt santiere peste tot,se lucreaza in draci(ceea ce e bine,zic eu,cu conditia sa se faca si treaba de calitate)In general santierele sunt bine semnalizate,anuntate din timp,panouri portocalii,ba chiar in unele zone sunt chiar si marcaje portocalii,pe carosabil!Cu toate astea,multi bizoni nu le respecta,in special masini mici,desi banda lor se ingusteaza si este semnalizata din timp,multi incearca sa forteze intrarea pana in ultimul moment si iti taie fata,sau viteza,desi in majoritatea zonelor de constructie viteza este de 70 sau 65km/h,viteza semnalizata prin panouri portocalii sau pe panouri electronice pe care mai scrie si ca in zona de constructii amenzile se dubleaza,de foarte multe ori eu care respect viteza in zona de constructii(pentru siguranta traficului si a muncitorilor de pe santier)sunt depasit la viteze mult superioare celor admise!Cu alte cuvinte,inainte sa criticam semnalizarea ar fi mai bine sa ne punem intrebarea daca o respectam,si inainte sa criticam santierele ar fi poate mai bine sa asteptam sa vedem rezultatul final!
Fie painea cat de rea, tot mai bine in tzara mea, Canada!
kenworth
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Ric » 23 Mai 2011, 17:50

Sigur ca da, anul trecut cand am venit de la Niagara, cum am intrat in Quebec am inceput sa simt pe fundul meu diferentza. La fel cand am venit din New York. Sa fie asta motivul mandriei quebecoaze sau e doar o chestie latina?
Ric

Mesajde kenworth » 23 Mai 2011, 18:36

Ric-ule,da'prin nordul ontario ai fost?Nu ma refer la Hwy17 sau 11,care sunt relativ OK,ci pe drumurile secundare!dar prin NewHampshire,Vermont,etc.tot pe drumuri secundare?sau ca veni vorba de NY,prin NY city ai dat o tura,daca da,nu ti s-au parut gropile cam la fel ca cele din Mtl?
Fie painea cat de rea, tot mai bine in tzara mea, Canada!
kenworth
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Laur.Lungu » 23 Mai 2011, 19:26

Daca nu esti din Toronto, go pe Google.maps la nivelul strazii si vezi daca sunt gropi...!!!!!
Laur.Lungu

A multumit: 2 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE