• Publicitate

Infrastructura rutiera in Quebec- o rusine pentru Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde dany_s » 17 Iun 2011, 18:06

Haios.....eu chiar nu ma plansesem deloc de semnalizare

Acum 2 zile vroiam sa intru pe 720 EST pe la intrarea Atwater. Toate bune si frumoase pana dau sa intru pe breteaua de autostrada care surpriza....era blocata. Nu fusese nici un semn absolut nicaieri ca asta ar fi situatia. Doar conurile alea blocand intrarea....la intrare LOL.

Cat despre restu....hai sa fim seriosi. Se stie foarte bine cata coruptie e in ceea ce inseamna drumuri in Quebec si cata delasare din cauza sindicatelor. Argumentul "dar vai vremea" e ridicol avand in vedere cat Quebecul nu are vreun climat ultraspecial comparat cu Ontario, Vermont si New Hampshire si alte provincii, state sau tari cu clima similara. Cu atat mai grav avand in vedere faptul ca suntem taxati (impozite, tps/tvq, carnet si placi, taxe pe benzina) mai mult decat oriunde in America de Nord.
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 4 ori

Publicitate

Mesajde kenworth » 18 Iun 2011, 15:30

Dany,chestia cu taxarea pe placi(si permise)este adevarata,DAR trebuie sa tii cont ca in Quebec cand iti platesti permisul si placa la SAAQ(de aia se si numeste SAAQ,soc de l`ASSURANCE auto du Quebec)iti platesti si o asigurare!De aia asigurarea auto propriu zisa(si la masini mici si la camioane)este mai mica decat in celelalte provincii si state!Daca intri pe saitul SAAQai sa vezi cand intra in actiune asigurarea lor!Unii spun ca asigurarea lor este B.S.,pe mine m-a facut sa salvez multi bani,acum cativa ani,pe vremea cand inca faceam long distance!Nu aveam nici o asigurare medicala pe vremea aia,in afara de asigurarea de boala de baza,gratuita(carte soleil) si asigurarea pe permisul de conducere de la SAAQ!Pe scurt,de la caldura(si oboseala) mi s-a facut rau in Arizona(undeva in desert,in drum spre Nogales).Am sunat la 911(imi era tare rau,varsaturi,ameteli,tot tacamul,nu eram in stare sa mai ajung la primul spital cu camionul)si au venit baietii cu ambulanta in mijlocul desertului,m-au luat,m-au dus la spital,m-au verifica,mi-au facut perfuzii cu naiba stie ce(probabil vitamine),m-au pus pe picioare si m-au adus inapoi la camion!Toata smecheria nu m-a costat nimic(doar o zi pierduta in Arizona),m-au intrebat daca am asigurare medicala privata,am spus ca nu,au sunat la SAAQ si la RAMQ(care desi sunt 2 chestii diferite lucreaza impreuna,nu stiu daca ai remarcat ca poti sa-ti reinnoiesti ``carte soleil`la centrele SAAQ)si SAAQ a platit toata factura!Ideea este ca de atunci incoace nici nu ma mai deranjeaza ca platesc 1suta si ceva pe an (sau 2?)nu mai retin,pe permis,nici nu ma mai intereseaza,cand stiu ca in permisul asta am si o asigurare!BTW,unde in Canada(sau USA)mai plateste cineva asigurare auto pe 2 parti,adica totala,cu deductibil de doar 50$(bine,a tot scazut cu timpul,initial ,cand mi-am facut prima asigurare la ei,acum 10 ani de zile deductibilul era de 250$)cu o rata lunara de sub 50$ pe luna?Sau la camion,intreaba-i pe owner-operator-ii din alte provincii sau state cat platesc!Eu platesc 300$ pe luna,cu un deductibil de 2500$,asigurare camion de 30K(nu am nevoie de mai mult,e un camion vechi)asigurare cargo(pe marfa) de un milion de $ si sunt asigurat si pentru transporturi de HAZMAT(materii dangeroase)si LCV(adica tren rutier) In asigurare mai este inclusa o responsabilitate civila de 5 milioane de $,indemnitate deces(pentru consoarta)de 10K,asta pe langa asigurarea privata de viata,mutilare 10K,cheltuieli medicale 2k de persoana+100K in caz de deces accidental,pierdere a vorbirii sau auzului,pierderea unei maini,picior,etc,quadriplegie,hemiplegie,paraplegie si toate astea sunt incluse doar in asigurarea de camion eu acuma nu ma refer la asigurarea viata (cu industrielle alliance)care este mult mai complexa si plateste mai multe!Eu ma refeream doar la asigurarea camion,cu marsh Canada,daca vrei iti dau si numarul politei pe privat!Pentru o polita asemanatoare un Owner Operator din Ontario sau Alberta ar plati intre 6 si 8 K anual!Si asta doar datorita faptului ca sunt placat in Quebec,provincie unde placile costa,ce-i drept,mai scump decat in alte provincii sau state dar in pretul placilor intra si o parte de asigurare!
Fie painea cat de rea, tot mai bine in tzara mea, Canada!
kenworth
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde dany_s » 18 Iun 2011, 22:08

Foarte adevarat Kentworth
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde Mircea_Popovici » 19 Iun 2011, 22:36

[quote="kenworth"]pe vremea cand inca faceam long distance!Nu aveam nici o asigurare medicala pe vremea aia,in afara de asigurarea de boala de baza,gratuita(carte soleil) si asigurarea pe permisul de conducere de la SAAQ![quote]

Firma de camioane si nu oferea angajatilor asigurare medicala? RUSINE !
Mircea_Popovici
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde kenworth » 20 Iun 2011, 17:39

Nu eram angajat,eram broker(owner-operator),adica un fel de colaborator cu compania respectiva!Si pentru ca eram mai tinerel si nici nu mai avusesem nici o problema medicala inainte,in zgarcenia mea nu-mi facusem nici o asigurare medicala privata!Situatie care s-a remediat,actualmente sunt full asigurat,full-blindat,am toate asigurarile posibile si imposibile!Inclusiv asigurare de calatorie,pe care am folosit-o vara trecuta in Mexic,cand m-au piscat niste jelly-fish in ocean!Asigurat fiind,normal ca m-am dus la spital,mi-au facut aia injectii,mi-au dat pastile de 100$,etc!Bineinteles ca la cateva zile dupa tarasenie,vorbind cu localnicii,am aflat ca la fel de buna ar fi fost si urina picurata pe muscatura sau otetul din vin!
Fie painea cat de rea, tot mai bine in tzara mea, Canada!
kenworth
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde rux13 » 20 Iun 2011, 20:14

kenworth scrie:vara trecuta in Mexic,cand m-au piscat niste jelly-fish in ocean!Asigurat fiind,normal ca m-am dus la spital,mi-au facut aia injectii,mi-au dat pastile de 100$,etc!Bineinteles ca la cateva zile dupa tarasenie,vorbind cu localnicii,am aflat ca la fel de buna ar fi fost si urina picurata pe muscatura sau otetul din vin!

Kenworth, cum a fost chestia cu jelly fish? sunt curoasa ca de obicei...
Mie imi era frica asta primavara de sea lices - n-am dat de ei totusi.
Acum vreo 3 ani am calcat pe un sea urchin de-ala negru si mi-am scos tepii din calcai cu briceagul... dupa aia am aflat ca putea fii o chestie serioasa. In cazul meu inciziile facute cu generozitate plus iod din belsug au rezolvat problema.

A, si apropo, aveam asigurare full, dar de obicei prefer sa ma descurc singura daca pot :lol: de-aia vreau sa invat din experientele altora.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE