• Publicitate

Ce IMI place in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Ce IMI place in Canada

Mesajde LauraL » 21 Iun 2011, 18:53

Cu dedicatie pt Radu7777 :lol: ... aici vei fi in elementul tau, am zis sa deschid si un topic cu chestii pozitive ca sa vezi ca nu e vorba de a vedea numai partile rele ale Canadei. Sa vedem de ce te mai legi acum :P

1. imi place aici pt ca este mult mai curat decat in Romania - cu mici exceptii(anumite zone), dar per ansamblu arata mult mai ingrijit.

2. imi place ca pana si un salariu mediu/economie iti permite sa traiesti cat de cat decent, ceea ce in Romania no way - vorbesc de o singura persoana, cazul meu. In Romania daca as fi castigat salariul mediu, respectiv 1500 ron nu mi-as fi putut permite sa stau in chirie singura (apt cu 2 camere) in Timisoara, sa am si masina si sa platesc absolut toate cheltuielile.

3. imi place ca oamenii isi vad de treaba lor, nu ai treaba cu nimeni si nimeni nu are treaba cu tine (ma refer la necunoscuti nu la prieteni) - si asta e exact pe stilul meu. In Romania ma deranja sa vina vecinii din bloc la cafea sau sa ma opreasca in scara blocului la discutii aiurea, viata mea nefiind treaba lor si vice-versa.

4. imi place ca daca esti perseverent, nu ti-e frica de munca si ai suficienta rabdare sa ajungi unde ti-ai propus ai toate sansele sa realizezi asta, fara sa fie nevoie sa ai pile, sa dai mita sau sa faci tot felul de chestii ilegale asa ca in Romania. Consider ca fiecare are o sansa, prin munca cinstita sa ajunga undeva - si asta conteaza foarte mult, pt mine cel putin. Nu am putut accepta niciodata mizeria morala din Romania.

To be continued...nu de alta dar sunt curioasa ce are Radu de spus despre asta :lol:
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Ce IMI place in Canada

Mesajde Radu7777 » 21 Iun 2011, 19:31

LauraL scrie:Cu dedicatie pt Radu7777 :lol: ... aici vei fi in elementul tau, am zis sa deschid si un topic cu chestii pozitive ca sa vezi ca nu e vorba de a vedea numai partile rele ale Canadei. Sa vedem de ce te mai legi acum :P

1. imi place aici pt ca este mult mai curat decat in Romania - cu mici exceptii(anumite zone), dar per ansamblu arata mult mai ingrijit.

si atunci de ce din cercul tau de prieteni apropiati, ca sa nu zic foarte apropiati, fac parte persoane care gandesc total invers ?
4. imi place ca daca esti perseverent, nu ti-e frica de munca si ai suficienta rabdare sa ajungi unde ti-ai propus ai toate sansele sa realizezi asta, fara sa fie nevoie sa ai pile, sa dai mita sau sa faci tot felul de chestii ilegale asa ca in Romania. Consider ca fiecare are o sansa, prin munca cinstita sa ajunga undeva - si asta conteaza foarte mult, pt mine cel putin. Nu am putut accepta niciodata mizeria morala din Romania.

cum poti persevera daca scoala e atat de scumpa ? nu ti se pare ca te contrazici singura ? :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Good.

Mesajde laurent_db » 21 Iun 2011, 19:44

Radu.............. iaca ai si dedicatie :lol:

Acuma fii ,,gentilmen'' si nu lasa fata sa astepte.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Mesajde LauraL » 21 Iun 2011, 20:46

Radu7777 scrie: si atunci de ce din cercul tau de prieteni apropiati, ca sa nu zic foarte apropiati, fac parte persoane care gandesc total invers ?

Tocmai pentru ca eu respect parerea fiecaruia, nu impun sa gandeasca toti ca mine. Crede-ma ca pot discuta absolut lejer si despre partile bune si despre cele mai putin bune ale Canadei sau ale Romaniei fara sa incing spiritele - suntem persoane diferite, cu perceptii diferite, venind poate din medii diferite...dar e ok, intotdeauna avem de invatat unii de la altii. Ar fi de-a dreptul monoton si plictisitor sa gandim toti la fel.

Radu7777 scrie:cum poti persevera daca scoala e atat de scumpa ? nu ti se pare ca te contrazici singura ? :lol:

Nu, deloc. In primul rand prin munca - te poti face remarcat printre colegi si fata de manageri. Daca ajungi sa lucrezi la o companie mai mare si dovedesti ca ai potential, e posibil sa fie de acord sa iti sponsorizeze niste cursuri de perfectionare, bineinteles semnand un contract ca vei ramane ulterior la ei pt o perioada de [...], in caz contrar fiind bun de plata.

O alta metoda ar fi daca ai credit history ok sa imprumuti bani de la banca pt scoala, sa urmezi programul part-time si sa lucrezi full-time. Nu e usor si e nevoie de motivatie, organizare si disciplina, dar nu e imposibil si cred ca la final poti culege roadele.

Scoala este scumpa raportat la taxele din Romania, pe de alta parte insa posibilitatile de finantare si salariul ulterior iti permit mult mai usor sa rambursezi imprumutul decat daca ai fi in Ro.
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Sly » 21 Iun 2011, 21:52

Radu7777 scrie:cum poti persevera daca scoala e atat de scumpa ? nu ti se pare ca te contrazici singura ? :lol:

Nu se contrazice radele...uite de ex. daca tu esti baiat muncitor nu-ti e frica de munca,din simplu badigard,poti sa ajungi badigard sef,fara sa fie nevoie de scoala caci ajunge sa ai putere.
Desi nu ai ajuns procuror,unde aveai nevoie de scolile alea scumpe....ai progresat/perseverat.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde Radu7777 » 21 Iun 2011, 23:30

LauraL scrie:Tocmai pentru ca eu respect parerea fiecaruia, nu impun sa gandeasca toti ca mine. Crede-ma ca pot discuta absolut lejer si despre partile bune si despre cele mai putin bune ale Canadei sau ale Romaniei fara sa incing spiritele - suntem persoane diferite, cu perceptii diferite, venind poate din medii diferite...dar e ok, intotdeauna avem de invatat unii de la altii. Ar fi de-a dreptul monoton si plictisitor sa gandim toti la fel.

bla bla bla ... sunt chestii pe margine carora ne putem da cu parerea, gen daca lady gaga canta sau nu mai bine decat justin beaver, si sunt chestii care sunt obvious, gen 1+1=2. persoanele la care ma refer fac parte din a 2a categorie, si nu sunt singurul care o zice ;)

Nu, deloc. ...
Scoala este scumpa raportat la taxele din Romania,

deci tu cand ziceai ca din punctul asta de vedere Romania > Canada ai comparat taxele din Canada cu taxele din Romania in mod absolut ? hahahahahah, tre sa recunosc ca ai o logica de fier beton armat. what's next, o sa ne povestesti despre cartela cosmote cu cele 1 milion de minute gratuite ?
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE