• Publicitate

Ce IMI place in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Ce IMI place in Canada

Mesajde ny123 » 18 Feb 2015, 15:07

Salut,
O intrebare offtopic, va rog:
Daca vreau sa ma inscriu la facultate in Canada, mi se cere foaia matricola de la liceu + diploma de bac, traduse si echivalate ?
As cam evita alergatura si bani dati aiurea daca as sti ca pot sa ma inscriu fara ele (am diploma licenta si de master, ambele echivalate).

Merci,
NY123
ny123
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde xplaur » 19 Feb 2015, 09:59

Echivalate de catre cine? Echivalate sau evaluate de MICC? Nu e acelasi lucru!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde Isostar » 19 Feb 2015, 10:56

ny123 scrie:Salut,
O intrebare offtopic, va rog:
Daca vreau sa ma inscriu la facultate in Canada, mi se cere foaia matricola de la liceu + diploma de bac, traduse si echivalate ?
As cam evita alergatura si bani dati aiurea daca as sti ca pot sa ma inscriu fara ele (am diploma licenta si de master, ambele echivalate).

Merci,

La ce iti foloseste licenta de master daca vrei sa te inscrii la cursuri la facultate? Pentru asta iti trebuie ce ti-au cerut ei. Alta era situatia daca vroiai sa urmezi un doctorat, unde iti trebuiau licenta si masterul.

Daca vrei sa faci cursuri noi in facultate, ai nevoie de diploma de bac si foaia matricola de la liceu.
Daca vrei sa faci cursuri de master, ai nevoie de diploma de licenta si foaia matricola de la facultate.
Daca vrei sa faci cursuri de doctorat, ai nevoie de diploma de licenta si foaia matricola de la facultate si de la master.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde ny123 » 22 Feb 2015, 09:23

Cind am trimis dosarul, anul trecut, echivalarea diplomelor de licenta/master insemna un traseu lung si costisitor, adica:
-mers la cnred pt stampila
- mers la min afacerilor externe
- traducere
-legalizarea traducerii
- supralegalizare la camera notarilor
- mers din nou la MAE
- eventual mers si la ambasada canadei pt stampila
- trimis acte la o institutie recunoscuta de canadieni pt a spune "diploma ta de master face tot cit o diploma de master obtinuta in Canada" sau " ... "Face cit o diploma de bac" sau ce alta varianta o mai fi.

Abia atunci poti spune ca ai "echivalarea" diplomei si ca, canadienii recunosc aceasta echivalare.

Ok, revenind: in cazul in care vreau sa fac o facultate in Ca, credeti ca o sa mi se ceara diploma de bac, trecuta prin furcile caudine, ca mai sus ? Sau ii doare in cot de notar, MAE, bla, bla, si se cere doar o traducere a diplomei.

Evident as evita alergatura descrisa mai sus ...

Multumesc
NY123
ny123

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Petrica Rusu » 22 Feb 2015, 14:11

ny123 scrie:Ok, revenind: in cazul in care vreau sa fac o facultate in Ca, credeti ca o sa mi se ceara diploma de bac, trecuta prin furcile caudine, ca mai sus ? Sau ii doare in cot de notar, MAE, bla, bla, si se cere doar o traducere a diplomei.

Evident as evita alergatura descrisa mai sus ...

Multumesc

Daca vrei sa te inscri la facultate o sa-ti trebuiasca diploma de bac tradusa si legalizata. Asta o poti faci a orice in Ro care se ocupa cu asa ceva. II doare in cot de MAE sau alte supralegalizari...
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Cainozaur » 23 Feb 2015, 19:21

Sa fiu ontopic, in Canada imi place peisajul pe timpul verii. Ai mult mai multe destinatii de plimbare la sfarsit de saptamna. Un alt lucru care mi-a placut a fost ca mancarea nu are TVA si ca taxele platite de angajat sunt jumatate fata de taxele din Romanica. Chiar si asa viata in Canada este foarte grea, totul este extrem de scump iar munca ta valoreaza mai nimic. Un alt lucru care m-a surprins placut a fost ca posta functioneaza bine, Canada Post lucreaza! In Canada primesti prin posta obisnuita o multime de acte, documente f importante, toate vin exact la timp cu CanadaPost. Am vazut ca in general guvernul federal este parolist, totusi cand locuiesti mult timp in Canada incepi sa vezi ca si astia fac o multime de porcarii. Contactul cu ei este destul de redus, totusi nu-ti lasa o impresie de furaciune si smecherie ca in Romanica.
Cainozaur

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE