• Publicitate

Canada...tara tuturor imposibilitatilor

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Canada...tara tuturor imposibilitatilor

Mesajde Isostar » 05 Mai 2014, 08:50

janets scrie:Sunt oameni care nu au ce cauta in Canada ,daca au o situatie bunicica in Ro. Dar daca in Ro . nu ai nimic , atunci merita sa vii in Canada .

Depinde ce cauta fiecare, poate unii nu pun banii pe primul loc.
janets scrie:Este adevarat ca mincarea este plina de porcarii, dar asa este peste tot !!!

Nu este adevarat, in RO se mananca numai organic. Ma intreb daca au produs astia intre timp ceva pamant, ca in epoca cizmarului s-au aruncat ingrasaminte chimice peste tot. Daca vreti discutii la subiect despre protectia mediului si cum se disipeaza/raspandeste poluare in pamant/aer/apa, propun un subiect dedicat.

janets scrie:Sunt multe de spus dar cel mai mult conteaza CARACTERUL OMULUI , trebuie sa fii TARE si AMBITIOS !!!
Nu este usor, mai ales la inceput, dar nu mori de foame !!! In cel mai rau caz , aplici pt ajutor social pina gasesti un job .

Fiecare are un punct limita, peste care nu este recomandat sa treci. Depinde de fiecare unde isi seteaza acel punct, cat de mult poate sa duca inainte sa treaca limita. Daca esti in stare, poti sa atingi obiective marete.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 05 Mai 2014, 09:22

janets scrie:Te-ai speriat rau !!! Este greu , dar nu chiar asa cum zici tu .
Depinde de ceea ce stii sa faci , de caracterul fiecaruia,de ceea ce pierzi cind pleci din Romania . Sunt oameni care nu au ce cauta in Canada ,daca au o situatie bunicica in Ro. Dar daca in Ro . nu ai nimic , atunci merita sa vii in Canada .
Este adevarat ca mincarea este plina de porcarii, dar asa este peste tot !!!
Sunt multe de spus dar cel mai mult conteaza CARACTERUL OMULUI , trebuie sa fii TARE si AMBITIOS !!!
Nu este usor, mai ales la inceput, dar nu mori de foame !!! In cel mai rau caz , aplici pt ajutor social pina gasesti un job .

Pai totusi care ar fi motivele pentru a alege Canada in ziua de azi?
Mai ales pentru cineva fara prea multe resurse materiale,procesul de emigrare este anevoios,coatisitor si lung.
Doar biletul de avion costa cam de 4-5 ori mai mult decat voiaje aeriene dus-intors oriunde in Europa.
Ce ofera in plus Canada fata de UE pentru ca sa merite sa treci prin eforturile astea?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde irisbvro » 06 Mai 2014, 19:29

Cred ca de un singur lucru ma pot bucura aici si poate nu in Europa...faptul ca unii nu stiu unde se afla Romania...cineva zilele trecute m-a intrebat daca Romania se afla in America de Sud. Pe cand in Europa nu te prea poti lauda cu originile tale. Romani= rromi ptr majoritatea tarilor vestice, din pacate. In rest, clar mai multe avantaje acolo decat aici, pt romani.
irisbvro
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde rikkyy » 07 Mai 2014, 13:00

Sly scrie:Pai totusi care ar fi motivele pentru a alege Canada in ziua de azi?
Mai ales pentru cineva fara prea multe resurse materiale,procesul de emigrare este anevoios,coatisitor si lung.
Doar biletul de avion costa cam de 4-5 ori mai mult decat voiaje aeriene dus-intors oriunde in Europa.
Ce ofera in plus Canada fata de UE pentru ca sa merite sa treci prin eforturile astea?

Probabil din aceleasi motive pentru care o multime de francezi vin aici (eu vorbesc de Québec) sa-si caute joburi, pentru ca acolo sunt someri.
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde rikkyy » 07 Mai 2014, 13:19

irisbvro scrie:Cred ca de un singur lucru ma pot bucura aici si poate nu in Europa...faptul ca unii nu stiu unde se afla Romania...cineva zilele trecute m-a intrebat daca Romania se afla in America de Sud. Pe cand in Europa nu te prea poti lauda cu originile tale. Romani= rromi ptr majoritatea tarilor vestice, din pacate. In rest, clar mai multe avantaje acolo decat aici, pt romani.

O parte din pozele de aici sunt afisate pe niste panouri in fata statiei de metro Mont Royal din Montreal (reportajul a fost publicat in LaPresse). http://www.olipont.com/Reportages/Je-suis-un-Rom/

Prima poza mi se pare tendentioasa «Un rom marche seul dans la ville de Craiova», e un cetatean abslout normal, nu putem stii daca e rom sau nu.
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Sly » 07 Mai 2014, 20:28

E confuz ala de-a facut reportajul,voia sa spuna roman,rrom se scrie cu doi de r.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE