• Publicitate

Opinie Canada dupa Spania...merita oare?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Opinie Canada dupa Spania...merita oare?

Mesajde Cristina.elisei » 30 Apr 2012, 05:28

Salut,
Sunt Cristina si locuiesc in Madrid de mai bine de 10 ani, sunt casatorita si am un bebe de un an. Aici de moment am de munca dar sotul meu nu are nimic si nici nu cred ca va gasi ceva usor repede.
Ne-am gandit sa plecam din tara asta.... Avem familie aici, aproape toata familia si acum sumtem un pic speriati sa mergem in Canada fara sa cunoastem pe nimeni si sa ajungem acolo fara sa stim nimic.
Tot am citit opinii si opniii pe net dar inca nu am dat cu raspunsul la intrebarea mea...
Cum am un bebe, cel mai important pentru mine este el, si daca dau acest pas, este pentru un viitor mai bun pentru el in primul rand.
Daca o sa ajungem pe acolo, in cazul in care, nu gasim de munca, sau la un moment dat ramanem fara munca, avem dreptul la un ajutor social? daca nu pot plati asistenta sociala privata, in caz de o urgenta, putem merge la un spital sau ne vor da afara asa cum vor sa faca Spaniolii?

Noi nu avem facultate, nici eu nici sotul meu si cred ca asta ne trage mult in jos, dar nici nu vrem sa plecam acum. Noi acum bagam actele de cetatenie spaniola si asta dureaza pana la doi ani sa obtii un raspuns, in acesti ani vrem sa invatam engleza si poate sa incep eu facultatea in septembrie ...

Ne mai gandim si la Elvetia, cred ca e o tara destul de buna pentru a trai.

Cei care traiti acolo, va fost greu sa va adaptati?

Va multumesc orice opinie imi puteti da.
O zi placuta.
[color=blue]
Cristina.elisei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde nicolaus » 01 Mai 2012, 08:09

Buna ,o singura intrebare apoi vorbim de toate te-ai gindit cum poti sa ajungi in Canada? daca in Europa poti sa mergi oriunde vrei ,aici e mult mai greu .Daca vrei sa te stabilesti in Canada trebuie sa parcurgi un proces de imigrare care poti sa-l treci s-au nu ,altfel nu poti sa ajungi aici .
nicolaus
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde linux4ever » 01 Mai 2012, 09:27

Well, in primul rand depinde foarte mult de locul unde ajungi in Canada. Trebuie sa iti alegi orasul in functie de dorinte. Daca mergi pe engleza, aterizezi pe vestul Canadei (Edmonton, Vancouver, Calgary, Winnipeg, Toronto). De regula in partea aceasta nu prea merge cu ajutorul social. Daca vrei ajutor social, mergi in Quebec, unde salariile sunt insa mai mici si merge preponderent quebecoasa.

Tu cauti un raspuns sablon, care insa nu exista. Cat de adaptati sunt sau nu sunt multi dintre noi, depinde de fiecare. Sunt care vin in Canada si nu fac decat sa se planga. Sunt care vin, constata realitatea si fug inapoi. Altii incearca sa se adaptezez si stau aici pentru o vreme, dupa care pleaca spre alte meleaguri dupa ani buni aici. Altii isi gasesc aici o noua lume, o noua casa si o viata de trait si raman pentru totdeauna. Opiniile sunt extrem de diverse si motivele de a sta sau a pleca de asemenea.

Daca lasi in urma familia in Europa, vei fi tot timpul rupt intre 2 lumi. Extrem de importanta este profesia. Daca lasi profesia in urma si aici nu te poti "adapta", e din nou tragedie in 4 acte. E foarte bine sa pui in balanta totul cand vii aici. Este cert ca pentru copil va fi o viata mai buna si un alt viitor, dar si despre aceasta sunt multe de spus. Depinde mult de ceea ce va doriti si ceea ce vreti sa sacrificati in schimb.

Nu veniti aici cu ganduri de somaje. Aici se lucreaza. E frumos? Da. Merita? Da. Si la toate raspunsurile cu Da, exista comentarii pe care le vei descoperi la timpul lor. Succes!
In and out...
linux4ever
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde linux4ever » 01 Mai 2012, 09:35

In caz ca esti rezident permanent sau cetatean, cele mai multe interventii medicale sunt gratuite si acoperite de Alberta Health Care in cazul Albertei... Exista spitale, walk-in clinics, medici de familie, etc... Esti acoperit de sistem din momentul in care ai aterizat. Cat de bun e sistemul de sanatate? Relativ si multe de spus si aici, dar e cert ca aici nu dai mita si ai un loc in rand si stii ca nu iti intra nimeni in fata cu pile cum e in Romania. Nu stiu cum e in Spania si nici nu ma intereseaza.

Ar fi bine sa postezi ce meserii aveti. E posibil sa obtineti raspunsuri in functie de situatia profesionala. Aici "the sky is the limit"... :)
In and out...
linux4ever
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde linux4ever » 01 Mai 2012, 09:41

Elvetia? :lol: Pai in Elvetia, ca si cetatean roman nu intri decat in calitate de turist. Vrei sa lucrezi la negru? Risti cam mult in Elvetia. Vrei sa lucrezi legal? Ai 1 milion de euro? :lol: Am plesnit si eu o cifra, dar ca sa intri legal in Elvetia e cam greu. Fiecare canton are conditiile lui pentru anumite meserii si nationalitati, etc. Cu siguranta Elvetia e o mai buna alegere decat Canada, dar totul e sa poti sa ajungi acolo si sa profesezi ceea ce iti doresti. Plus ca acolo trebuie sa stii franceza si germana, in special germana. Si cu engleza merge, dar mai putin...

Cantareste si vezi ce vrei... Inainte sa decizi, sa iti bagi bine in cap ca nu exista tara ideala sau sistem ideal si sa nu vii aici cu asteptari extrem de mari pentru ca veti fi dezamagiti. Aici nu se fac bani cu sacul decat daca lucrezi in petrol si chiar si acolo se fac dupa ani buni de tras pe burta. Povesti cu pesti! :lol:
In and out...
linux4ever
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Australia!

Mesajde turcu » 11 Mai 2012, 13:11

la australia v-ati gandit!? clima asemanatoare cu spania! si bani mai multi decat in Canada! :P :lol:
turcu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE