• Publicitate

Opinie Canada dupa Spania...merita oare?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde Kyusho » 23 Iun 2012, 09:10

Noua Zeelandaaaaa!!! v-ati gandit???
Kyusho
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde florin2010 » 07 Feb 2013, 16:37

Tu te-ai gandit sa te muti in Noua Zeelanda? :)
florin2010
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde florin2010 » 07 Feb 2013, 16:40

linux4ever scrie:Elvetia? :lol: Cu siguranta Elvetia e o mai buna alegere decat Canada, dar totul e sa poti sa ajungi acolo si sa profesezi ceea ce iti doresti. Plus ca acolo trebuie sa stii franceza si germana, in special germana. Si cu engleza merge, dar mai putin...

, :lol:

In Elvetia trebuie sa cunosti foarte bine limba cantonului unde muncesti.Daca esti in zona germana, de regula nu ai nevoie de franceza , italiana sau retoromana.Probabil doar cei din serviciile guvernamentale, domeniul bancar si turism cunosc aceste limbi.
florin2010
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Opinie Canada

Mesajde florin2010 » 07 Feb 2013, 16:41

Cristina.elisei scrie:
Salut,
Sunt Cristina si locuiesc in Madrid de mai bine de 10 ani, sunt casatorita si am un bebe de un an. Aici de moment am de munca dar sotul meu nu are nimic si nici nu cred ca va gasi ceva usor repede.
Ne-am gandit sa plecam din tara asta.... Avem familie aici, aproape toata familia si acum sumtem un pic speriati sa mergem in Canada fara sa cunoastem pe nimeni si sa ajungem acolo fara sa stim nimic.
Tot am citit opinii si opniii pe net dar inca nu am dat cu raspunsul la intrebarea mea...
Cum am un bebe, cel mai important pentru mine este el, si daca dau acest pas, este pentru un viitor mai bun pentru el in primul rand.
Daca o sa ajungem pe acolo, in cazul in care, nu gasim de munca, sau la un moment dat ramanem fara munca, avem dreptul la un ajutor social? daca nu pot plati asistenta sociala privata, in caz de o urgenta, putem merge la un spital sau ne vor da afara asa cum vor sa faca Spaniolii?

Noi nu avem facultate, nici eu nici sotul meu si cred ca asta ne trage mult in jos, dar nici nu vrem sa plecam acum. Noi acum bagam actele de cetatenie spaniola si asta dureaza pana la doi ani sa obtii un raspuns, in acesti ani vrem sa invatam engleza si poate sa incep eu facultatea in septembrie ...

Ne mai gandim si la Elvetia, cred ca e o tara destul de buna pentru a trai.

Cei care traiti acolo, va fost greu sa va adaptati?

Va multumesc orice opinie imi puteti da.
O zi placuta.
[color=blue]

Pana la urma ce ati facut?Ati ramas in Spania sau v-ati relocat in alta parte?
florin2010
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde OANAR JURCA » 21 Mai 2013, 10:34

Cum situatia e critica in Spania si nu ai viitor, cred ca se merita daca ai sanse sa emigrezi
Si noi suntem in procesul de emigrare din Spania catre Canada si nu regretam,satui de a munci in reprize, de a avea sau nu de lucru, ritm in care tineretea si puterea trece pe langa tine!
Succes
25/05/2014 Gatineau
Wonderful life
OANAR JURCA

Re: Opinie Canada

Mesajde traianm » 20 Mar 2014, 19:43

florin2010 scrie:
Cristina.elisei scrie:
Salut,
Sunt Cristina si locuiesc in Madrid de mai bine de 10 ani, sunt casatorita si am un bebe de un an. Aici de moment am de munca dar sotul meu nu are nimic si nici nu cred ca va gasi ceva usor repede.
Ne-am gandit sa plecam din tara asta.... Avem familie aici, aproape toata familia si acum sumtem un pic speriati sa mergem in Canada fara sa cunoastem pe nimeni si sa ajungem acolo fara sa stim nimic.
Tot am citit opinii si opniii pe net dar inca nu am dat cu raspunsul la intrebarea mea...
Cum am un bebe, cel mai important pentru mine este el, si daca dau acest pas, este pentru un viitor mai bun pentru el in primul rand.
Daca o sa ajungem pe acolo, in cazul in care, nu gasim de munca, sau la un moment dat ramanem fara munca, avem dreptul la un ajutor social? daca nu pot plati asistenta sociala privata, in caz de o urgenta, putem merge la un spital sau ne vor da afara asa cum vor sa faca Spaniolii?

Noi nu avem facultate, nici eu nici sotul meu si cred ca asta ne trage mult in jos, dar nici nu vrem sa plecam acum. Noi acum bagam actele de cetatenie spaniola si asta dureaza pana la doi ani sa obtii un raspuns, in acesti ani vrem sa invatam engleza si poate sa incep eu facultatea in septembrie ...

Ne mai gandim si la Elvetia, cred ca e o tara destul de buna pentru a trai.

Cei care traiti acolo, va fost greu sa va adaptati?

Va multumesc orice opinie imi puteti da.
O zi placuta.
[color=blue]

Pana la urma ce ati facut?Ati ramas in Spania sau v-ati relocat in alta parte?

salut .
si aici e greu cu gasitul slujbei sint cam nesigure cu exceptia celor bugetare . aici iarna cam 70 % din companii inchid pt. 2,3,4 luni deci somaj.

daca veniti dupa trei luni ori ca lucrati ori ca nu lucrati primiti social. se supravietuieste cu el cam greu. daca stai in chirie ieftina care e cam insalubra. adica cam pute . daca esti pe social esti asig medical theoretic . pina aaj la medic s-ar putea sa renunti sau sa nu ai nevoie.adica febra trece
nu te mai doare capul etc.

in caz de urgenta da te ia la orce spital. nu uita ca sistemul medical spaniel e printre cele mai bune din lume si ofera cele mai bune servicii.

daca vrei facult. eu zic sa nu mai cheltui timp si bani acolo fa-o aici. cunosc multi romani care stau pe social lucreaza in wek . la cash si merg la facultate .

eu zi sa va ginditi mai mult la elvetia.

eu traiesc aici de 3 ani si nu m-am adaptat . am venit aici sa lucrez sa fac o afcere ceva , nu sa fac scoli . nu merge prea multa birocratie ai nevoie de scoli timp sa te indatorezi intr-un cuvint. Nu ti se recunoaste nici o diploma nimic totul e o minciuna. societatea asta nu are nevoie de oameni mai intreprinzatori care pot sa faca difernta sint aici destui de-ai lor . au transformat fenomenul asta al imigratiei intr-un turism. au nevoie de imigranti pentru banii pe care -I aduc acestia si cam atit . daca insistati considerati ca aveti pe cineva aici . eu va sprijin cu ce pot daca mai sint pe aici.

spor .

:lol:
numaratoarea inversa a inceput
traianm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE