• Publicitate

Sistemul de sanatate din Canada - prima experienta negativa

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Sistemul de sanatate din Canada - prima experienta negativa

Mesajde valceanu » 28 Feb 2013, 21:46

Dragii mosului, trebe' sa va spun ca azi am avut prima experienta negativa in minunatul sistem medical canadian :) . De fapt nu eu, nevasta-mea , dar m-a afectat si pe mine. Programata la o operatie banala prin Iulie la 2013 dupa Anul Domnului, se pune pe lista de asteptare a vreunei anulari a programarii altui cetatean. Primeste un telefon zilele trecute de la biroul doctorului din spital ca e un loc liber azi la ora 11am. Bun , zicem noi ...iar ieri primeste telefon ca se schimba pentru 12pm. Ok , noi...dupa o juma de ora o suna din nou..la 11am din nou. Si fara sa fac misto treaba se repeta de 6 ori :) :) . Ramane in final 12pm. Nu mananca nimic dupa 5pm cu o zi inainte, ne invoim si eu si ea de la munca, ca trebuie sa aiba sofer pentru intoarcere si urcati in masina , pe drum spre spital , nevasta-mea primeste telefon...pam pam... ne pare rau , nu mai putem sa va luam azi, la care nevasta-mea , spalata pe creier de politetea canadiana proverbiala le zice : e ok , cand pot sa revin, ei: joia viitoare si inchide. Se asterne tacerea pentru 2 milisecunde, la care opresc masina si devin sangeros: draga nevasta nu e ok, tocmai suntem pe drum spreei si ne-am f...t ziua de munca amandoi, nu ca ar conta prea mult , fiind platiti, dar totusi...zic, da-mi telefonul sa-i bestelesc..., ea: barbate , fii cuminte nu ma face de ras, eu : da-l incoace ca-mi fierbe sangele de oltean in mine. Il da , ca n-are incotro si o sun pe-aia inapoi. Zic , doamna draga nu poti sa mi-o tragi asa prin gura cum vrea muschiu' tau, ce-i cu bataia asta de joc? ea , ca domnu' nu va suparati eu sunt doar o amarata de la front desk si n-am nicio vina, ASTA-I SISTEMUL MEDICAL! ....really ...cum plm poti sa ma suni sa ma cancelezi , cand eu sunt pe drum spre tine. Sorry! eu fu...i sorili ma...i .

Cam atat am avut de spus pentru prima mea experienta negativa cu sitemu'.
valceanu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde cloverfield » 28 Feb 2013, 22:06

Dupa ultima mea experienta cu sistem medical de cacao din chebec (prima si sper sa fie ULTIMA) am ajuns la concluzia ca daca luam primul avion spre Bucuresti mi se punea mai rapid mana in ghips, decat la un spital public de aici. Daca voi avea nevoie sa ma operez,o sa merg la o clinica privata sau ma duc in tara.
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Alerim3131 » 01 Mar 2013, 00:20

Eu am avut o programare peste 6 luni iar cu 1 zi inainte sa expire alea 6 luni, ma suna sa ma amane pentru inca 6 luni. Subit n-a mai fost doctoru disponibil! I-am dat dracu si mi-am rezolvat problemele in Romania intr-o zi. E adevarat ca aveam deja planificata vacanta, nu m-am dus special pt doctori.

Asta a fost doar incalzirea! Pregateste-te sufleteste pt viitor ca nu se va schimba ceva prea curand! :)
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde yogyog » 01 Mar 2013, 01:10

Alerim3131 scrie:Eu am avut o programare peste 6 luni iar cu 1 zi inainte sa expire alea 6 luni, ma suna sa ma amane pentru inca 6 luni. Subit n-a mai fost doctoru disponibil! I-am dat dracu si mi-am rezolvat problemele in Romania intr-o zi. E adevarat ca aveam deja planificata vacanta, nu m-am dus special pt doctori.

Asta a fost doar incalzirea! Pregateste-te sufleteste pt viitor ca nu se va schimba ceva prea curand! :)

io am bagat o triada dupa ce doctoru a zis ca n-am nimic si ca ma pot juca in continuare cu orice sport :(
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde eueu865 » 01 Mar 2013, 09:06

Nu va mai faceti atat sange rau. E Quebec , totusi, nu Suedia. Saracia si incompetenta sint la ele acasa. fac si ei ce pot cu cea au.
E totusi bine ca aveti unde va duce sa va rezolvati.
Cei nascuti sau adusi aici de mici, nu au sansa asta, decat poate daca au bani sa merga in State
eueu865
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Sistemul de sanatate

Mesajde togo » 01 Mar 2013, 09:22

Incet incet apar si altii care mai scriu de bataia de joc ce se numeste sistem medical de aici.Mie mi-a luat un an de zile sa ma conving cat de incapabili sunt si pana la urma am doctorul meu de familie ...in Romania .
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 77 ori
I s-a multumit: 30 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE