• Publicitate

Cit de bine se circula cu masina iarna in Canada?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Cit de bine se circula cu masina iarna in Canada?

Mesajde arduino » 09 Apr 2013, 19:55

Iti poti folosi masina zilnic in timpul iernii Canadiene?

Am dat pe internet de niste fotografii si un text care demonstreaza, cel putin in opinia autorului, nemaipomenita organizare a actiunilor de dezapezire din orasele canadiene.

Vezi: http://emigrarecanada.php0h.com/Iarna.htm

Totusi, vad pe acolo masini troienite ceea ce inseamna ca ar putea fi zile cind nu iti poti folosi automobilul si trebuie sa utilizezi alte mijloace de transport.

Am auzit ca iarna tine 6 luni. Este acesta un mit sau o realitate?

Cit de frecvent se troienesc vehiculele: aproape zilnic, saptaminal, lunar, de 2-3 ori pe iarna? Datul la lopata tot timpul sa scot masina din zapada nu este foarte practic si cel putin in cazul meu ar insemna sa conduc doar in sezonul cald.
arduino
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde augusta_ld » 09 Apr 2013, 22:46

Iarna tine intre 3 si 8 luni (depinde de zona). Vrei sa nu dai la lopata ca sa iti recuperezi masina? Inchiriaza apartament in bloc cu garaj acoperit.
augusta_ld
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Re: Cit de bine se circula cu masina iarna in Canada?

Mesajde yogyog » 10 Apr 2013, 02:11

arduino scrie:

E un mit. Iarna tine 8 luni.
Cu lacrimi ti-as scrie, batrâna mea tara/.../ Sa fii viitor si prezent si trecut.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde nicollette_f » 10 Apr 2013, 07:51

Iti poti folosi destul de bine autoturismul iarna. Zapezile pe care le-ai vazut tu in poze dispar in general dupa citeva zile, iar autoturismele nu ramin inzapezite decit daca asa decid proprietarii lor. Altfel, dai frumos la zapada sa-ti "eliberezi" masina, iar citeva zile mai tirziu (una, doua, trei, depinde de zona) vin masinile si iau toata zapada adunata in "munti" de cei ce si-au deszapezit masinile.
Iarna...discutii multe despre iarna asta....depinde ce te sperie cel mai tare la ea. Zapada: iarna asta, in Montreal, cea mai mare ninsoare cred ca a fost in jur de 50 cm. Iar de nins, asa mai zdravan, cred ca a fost de vreo 6-7 ori. Vintul: asta e "nesuferit" si e cel care face din -20 de grade sa le resimti ca -30 sau mai mult. Temperaturile: eu,una, nu le-am simtit asa de rele ca in Romania. Pentru simplul motiv ca, umiditatea de aici face ca temperaturile scazute sa le poti indura mai usor. Imi aduc aminte ca, in Bucuresti, de ex., la -20 de grade nu puteam respira. Aici chestia asta o simti la -35-40 de grade...
Cam asta e povestea iernii VAZUTA PRIN OCHII MEI PROPRII! E normal si sunt de acord ca sunt si alte pareri despre asta. Iar tu va trebui sa-ti faci doar o "idee" despre asta, pentru ca experienta proprie e cea care conteaza pentru fiecare in parte.
Succese!!
nicollette_f
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde arduino » 10 Apr 2013, 09:55

Reformulez intrebarea si o adresez exclusiv celor din Canada care au masini si le folosesc des iarna.

In ce oras sau localitate Canadiana stai si de cite ori ai dat la lopata, sau macar a fost nevoie sa-ti cureti masina de zapada, in iarna 2012 - 2013?
Cit de des folosesti masina iarna?

Probabil este exclus sa iau casa cu garaj deoarece presupun ca este foarte scumpa de inchiriat.

Alta chestiune. Inteleg de la cineva, care nu are insa masina, ca daca obisnuiesti sa parchezi automobilul pe marginea drumului, chiar in conditiile cind nu il folosesti deloc iarna, esti obligat sa il dezapezesti si sa il muti tot timpul pentru a elibera strada si a face loc utilajelor pentru dezapezire. Asa este?
arduino
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Radu7777 » 10 Apr 2013, 11:12

yogyog scrie:
arduino scrie:

E un mit. Iarna tine 8 luni.

damn, you beat me to it
ps : casamede, welcome back
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE