• Publicitate

Cit de bine se circula cu masina iarna in Canada?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Cit de bine se circula cu masina iarna in Canada?

Mesajde Gator » 01 Aug 2015, 10:21

Isostar scrie:
Gator scrie: But there's a reason why some major performance-car manufacturers, including Ferrari and Jaguar, no longer offer traditional manual transmissions, he says. "They just aren't as good."

Imi pare rau sa-ti dezamagesc profesorul citat, dar motivul pentru care nu este oferita cutie manuala in masinile de lux este total diferit. Majoritatea celor care isi permit sa dea jumatate de million pe o masina prefera luxul si comfortul, si asta include si eliminarea durerii de cap sa schimbe vitezele manual.

Gator scrie: With a manual gearbox you have the option to change up much later, allowing you to accelerate much more aggressively. But it is not particularly good for your engine, or for your fuel consumption.

Exemplul tau a vrut sa fie despre ce ca nu am inteles. Vorbim de masini sport sau de masini economice? Ca in functie de asta, ceea ce este mai sus se schimba complet. O masina sport nu este facuta sa fie economica (VW GTI, Subaru WRX/STI, BMW M, Audi RS) asa cum o masina economica nu este sportiva (Toyota Corolla, Honda Civic, Toyota Prius)

Gator scrie:Take a current Nissan GT-R to a race track and drive it as fast you can. Then tell me it would be better with a manual gearbox. It just wouldn't be. Your corner speeds will be slower, your straight-line speeds will be slower, and your lap times will be slower.For a long, long time, a manual gearbox was the best way to do just that, to be the fastest.

Credeam ca ai avut experinta de sofer profesionist si ai invata ceva din asta….
In primul rand GT-R nu are decat cutie automata, deci nu ai ce comparatie sa faci.
Corner speed nu are nimic de a face cu transmisia (manual asau automata), sunt celelalte lucruri care influenteaza: roata directoare (FWD, RWD, AWD), controlul tractiunii (cu cat mai destept si impiedica deraparea, cu atat este viteza mai mica), distributia centrului de greutate (o cutie manual este mai usoara decat una automata), etc…. Toate combinate pot sa faca o diferenta majora.

Ideea a fost ca dezbaterea e nesfirsita si ca google ofera variante multiple. Ca sofer pro am condus o data un truck auto, ala a fost momentul cind am realizat ca manualele sint isorie. Asta am invatat din exp de sofer pro...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Publicitate

Mesajde Cainozaur » 12 Aug 2015, 03:33

Gatore lasa pe altii sa spuna despre tine ca esti sofer pro.
Ai condus tu un track si ai tras concluzia ca o cutie manuala n-are viitor? Asta este cumva din ciclul" noaptea toate pisicile sunt negre".Pai tu te duci la serviciu cu track-ul V8 de 5000cm si statia de benzina dupa tine?
Am mai discutat ca motoarele mari dau un comportament bun la cutiile automate si nu oricine isi permite un astfel de consum. Aici se discuta despre masinile normale care sunt incomparabil mai controlabile cu o cutie manuala.
Mai bine zi-ne despre Alberta, am auzit ca vremea este foarte friguroasa.
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde xplaur » 13 Aug 2015, 13:21

OK, compacta sedan, model recent, motor de 2L "la zi" din toate puncete de vedere dpdv tehnologic, cutie automata dubluambreiaj, o persoana in masina, Ottawa-Montréal pe A417/A40, 4,2L/100Km la 90Km/h pe cruise control! Nici mie nu mi-a venit sa-mi cred ochilor, dar aia zicea calculatorul de bord! Beat that!

PS. Chiar am vrut sa fac o poza, dar camera "focusa in porumb" la lumina aia
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde Sly » 14 Aug 2015, 10:21

xplaur scrie:OK, compacta sedan, model recent, motor de 2L "la zi" din toate puncete de vedere dpdv tehnologic, cutie automata dubluambreiaj, o persoana in masina, Ottawa-Montréal pe A417/A40, 4,2L/100Km la 90Km/h pe cruise control! Nici mie nu mi-a venit sa-mi cred ochilor, dar aia zicea calculatorul de bord! Beat that!

PS. Chiar am vrut sa fac o poza, dar camera "focusa in porumb" la lumina aia

N-ai sughitzat la cate injuraturi ti-oi fi luat mergand cu 90km/h? :-)

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Gator » 16 Aug 2015, 08:36

Cainozaur scrie:Gatore lasa pe altii sa spuna despre tine ca esti sofer pro.
Ai condus tu un track si ai tras concluzia ca o cutie manuala n-are viitor? Asta este cumva din ciclul" noaptea toate pisicile sunt negre".Pai tu te duci la serviciu cu track-ul V8 de 5000cm si statia de benzina dupa tine?

6.5 L, plateste compania. E automat, fuge mai bine decit manuala mea de acasa, e perfect controlabil pe gheatza.

Aici se discuta despre masinile normale care sunt incomparabil mai controlabile cu o cutie manuala.

Vorbim de prezent, nu de trecut.

Mai bine zi-ne despre Alberta, am auzit ca vremea este foarte friguroasa.

Peste 30 toata sapt trecuta. F frig pt cine e cu capu in nori.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde xplaur » 16 Aug 2015, 13:41

Gator scrie:....6.5 L, plateste compania. E automat, fuge mai bine decit manuala mea de acasa, e perfect controlabil pe gheatza...

Strugurii "ie acrii"....să știe......
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE