• Publicitate

Canada. Un vis (inca) posibil?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Foarte bine scris... Tot ce vedeti aici sunt diverse optici.

Mesajde Sorin Snap » 26 Apr 2014, 06:57

ralucaf scrie:"Din ce citest pe forum trebuie sa te gandesti ca fiecare scrie din perspectiva lui iar definitzia binelui difera. Un pseudonim poate sa fie cam orice, de la wellferist pe viatza la milionar, de la student la pensionar etc. De asemeni cand au venit in Ca unii au lasat WC in curte iar altzii au avut firma, intre ei toata plaja.

foarte bine punctat...:)[/quote]
Sorin Snap
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 57 ori
I s-a multumit: 26 ori

Publicitate

Re: Canada. Un vis (inca) posibil?

Mesajde Cainozaur » 15 Mai 2014, 23:44

@Alex
5000$ nu inseamna bani multi.
Nu am inteles daca esti sau deja in procesul de emigrare.
Daca nu ai aplicat atunci trebuie sa-ti spun ca pregatirea dosarului, drumuri la Bucuresti, vize si multe altele plus biletele de avion pentru tine si sotie costa cred cam 5000$.
In plus iti trebuie o suma minima la intrarea in Canada care nu-i mica pentru un salar romanesc.
Si Canada este o gaura neagra, in plus, sunt o multime de chestiuni importante pe care nu le poti afla de pe site-urile de socializare pentru simplul motiv ca oamenii vad situatiile diferit iar tu nu mai poti aprecia corect situatiile.
De mare ajutor aici iti pot fi rudele apropiate, frati, parinti.
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

Re: Canada. Un vis (inca) posibil?

Mesajde Isostar » 16 Mai 2014, 08:19

Cainozaur scrie:De mare ajutor aici iti pot fi rudele apropiate, frati, parinti.

Cred ca acolo este cea mai mare problema, ca in general se exagereaza si se incerca protejarea apropiatilor. Este o sursa credibila, dar nu trebuie sa te bazezi doar pe ei.

Cel mai mare ajutor esti tu insuti, trebuie sa-ti faci lectiile cat mai bine, sa obtii informarii de oriunde posibil, sa te uiti la partile rele si nu numai la cele bune. Pentru asta trebuia sa stii sa citesti printre randuri, trebuie sa stii sa sortezi informatia pentru ca in general 95% nu este folositoare. Si mai ales, sa nu iti iei informatia dintr-un singur loc, indiferent ca este ziar, forum, prieteni, amici, rude, etc. Aici singura exceptie este site-ul oficial al guvernului.

Aceasta documentare trebuie sa fie prioritatea numarul 1, conteaza foarte mult pentru viitorul tau.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE