• Publicitate

Canada. Un vis (inca) posibil?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde bertro » 29 Noi 2013, 15:23

capsunar scrie:Cel mai bine e sa te duci unde ai prieteni si unde ai sanse mai mari sa va gasitzi job. Potzi sa te mai gandesti si la clima.

+1. [whoa, in sfarsit suntem de acord asupra unui subiect :) ]
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde cloverfield » 29 Noi 2013, 15:59

sorro scrie:. Problema principala in Quebec este FRANCEZA, pe care trebuie sa o stii la un nivel cel putin acceptabil, insa cu cat mai mult, cu atat mai bine. Orice job bun presupune bilingvism (en/fr) sau minim franceza foarte buna.

Not true, sunt multe domenii in care joburile sunt in engleza (mai ales in zona centrala a orasului in special in finante si IT), asta daca nu ai contact direct cu clientii.
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde alex.fatu » 29 Noi 2013, 17:17

Inca odata un super raspuns dat de capsunar. Multumesc.
La fel si de la Sly, desi am impresia ca primesti tot ce vine de la mine ca pe un afront ... eu sunt un biet roman nelinistit, putin nesigur si nehotarat.
Pentru mine, asa cum bine a spus cineva mai la inceput, aceasta plecare ca pe un proiect imens si astfel trebuie sa ma informez cat mai bine, din cat mai multe surse. Alegerea o voi face eu, acasa, alaturi de sotie.
Daca nu sunt bine informat, daca inca am neclaritati, daca poate nu am citit 100% acest forum, nu inseamna ca fac windows shopping sau ca nu sunt inteligent. Atentie ca uneori, poate voit sau poate nu, jignesti gratuit.

Va multumesc tuturor si va urez o zi buna,
Alex
alex.fatu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Radu7777 » 29 Noi 2013, 18:24

alex.fatu, n-o lua personal, sly nu-i prea inghite pe moldovenii pe care nu i-a dus capu la descurcat si care n-au standarde de decenta la fel de elevate ca ale lui ...
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Sly » 29 Noi 2013, 22:12

alex.fatu scrie:La fel si de la Sly, desi am impresia ca primesti tot ce vine de la mine ca pe un afront ...

Nu e vorba despre nici un afront insa este vorba despre un elementar respect pentru forum de a-l citi si de a te documenta inainte de a posta niste intrebari la care s-a raspuns deja de nenumarate ori.Tocmai pentru ca esti nou pe forum ti-ar fi prins bine o lectura amanuntita a sectiunilor dedicate inainte de a posta.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde ralucaf » 30 Noi 2013, 00:11

"Din ce citest pe forum trebuie sa te gandesti ca fiecare scrie din perspectiva lui iar definitzia binelui difera. Un pseudonim poate sa fie cam orice, de la wellferist pe viatza la milionar, de la student la pensionar etc. De asemeni cand au venit in Ca unii au lasat WC in curte iar altzii au avut firma, intre ei toata plaja.[/quote]

foarte bine punctat...:)
ralucaf
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE