• Publicitate

Canada. Un vis (inca) posibil?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde alex.fatu » 30 Noi 2013, 02:48

nu o iau personal .. are omul dreptate. Insa, uneori e prea transant.
Intreba cineva daca`s moldovean de peste Prut .. nu, sunt mmoldovean din Piatra Neamt, Romania :)
M-a dus capul sa fac destul .. fiind insa la inceput, e normal sa am multe intrebari cu sau fara raspuns. Informatia de pe realizat.com e destul de stufoasa si de multe ori contine si o "umplutura" care nu ajuta pe nimeni.
Ca sa nu mai zic si de factorul timp ... e posibil ca informatia oferita de cineva care a plecat acum 5 ani sa nu mai aiba acelasi factor de ajutor precum informatia oferita de cineva care se pregateste sa plece in prezent.

In fine, greseala mea e ca intai am intrebat si apoi am cautat. Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva .
alex.fatu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Hello

Mesajde Simi_ » 30 Noi 2013, 11:08

Salutari din New Brunswick si felicitari pt decizia de a incepe proceduriile de imigrare in Canada.
Va sugerez sa aruncati o privire si spre provincia noastra, cu bugetul vostru v-ar fii mult mai usor pt inceput aici, spre exemplu. Costul chiriilor si multe altele sunt mai reduse decat in restul Canadei iar comunitatea romaniilor de aici a inceput sa creasca in ultimii ani. Sunt unii romani care lucreaza in IT aici, nu pot sa dau detalii ca nu lucrez in domeniu dar sigur se poate.
Dezavantajull provinciei pt multi e faptul ca e singura oficial bilingva si majoritatea job-urilor cer bilingvism. am cunoscut unii romani care lucreaza in IT aici si care au venit cu contract din Romania si au aplicat pt rezidenta par la suite. (SPILO e numele companiei pt care lucreaza).
In ultimul an au venit aici mai multe familii de romani si toti si-au gasit job-uri cat de cat decente desii majoritatea nu prea vb franceza.
Aici sunt foarte multe centre de servicii care deservesc intreaga tara, in domeniul bancar, asigurari, tech support and so on care ofera job-uri fara "experienta canadiana" cum o numesc unii. Atata timp cat va descurcati la nivel lingvistic nu se face diferenta intre un newcomer si un local applicant.
Provincia nu e asa urbanizata ca ON sau QC dar calitatea vietii e destul de ridicata, aerul e curat, oamenii sunt prietenosi, e foarte impadurit iar oceanul e la doi pasi. Am fost in marile orase canadiene si peste tot traficul e infernal si petreci ore intregi in trafic to and from work...aici traficul practic nu exista asa ca ai mai mult timp pt tine si familia ta. sa nu uitam, pretuul locuintelor e la jumatate fata de alte provincii.
Pt alte intrebari va stau la dispozitie.

Cheers!
Simi_
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 9 ori

Mesajde alex.fatu » 30 Noi 2013, 19:10

multumesc mult Simi.
La noi engleza e baza .. franceza e a 3 a limba.
Cu toate astea, prezentarea ta e frumoasa. Merita sa incestighez.
alex.fatu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde alexpch » 10 Dec 2013, 11:26

Si eu sunt interesat de venirea in Canada dar pe alte provincii decat Ontario si Quebec. New Brunswick este una dintre ele, ar mai fi Alberta. Ce nu stiu insa, procesul de emigrare cel putin in New Brunswick este diferit si se face doar cand deschid ei "portile"?! In Alberta care mai sunt conditiile, aceleasi meserii impuse? Multumesc anticipat
Sa fie veselie!
alexpch
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde alexpch » 12 Dec 2013, 08:13

Nu va ingramaditi, nu va busculati....
Sa fie veselie!
alexpch
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Doar ce am "sosit"...

Mesajde Sorin Snap » 26 Apr 2014, 06:45

Salut Alex! Abia m-am inscris si am citit mesajul tau. Ai ajuns in Canada? Te intreb fiindca nu stiu ce sa-ti scriu... Sper ca tu si sotia ta sunteti bine! Da-mi un semn, te rog! O zi excelenta!
Sorin Snap
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 57 ori
I s-a multumit: 26 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE