• Publicitate

Rosia Montana - O parere de la romanii canadieni

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde iulvis » 18 Mar 2014, 07:55

Uite, astea sunt lucrurile dezgustatoare in Romania.
Si nu sunt putine afaceri de genul asta.

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... nului.html
iulvis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde togo » 18 Mar 2014, 09:10

iulvis scrie:Uite, astea sunt lucrurile dezgustatoare in Romania.

Si aici nu sunt ?chiar mai multe
In privinta asta nu sunt diferente
doar ca acolo sunt romani si nu suportam asta iar aici sunt altii pe care ii acceptam cu placere ,platim taxele ca ei sa aiba de unde se aproviziona dar desigur nu sunt romanii si nu ne deranjeaza.
Pe mine ma deranjeaza si acolo si aici in egala masura
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde Sly » 18 Mar 2014, 09:58

Aceleasi lucruri se intampla peste tot,coruptia face parte din natura umana.
Daca te uiti la ultimul episod din Vice pe HBO ai sa vezi cum s-au dus 100 de miliarde de dolari pe apa sambetei in Afghanistan....de fapt mai corect pe apa contractorilor.
In Romania cred ca sunt mai nepasatori cand vine vorba de a-si acoperi urmele si presa cred ca e mult mai pusa pe vanat asemenea subiecte,aici sunt mai degraba interesati de Justin Bieber pentru ca populatia este deja zombificata ceea ce urmeaza si in Romania.
Faptul ca undeva nu se vorbeste despre coruptie nu inseamna ca ea nu exista ci mai degraba ca a castigat.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde capsunar » 18 Mar 2014, 10:06

Chestii din astea sant si pe aici, doar ca nu prea se dau la TeVeu. Stirile de aici sant niste chestii inofensive, nu se vorbeste decat despre caini, crime, accidente de masina si nimic care sa fie important. (vezi cartea de referintza 1984 de Orwell )
Afaceri din astea nu sant putzine nici aici nici in Ro. Peste tot afacerile se fac intre cunostintze, rude, prieteni. Daca mergi la golf cu persoanele corespunzatoare ai sanse mai mari sa revinzi un produs cu adaos 500% decat daca muncesti faci un produs de calitate si sa castigi 20%.

Din cand in cand ma uita la o emisiune la TV "Dragon's Den" si ma uit cat de oripilatzi sant aia la un profit de 30%. (ei vor 100% minim)
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Sly » 18 Mar 2014, 11:45

capsunar scrie:Chestii din astea sant si pe aici, doar ca nu prea se dau la TeVeu. Stirile de aici sant niste chestii inofensive, nu se vorbeste decat despre caini, crime, accidente de masina si nimic care sa fie important. (vezi cartea de referintza 1984 de Orwell )

Sa nu uitam de homosexuali,homosexualitatea a devenit noua cruciada a presei pentru a spala creierul poporului,mai ca nu trece o zi sa nu fie o stire despre cum le sunt incalcate drepturile.
Ultima a fost acu' cu Parada luiu Petrica la Boston. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde iulvis » 18 Mar 2014, 14:46

Sly scrie:Sa nu uitam de homosexuali,homosexualitatea a devenit noua cruciada a presei pentru a spala creierul poporului,mai ca nu trece o zi sa nu fie o stire despre cum le sunt incalcate drepturile.
Ultima a fost acu' cu Parada luiu Petrica la Boston. :lol: :lol: :lol:

Homosexualii sunt ok, daca ne gandim la faptul ca au acelasi sex toata viata.
O sa ajungem din cauza astora care isi schimba sexul ca atunci cand te insori sa angajezi detectiv particular sa ii verifice istoricul.
Eu recunosc ca am facu pasul si este ok - am destule dovezi in acest sens :D :D

Cum ar fi sa te insori cu Marcela si sa vezi ca Marcela nu poate face copii - iti spui ca este ok, ca se mai intampla in ziua de astazi - poluare, mancare cu chimicale etc.
Socul este insa daca afli peste cativa ani ca pe Marcela o chema de fapt in copilarie Marcel si ca doar de cativa ani au inceput sa ii placa sutienele si bikinii :D :D

Oricum "chestii grele" astea cu drepturile omului si de neinteles pentru "conservatorii si retrograzii" neadaptati la noul mers la democratiilor.
iulvis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE