• Publicitate

Competitia in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Competitia in Canada

Mesajde Isostar » 25 Iun 2014, 08:05

sorro scrie:
Cainozaur scrie:In mall-uri in Toronto, 90-95% sunt indieni, chinezi , filipinezi si max 10% alburii. Eu ma simt discriminat in tara asta.

Si in ce consta exact "discriminarea"? Ce are a face competitia cu culoarea pielii? Te opreste cineva, ca "alburiu", sa fii mai bun decat altii si astfel competitiv?

Pai se simte discriminat ca albii nu merg la mall... saracii de ei, au alte prioritati...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 30 Iun 2014, 08:07

Isostar scrie:
L'enfant scrie:4. Eu am o teorie a mea: dacă te descurci aici și nu îți tremură pantalonii că dacă rămâi fără job nu te mai angajează nimeni, dacă ești de compețiție și ai ce skills-uri să vinzi, ai cam aceleași șanse pe care le are orice emigrant nou ajuns, chiar unele mai bune decât cei care n-au aceiași culoare de piele cu tine.

Problema este ca in aceast competitie sunt si localnici sau cei veniti de ceva vreme. Si aici apar diferentele, pentru ca ei au niste avantaje. Ca nou venit trebuie sa aduci mai multa valoare companiei decat poate aduce cineva cu vechime in Canada. Aici au avantaje cei care lucreaza in domenii care nu au granite (ex: IT) sau in domenii foarte cautate in CA (Ex:oil&gas in Alberta si Sask.)

Ar mai trebui sa adaugi si ca de multe ori diferentele de cultura duc la diferente de necesitatzi, de ex e destul de comun la asiatici sa stea 12 intr-o casa, sa faca multe la comun etc.. si de aici isi permit sa se angajeze si sa accepte salarii net mai mici.
Alta diferentza culturala este docilitatea asiaticilor, ei sant mult mai buni la taking orders decat europenii.

@l`enfant daca pleci de sus, o sa ai un hard landing, vorbesc din experientza mea si a multora. Depinde doar de tine cum o sa treci peste. Indiferent de rezultat, o sa ai o exerientza interesanta si o sa invetzi multe.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde sorro » 30 Iun 2014, 08:33

capsunar scrie:daca pleci de sus, o sa ai un hard landing

Eu as reformula asta un pic:

"Daca pleci de sus si te astepti sa ai instantaneu dupa aterizare fix acelasi standard de viata ca inainte (eventual fara efort), o sa ai un hard landing".

Daca insa iti mai "ajustezi" pretentiile initiale si constientizezi ca un proces de imigrare nu ofera nici garantii si nici satisfactii imediate + ca nimeni nu-ti datoreaza nimic "pt. ca te-a adus aici" + ca trebuie sa devii competitiv, sa muncesti si dai un pic din coate ca sa inaintezi --> eu zic ca landing-ul poate fi ceva mai soft. ;)

p.s. Btw, de acord cu standardele diferite si ce e dispus sa faca fiecare pt. a le atinge.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde L'enfant » 30 Iun 2014, 08:45

Nah, Căpșunar avea intenția bună să mă avertizeze să nu visez covrigi și cai verzi... eu intuiesc destul de bine la ce mă înham și mă pregătesc și pentru ce poate fi mai bine și pentru ce poate fi mai rău, dar știu cum să-mi așez viața ca să-mi fie bine. Și dacă n-o să știu cum să o așez din prima zi, o să mă prind pe parcurs. Oricum, o să am o experiență interesantă și o să învăț destule.
L'enfant
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde sorro » 30 Iun 2014, 08:47

L'enfant scrie:Nah, Căpșunar avea intenția bună să mă avertizeze să nu visez covrigi și cai verzi... eu intuiesc destul de bine la ce mă înham și mă pregătesc și pentru ce poate fi mai bine și pentru ce poate fi mai rău, dar știu cum să-mi așez viața ca să-mi fie bine. Și dacă n-o să știu cum să o așez din prima zi, o să mă prind pe parcurs. Oricum, o să am o experiență interesantă și o să învăț destule.

Pe cand aterizarea si in ce oras intentionezi sa te stabilesti?
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde L'enfant » 30 Iun 2014, 08:50

Septembrie, orașul Quebec :D.
L'enfant
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori