• Publicitate

Competitia in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Competitia in Canada

Mesajde L'enfant » 23 Iun 2014, 09:10

Păi fix de asta mi-am început propozițiile cu "Eu cred" - e fix opinia și teoria mea și nu am pretenția că reprezintă adevărul absolut. În ceea ce privește culoarea pielii, pt. Honkouver s-ar putea să ai dreptate. Nu m-am gândit și la el. Iar la șanse egale cu orice emigrant, am eu o bănuială, că nu am scris că ai șanse egale cu orice canadez.
Eu aici nu tremur că rămân fără job. Am un fond de buffer și, la nevoie în iau alt job în 2 timpi și trei mișcări. În schimb plec cam de sus și o să îmi fie greu ca dracu să o iau de jos, dar n-am de face, ai dreptate, plec că nu mai suport. Poate acolo o să mă adaptez mai ușor. Toți suntem datori cu o încercare, fiecare cum își soctește șansele de câștig.
L'enfant
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 109 ori

Publicitate

Mesajde togo » 24 Iun 2014, 08:50

L'enfant scrie:Păi fix de asta mi-am început propozițiile cu "Eu cred" - e fix opinia și teoria mea și nu am pretenția că reprezintă adevărul absolut. În ceea ce privește culoarea pielii, pt. Honkouver s-ar putea să ai dreptate. Nu m-am gândit și la el. Iar la șanse egale cu orice emigrant, am eu o bănuială, că nu am scris că ai șanse egale cu orice canadez.
Eu aici nu tremur că rămân fără job. Am un fond de buffer și, la nevoie în iau alt job în 2 timpi și trei mișcări. În schimb plec cam de sus și o să îmi fie greu ca dracu să o iau de jos, dar n-am de face, ai dreptate, plec că nu mai suport. Poate acolo o să mă adaptez mai ușor. Toți suntem datori cu o încercare, fiecare cum își soctește șansele de câștig.

Esti tare simpatic serios mai scrie ca ne mai relaxam si noi
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde irisbvro » 24 Iun 2014, 17:17

L'enfant scrie:
ny123 scrie:Uite ce imi spune un bun prieten din Canada ( eu urmand sa vin acolo):
"competita este uriasa, poporul chinez a impanzit Canada, sunt muncitori, corecti"
Va rog spuneti parerea voastra, pe baza a ce ati trait voi.

Ma intreb si eu, daca ei aleg numai creiere, prin selectia pt emigrare, nu cumva oamenilor de rind le va fi din ce in ce mai greu sa se integreze ? E ca si cum ai pleca de la liceul din Cucuietii din deal, la harvard - acasa ai fost bun, dar acolo esti mai pe la coada. Vorbesc strict dpdv al nivelului intelectual.

Multumesc

1. Acest subforum se numește "Povestea mea în Canada" și este dedicat celor care au de spus povestea lor. Deci ai ales greșit locul.
2. Că au împânzit chinezii Canada, așa o fi. Că sunt muncitori și corecți, nu știu. Dar tu de ce te temi de competiția unora muncitori și corecți. Astea nu sunt atribute care să te sperie.
3. Eu cred că dacă te duce capul aici, te duce și acolo. Dar dacă ai fost șef la bar la cucuieții din deal, s-ar putea să nu prea îți meargă.
4. Eu am o teorie a mea: dacă te descurci aici și nu îți tremură pantalonii că dacă rămâi fără job nu te mai angajează nimeni, dacă ești de compețiție și ai ce skills-uri să vinzi, ai cam aceleași șanse pe care le are orice emigrant nou ajuns, chiar unele mai bune decât cei care n-au aceiași culoare de piele cu tine.

1. Nu a ales gresit locul, pt ca subiectul pe care l-a deschis este "Competitia in Canada". Si vreau sa spun ca este un subiect foarte bun...competitia este acerba in Canada, exista o "batalie a creierelor" ca sa zic asa..
2. Asiaticii au impanzit , in general metropolele, orasele mari, unde pot gasi mai usor de lucru
3. Daca ai fost sef de bar la cucuietii din deal si ai fost unul foarte bun, sunt sanse sa gasesti si aici acelasi job....nu conteaza ce ai facut in tara, conteaza cat de bine stii sa faci acel lucru...sanse mari sa gasesti pana la urma in domeniul tau, in timp, daca esti un profesionist..
4. La ultimul punct, te las pe tine sa experimentezi si sa ne impartasesti experienta, dupa ce ajungi aici :D
irisbvro
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde sorro » 24 Iun 2014, 18:12

Cainozaur scrie:In mall-uri in Toronto, 90-95% sunt indieni, chinezi , filipinezi si max 10% alburii. Eu ma simt discriminat in tara asta.

Si in ce consta exact "discriminarea"? Ce are a face competitia cu culoarea pielii? Te opreste cineva, ca "alburiu", sa fii mai bun decat altii si astfel competitiv?
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Gator » 24 Iun 2014, 20:50

sorro scrie:
Cainozaur scrie:In mall-uri in Toronto, 90-95% sunt indieni, chinezi , filipinezi si max 10% alburii. Eu ma simt discriminat in tara asta.

Si in ce consta exact "discriminarea"? Ce are a face competitia cu culoarea pielii? Te opreste cineva, ca "alburiu", sa fii mai bun decat altii si astfel competitiv?

Nu poa sa faca "invirteli", ca sa se laude pe urma cu cine-o fost el.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Isostar » 25 Iun 2014, 08:04

irisbvro scrie:1. Nu a ales gresit locul, pt ca subiectul pe care l-a deschis este "Competitia in Canada". Si vreau sa spun ca este un subiect foarte bun...competitia este acerba in Canada, exista o "batalie a creierelor" ca sa zic asa..

Acest lucru este valabil oriunde in lumea dezvoltata (ok, cu exceptia Romaniei, unde conteaza mai mult pe cine cunosti decat ce stii sa faci).
Problema majora in Canada este acel program TFW, care s-a extins mult mai mult decat era necesar si a devenit prima optiune (in loc de ultima). Poate ultimele schimbari mai reduce impactul pe termen mediu.

irisbvro scrie:2. Asiaticii au impanzit , in general metropolele, orasele mari, unde pot gasi mai usor de lucru

La fel au facut si sud-americanii, africanii sau europenii (inclusiv romanii). Majoritatea imigrantilor merg in orasele mari atunci cand ajung in Canada, si asta dintr-un anumit motiv - acolo sunt job-urile. Este mult mai important sa-ti gasesti ceva sa muncesti, sa te poti sa te intretii decat sa zici ca te-ai dus intr-o locatie cazuta din Paradis. Din care trebuie sa te muti dupa ceva vreme, ca mori de foame.

irisbvro scrie:3. Daca ai fost sef de bar la cucuietii din deal si ai fost unul foarte bun, sunt sanse sa gasesti si aici acelasi job....nu conteaza ce ai facut in tara, conteaza cat de bine stii sa faci acel lucru...sanse mari sa gasesti pana la urma in domeniul tau, in timp, daca esti un profesionist..

Total de acord, mai trebuie sa-ti dai si straduinta. Fara efort, nu ai sanse nicaieri.

L'enfant scrie:4. Eu am o teorie a mea: dacă te descurci aici și nu îți tremură pantalonii că dacă rămâi fără job nu te mai angajează nimeni, dacă ești de compețiție și ai ce skills-uri să vinzi, ai cam aceleași șanse pe care le are orice emigrant nou ajuns, chiar unele mai bune decât cei care n-au aceiași culoare de piele cu tine.

Problema este ca in aceast competitie sunt si localnici sau cei veniti de ceva vreme. Si aici apar diferentele, pentru ca ei au niste avantaje. Ca nou venit trebuie sa aduci mai multa valoare companiei decat poate aduce cineva cu vechime in Canada. Aici au avantaje cei care lucreaza in domenii care nu au granite (ex: IT) sau in domenii foarte cautate in CA (Ex:oil&gas in Alberta si Sask.)
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE