• Publicitate

Ca in primele locuri cu 25% din populatie pe salarii mici

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Ca in primele locuri cu 25% din populatie pe salarii mic

Mesajde capsunar » 08 Oct 2014, 09:30

claire scrie:
capsunar scrie:
claire scrie:Dupa cum se poate observa, tarile cu salariile cele mai mici au si economiile cele mai performante. Tot ce este peste media OECD o duc bine, aia de sub OECD ... PIIGS. Elvetia ar fi o exceptie, din cauza bancilor probabil. Deci e o treaba buna sa ai salariile mai mici, ajuta economia.

Deci daca lucrezi pe salariu de portar la firma foarte performanta e mai bine decat pe salariu de director la firma mai putin performanta.. Eu prefer Belgia.

O firma neperformanta poate sa inchida miine. La ce mai foloseste directoratul ca tot pe somaj ajungi.

Da cam asa e.. dar problema e ca firmele performante s-au cam inchis de ieri pt ca au externalizat joburile in India. Nu stiu de ce da am senzatia ca vorbesti in necunostinta e cauza. Lucrezi pt vreo firma perfomanta si ai senzatia ca nu e posibil sa te dea afara?
Apropo cel mai neperformant e guvernul dar totzi vor sa lucreze acolo ca se freaca pisoiu.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde claire » 08 Oct 2014, 09:37

Isostar scrie:
claire scrie:
capsunar scrie:Intr-un studiu de Goldman Sacks Canada ranks #3 pt nr de oameni in low pay jobs sub OECD.
http://t.co/7HgoEZCHi2

Dupa cum se poate observa, tarile cu salariile cele mai mici au si economiile cele mai performante. Tot ce este peste media OECD o duc bine, aia de sub OECD ... PIIGS. Elvetia ar fi o exceptie, din cauza bancilor probabil. Deci e o treaba buna sa ai salariile mai mici, ajuta economia.

Tine-o tot asa, NAmerica are nevoie de asemenea gandire. Nu de altceva, dar trebuie sa-si umple cineva buzunarele...

Asta este comentariu la subiect? Vad ca esti preocupat de gindirea mea. Nu am facut decit sa interpretez graficul, absolut neutru.

Totusi ce parere ai despre cum sint distribuite tarile in graficul pus in primul mesaj? Nu observi o tendinta? Dupa cum se observa aceasta "gindire" nu este proprie numai americii de nord, ci si unor tari europene, anume chiar acele tari care merg cel mai bine din europa.

De exemplu, stii ca pina acum citeva luni Germania nici nu avea salariu minim? Stii ca o groaza de joburi in germania sint part time si asigura cu greu un venit decent pt trai? Cum crezi ca s-a produs miracolul economic German?

Eu nu spun ca asta e bine sau e rau, dar asta e realitatea. Joburile au fost masiv exportate in Asia. Fabricatia este demult acolo, IT-ul este aproape tot exportat, acum e rindul "enineering"ului care treptat treptat se duce si el. Ce ramine aici nu are incotro decit sa reduca costurile. Cum? Cel mai simplu este la forta de munca. Traim o reechilibrare planetara a salariilor. Vor fi si victime. Dar ce le pasa celor alesi? Ei sint capabili si pot sa demonstreze... chiar daca nu o sa mai fie cui. :mrgreen:
claire
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde claire » 08 Oct 2014, 10:25

Isostar scrie:
Este o mare diferenta intre "mai putin performanta" si "neperformanta". Mai putin performanta poate insemna o firma cu un profit de 3-5% din cifra de afaceri, dar totusi face profit. Si poate este chiar pe zero (deoarece se extinde), atat timp cat nu pierde bani nu este nici o problema.

P.S. Modul tau de gandire spune ceva despre increderea in propria persoana. Daca esti capabil si poti sa demonstrezi, iti gasesti de lucru oricand, oriunde. Asa ca nu trebuie sa ramai portar la firma performanta ca sa poti sa castigi un ban.

Tot graficul asta este o aiureala completa. Ce demonstraza? Nimic. Daca tarile astea au intre 25% US si 6% Belgia joburi prost platite, asta inseamna ca tot ele au intre 75% si 94% joburi bine platite. Este adevarat? Nu stiu. Nu as emigra de ex in Grecia sau Portugalia pe motivul asta (m-as retrage cu bani acolo, dar asta este alt subiect).

Si mie gindirea ta imi spune ceva. Tocmai ca la tine vad f multa neincredere in propria persoana de a face bani suficienti. Ce te impiedica sa iei unul din alea 75-94% joburi bine platite?

De fapt subiectul asta a fost deschis cu un unic scop. Ghici care? :roll:
claire

Mesajde capsunar » 08 Oct 2014, 13:14

claire scrie:
Isostar scrie:
Este o mare diferenta intre "mai putin performanta" si "neperformanta". Mai putin performanta poate insemna o firma cu un profit de 3-5% din cifra de afaceri, dar totusi face profit. Si poate este chiar pe zero (deoarece se extinde), atat timp cat nu pierde bani nu este nici o problema.

P.S. Modul tau de gandire spune ceva despre increderea in propria persoana. Daca esti capabil si poti sa demonstrezi, iti gasesti de lucru oricand, oriunde. Asa ca nu trebuie sa ramai portar la firma performanta ca sa poti sa castigi un ban.

Tot graficul asta este o aiureala completa. Ce demonstraza?

Vezi mai jos.. scris de tine
Daca tarile astea au intre 25% US si 6% Belgia joburi prost platite, asta inseamna ca tot ele au intre 75% si 94% joburi bine platite. Este adevarat?

Pai aritmetcia zice ca e adevarat..

-- Ce te impiedica sa iei unul din alea 75-94% joburi bine platite?

Daca ai ajuns la rezultatul asta nu inteleg de ce nu ai continuat cu gandirea. Cand ai 75% sanse intr-o parte versus 94% in alta parte este destul de elementar ca cel care se lupta cu 75% sanse ii este mai greu.
Apropo de intrebarea ta, tot asa pot si eu sa te intreb cine te impiedica sa castigi la 6 din 49?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde claire » 08 Oct 2014, 14:55

capsunar scrie:
claire scrie:
Isostar scrie:

Tot graficul asta este o aiureala completa. Ce demonstraza?

Vezi mai jos.. scris de tine

Daca tarile astea au intre 25% US si 6% Belgia joburi prost platite, asta inseamna ca tot ele au intre 75% si 94% joburi bine platite. Este adevarat?

Pai aritmetcia zice ca e adevarat..

-- Ce te impiedica sa iei unul din alea 75-94% joburi bine platite?

Daca ai ajuns la rezultatul asta nu inteleg de ce nu ai continuat cu gandirea. Cand ai 75% sanse intr-o parte versus 94% in alta parte este destul de elementar ca cel care se lupta cu 75% sanse ii este mai greu.
Apropo de intrebarea ta, tot asa pot si eu sa te intreb cine te impiedica sa castigi la 6 din 49?

Inca odata, graficul arata clar tendinta. In partea de sus tari cu economie mai buna, in partea de jos PIIGS. Exceptii Elvetia (banci), Belgia (institutii europene, joburi guvernamentale), Japonia (alta cultura, alt sistem). Mie tendinta asta mi se pare interesanta.

Nu inteleg fraza cu 6/49. Tie ti se pare similar 6/49 cu sa iei un job bine platit in una din tarile din partea de sus? Ca mie nu.

Topicul este deschis doar ca sa mai aruncati cu rahat in Canada, nimic nou.
Acum plec ca trebuie sa prind un avion. :mrgreen:
claire

Mesajde capsunar » 08 Oct 2014, 17:22

Nu inteleg fraza cu 6/49. Tie ti se pare similar 6/49 cu sa iei un job bine platit in una din tarile din partea de sus? Ca mie nu.

Nu mi se pare similar dar mi-ai dat impresia ca tie ti se pare similar 74% sanse cu 94% sanse. Ba chiar spui ca e mai bine cu 75% si ai argument ca economia e mai puternica daca tu lucrezi pe bani putini. Sa inteleg ca tu le recomanzi asta la altii in timp ce tu esti in cei 74% ca vrei sa prinzi un avion...

Eu personal prefer sa fiu in top 25% din bobor in o groaza de tari de pe lista aia decat bottom 25% in primele de pe lista. (piigs e f ok )
Top 25% iti da o groaza de avantaje locale.. nu prea ai grija zilei de maiine, ai mai multe proprpietati, iti permitzi pe cineva la curatenie, scoli private, vacante in alte tari.
Bottom 25% iti da sansa sa fii preocupat de ziua de maiine, sa votezi cu liberalii ca o sa creasca economia, sa visezi la un social housing, vacante in tari sarace sau oferte in Vegas.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Anterior

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE