• Publicitate

Ca in primele locuri cu 25% din populatie pe salarii mici

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Ca in primele locuri cu 25% din populatie pe salarii mic

Mesajde Petrica Rusu » 03 Oct 2014, 15:44

Gator scrie:A fost un topic cu comparatii intre provincii, pe tema "a mea e mai lunga decit a ta". Puteti sa-l reactivati.

@Petrica,
Daca incerci sa spui ca ratatii din Mtr pleaca in Alberta, poate extinzi la toti migratorii: ratatii din Romania pleaca in Canada. Motivele sint de toate felurile. Si mai slabeste-ma cu "educatii" din Mtr, oricine mutat de la est la vest iti va spune ca cea mai educata pe acolo este xenophobia.

N-am spus ca ratatii pleaca in Alberta. Speculezi. Xenofobie, rednecism, sunt probleme de genul asta peste tot Exagerezi.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Publicitate

Mesajde claire » 07 Oct 2014, 16:39

capsunar scrie:Intr-un studiu de Goldman Sacks Canada ranks #3 pt nr de oameni in low pay jobs sub OECD.
http://t.co/7HgoEZCHi2

Dupa cum se poate observa, tarile cu salariile cele mai mici au si economiile cele mai performante. Tot ce este peste media OECD o duc bine, aia de sub OECD ... PIIGS. Elvetia ar fi o exceptie, din cauza bancilor probabil. Deci e o treaba buna sa ai salariile mai mici, ajuta economia.
claire
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde capsunar » 07 Oct 2014, 19:18

claire scrie:
capsunar scrie:Intr-un studiu de Goldman Sacks Canada ranks #3 pt nr de oameni in low pay jobs sub OECD.

Dupa cum se poate observa, tarile cu salariile cele mai mici au si economiile cele mai performante. Tot ce este peste media OECD o duc bine, aia de sub OECD ... PIIGS. Elvetia ar fi o exceptie, din cauza bancilor probabil. Deci e o treaba buna sa ai salariile mai mici, ajuta economia.

Deci daca lucrezi pe salariu de portar la firma foarte performanta e mai bine decat pe salariu de director la firma mai putin performanta.. Eu prefer Belgia.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde claire » 07 Oct 2014, 22:57

capsunar scrie:
claire scrie:

Deci daca lucrezi pe salariu de portar la firma foarte performanta e mai bine decat pe salariu de director la firma mai putin performanta.. Eu prefer Belgia.

O firma neperformanta poate sa inchida miine. La ce mai foloseste directoratul ca tot pe somaj ajungi.
claire

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde Isostar » 08 Oct 2014, 07:50

claire scrie:

Tine-o tot asa, NAmerica are nevoie de asemenea gandire. Nu de altceva, dar trebuie sa-si umple cineva buzunarele...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde Isostar » 08 Oct 2014, 07:57

claire scrie:
capsunar scrie:
claire scrie:Dupa cum se poate observa, tarile cu salariile cele mai mici au si economiile cele mai performante. Tot ce este peste media OECD o duc bine, aia de sub OECD ... PIIGS. Elvetia ar fi o exceptie, din cauza bancilor probabil. Deci e o treaba buna sa ai salariile mai mici, ajuta economia.

O firma neperformanta poate sa inchida miine. La ce mai foloseste directoratul ca tot pe somaj ajungi.

Este o mare diferenta intre "mai putin performanta" si "neperformanta". Mai putin performanta poate insemna o firma cu un profit de 3-5% din cifra de afaceri, dar totusi face profit. Si poate este chiar pe zero (deoarece se extinde), atat timp cat nu pierde bani nu este nici o problema.

P.S. Modul tau de gandire spune ceva despre increderea in propria persoana. Daca esti capabil si poti sa demonstrezi, iti gasesti de lucru oricand, oriunde. Asa ca nu trebuie sa ramai portar la firma performanta ca sa poti sa castigi un ban.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE