• Publicitate

Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Mesajde melcutza » 22 Oct 2014, 14:43

Cum ar trebui sa fie viata voastra in Canada ca sa fiti multumiti? Care sunt scopurile voastre de indeplinit acolo si cat timp v-ati propus pentru asta?
As vrea sa ma ajutati cu raspunsuri la intrebarile de mai sus. Eu cel mai probabil voi renunta la "visul canadian". Am CSQ-ul de aproape 2 ani si e f posibil sa nu merg mai departe.
Am facut niste comparatii intre Ro si Ca:
- familie: ->Ro: prietenul meu nu vrea sa emigreze, m-a cerut de sotie de curand, vom fi o familie + avem parinti, frate, prieteni ->Ca: singuratate, sau sa nu exclud ca va veni el dupa mine, dar nu e usoara parenarea si dureaza...
-profesional: ->in Ro suntem ing amandoi, el are si pozitie de management, in Ca, pt mine ar fi mai simplu ca lucrez in IT, pt el mult mai greu ca va trebui sa adere la ordin... oare cati ani de Ca i-ar trebui doar sa egaleze nivelul profesional pe care il are in Ro, unde ar fi fost in Ro in anii aia de tras sa fie in Ca ce a plecat din Ro?
- acasuca: avem amandoi apartamentele noastre cu o camera, dar ne facem casa in curand, intr-un cartier rezidential, cu credit, vom avea rate, dar banuiesc ca si emigrantii in Ca isi fac case cu rate, in cat timp as ajunge in Ca sa imi permit sa imi fac casa cu rate si sa fiu f sigura pe sursele de venit?
- sanatate: ne tratam la Szeged, la 100 km distanta de noi, nu e asa scump cum pare la prima vedere, plus avem asigurari private care se aplica si acolo + asigurare de boli grave etc. -> in Ca: incomensurabil mai bine fata de sistemul de stat, dar comparabil cu Ungaria
- copii: planul este sa facem cati ne permitem sa tinem la gradinita privata, scoala privata si facultate in strainatate, deci cam unul :)) -> in Ca: sigur si la stat e mult mai bine decat sistemul nostru
- vacante: vom merge probabil mai mult prin Turcia si Grecia in loc de Cuba si Rep. Dominicana cum fac emigrantii romani
- pensie: deocamdata sunt iresponsabila la capitolul asta, dar nu il pierd de tot din vedere, o sa il planific cat de curand -> in Ca: din ce am inteles sunt pareri impartite, si acolo daca esti greier si nu furnica nu iti va fi prea bine, dar cu siguranta mult mai bine ca in Ro, pt furnici e mult mai bine in Ca decat in Ro
- antreprenoriat: in Ro pasi marunti si fricosi fara curaj de avantare, in Ca sprijin si sistem la dispozitie...

Deci, ce planuri aveti voi acolo?
23.12.2010 DCS
25.07.2011 ACC/OUV
19.09.2012 PERM
12.12.2012 INTERVIU
melcutza
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Mesajde dragan george » 22 Oct 2014, 16:16

melcutza scrie:Cum ar trebui sa fie viata voastra in Canada ca sa fiti multumiti? Care sunt scopurile voastre de indeplinit acolo si cat timp v-ati propus pentru asta?
As vrea sa ma ajutati cu raspunsuri la intrebarile de mai sus. Eu cel mai probabil voi renunta la "visul canadian". Am CSQ-ul de aproape 2 ani si e f posibil sa nu merg mai departe.
- familie: ->Ro: prietenul meu nu vrea sa emigreze, m-a cerut de sotie de curand, vom fi o familie + avem parinti, frate, prieteni ->Ca: singuratate, sau sa nu exclud ca va veni el dupa mine, dar nu e usoara parenarea si dureaza...
-profesional: ->in Ro suntem ing amandoi, el are si pozitie de management, in Ca, pt mine ar fi mai simplu ca lucrez in IT, pt el mult mai greu ca va trebui sa adere la ordin... oare cati ani de Ca i-ar trebui doar sa egaleze nivelul profesional pe care il are in Ro, unde ar fi fost in Ro in anii aia de tras sa fie in Ca ce a plecat din Ro?
- acasuca: avem amandoi apartamentele noastre cu o camera, dar ne facem casa in curand, intr-un cartier rezidential, cu credit, vom avea rate, dar banuiesc ca si emigrantii in Ca isi fac case cu rate, in cat timp as ajunge in Ca sa imi permit sa imi fac casa cu rate si sa fiu f sigura pe sursele de venit?
- sanatate: ne tratam la Szeged, la 100 km distanta de noi, nu e asa scump cum pare la prima vedere, plus avem asigurari private care se aplica si acolo + asigurare de boli grave etc. -> in Ca: incomensurabil mai bine fata de sistemul de stat, dar comparabil cu Ungaria
- copii: planul este sa facem cati ne permitem sa tinem la gradinita privata, scoala privata si facultate in strainatate, deci cam unul :)) -> in Ca: sigur si la stat e mult mai bine decat sistemul nostru
- vacante: vom merge probabil mai mult prin Turcia si Grecia in loc de Cuba si Rep. Dominicana cum fac emigrantii romani
- pensie: deocamdata sunt iresponsabila la capitolul asta, dar nu il pierd de tot din vedere, o sa il planific cat de curand -> in Ca: din ce am inteles sunt pareri impartite, si acolo daca esti greier si nu furnica nu iti va fi prea bine, dar cu siguranta mult mai bine ca in Ro, pt furnici e mult mai bine in Ca decat in Ro
- antreprenoriat: in Ro pasi marunti si fricosi fara curaj de avantare, in Ca sprijin si sistem la dispozitie...

Elanul, unde iti mai este elanul?
dragan george
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 114 ori
I s-a multumit: 62 ori

Mesajde doina1968 » 23 Oct 2014, 05:55

Exact, unde iti este elanul?
Sunt intrebari firesti pe care si le-au pus majoritatea dintre noi . Cu 4 ani in urma cand stateam ore intregi si culegeam impresii si informatii pe ce acest forum se punea problema stresului legat de acest proces de emigrare si se accentua faptul ca doar cei rezistenti psihic rezista . La intrebarile tale nu poate raspunde nimeni deoarece fiecare are povestea lui si destinul lui , dar iti voi spune doar atat : mi-am pus de multe ori sute si sute de intrebari unele cu raspunsuri si argumentari altele ramase si acum fara raspuns.....insa intrebarea care m-a ajutat sa fac inca si inca un pas a fost mereu aceeasi : DE CE AM INCEPUT ACEST PROCES GREOI ? Si raspunsul a fost :PENTRU CA IN ACEL MOMENT IMI DOREAM CEVA MAI BUN.Ei bine , daca te ajuta cu ceva pot spune ca desi nu am anii vostri , desi sunt constienta ca-mi va fi ingrozitor de greu , CONTINUI ptr ca prefer ca intr-o zi sa regret ca mi-am dus planul la sfarsit cu riscul ca am gresit si cu posibilitatea de a remedia intr-un fel greseala , decat sa ajung ziua in care sa regret ca nu am continuat si sa nu mai pot face nimic.
Mi-am pierdut 1 an intre CSQ si D2 macinata de aceleasi ganduri , daca sa plec sau nu......am primit viza si inca ma mai gandeam daca sa plec.......si am plecat ( aici fac o paranteza si spun ca am stat destul de putin in Ca , cat sa rezolv probleme importante legate de rezidenta si m-am intors in Ro chiar daca in acel moment nu stiam daca ma intorc temporar sau definitiv) . Acum deja am biletul cumparat sa ma reantorc in CA si sincer tot mai am momente in care ma intreb daca fac bine ceea ce fac.
Concluzia este ca mereu vor exista semne de intrebare si ptr tine dar mereu aminteste-ti ca daca ai solicitat CSQ inseamna ca asta ti-ai dorit.....aminteste-ti bucuria din momentul in care l-ai primit.... si daca a fost un vis al tau nu renunta la el.
Cat despre viitorul tau sot , introdu-l in carti acum inainte de a trimite D2, astfel veti putea pleca impreuna si vei evita procesul de sponsorizare.
Bafta si curaj, sunteti tineri si daca va doriti veti reusi.
doina1968
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 18 ori

Mesajde sorro » 23 Oct 2014, 07:29

doina1968 scrie:desi sunt constienta ca-mi va fi ingrozitor de greu , CONTINUI ptr ca prefer ca intr-o zi sa regret ca mi-am dus planul la sfarsit cu riscul ca am gresit si cu posibilitatea de a remedia intr-un fel greseala , decat sa ajung ziua in care sa regret ca nu am continuat si sa nu mai pot face nimic.

:thumbright:
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 710 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde Catalin Timisoara » 23 Oct 2014, 08:11

doina1968 scrie:Exact, unde iti este elanul?
Cat despre viitorul tau sot , introdu-l in carti acum inainte de a trimite D2, astfel veti putea pleca impreuna si vei evita procesul de sponsorizare.

Va evita procesul de sponsorizare... Care sunt pasii pentru "introdu-l in carti" ? Oare nu se reintoarce la D1 (adica la punctul 0), la anularea CSQ?
DCS 2011
Acte suplimentare 2013
Int. 2014
D2 01.2015
IUC 06.2015
FM 07.2015
AM 08.2015
V 10.2015
Catalin Timisoara

A multumit: 39 ori
I s-a multumit: 36 ori

Mesajde Tavi » 23 Oct 2014, 08:19

Daca tot ati investit deja atata efort, cele aproximativ 3000€ cat ar costa dosarul II si biletele de avion ar putea fi o asigurare buna pentru urmatorii 3 ani in cazul in care lucrurile s-ar schimba in rau in locatia voastra actuala. Probabil ati sesizat ca CSQ-urile nu mai sunt asa de usor/repede de obtinut.

Decizie inteleapta!
Tavi

melcutza scrie:Cum ar trebui sa fie viata voastra in Canada ca sa fiti multumiti? Care sunt scopurile voastre de indeplinit acolo si cat timp v-ati propus pentru asta?

The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 351 ori
I s-a multumit: 285 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE