• Publicitate

Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Mesajde coraampean » 01 Mar 2015, 14:39

loretk scrie:Deci și prin urmare: emigrare pro sau conrta? Voi ce ati face daca ati avea un doctorat in curs de desfasurare dar lipsa de stabilitate: sistemul de invatamant e cum e, esti obligat sa faci nush cate cursuri ca deh, trebuie sa te califici, nu ai o casa a ta și nu stii daca maine se vor reduce sau nu posturile in invatamant... in plus ai un copil de 4 luni, careuia vrei sa ii oferi ceva mai multa stabilitate

Buna Lore,

daca as fi in curs de a-mi face doctoratul, nu as pleca fara sa termin studiile. Depinde mult si in ce domeniu activezi. Te-ai gandit/incercat sa aplici la un postdoctorat in Europa ? acum sunt mult mai multe deschideri si ai avea ocazia sa vezi si sa simti ceea ce inseamna emigrarea fara sa risti prea mult. Din Europa mai repede te poti intoarce acasa daca nu merge ceva bine, decat din Am de Nord, deoarece costurile sunt mai mici. Intereseaza-te foarte bine pe forumuri/bloguri/site-uri oficiale in legatura cu profesiile pe care vreti sa le practicati aici, in Canada: daca sunt printre meseriile cautate sau nu. Ceea ce spui tu, se poate aplica si aici: guvernul din Qc a implantat sau e in curs de implantare a unor planuri de austeritate, multe joburi dispar, mai ales guvernamentale (cele in administratie publica, din spitale si invatamant). Sindicatele incep sa organizeze manifestari si nu cred ca e un semn bun...informeaza-ta cat mai bine, ia legatura cu oameni din domeniul tau si incearca sa-i intrebi cum stau lucrurile.
Dupa cum spuneam, depinde si de meseria pe care o ai, dar trebuie sa faci atentie.
Iata cateva site-uri, poate te mai lamuresc cat de cat. In rest, nu cunosc situatia altor provincii, dar ceilalti useri te pot lamuri.
http://www.csn.qc.ca/web/csn/austerite
http://www.lactualite.com/actualites/politique/le-quebec-un-champion-mondial-de-lausterite/
http://www.contreausterite.ca/
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 01 Mar 2015, 15:04

ginutzaginutza scrie:
Gator scrie:
loretk scrie:Deci și prin urmare: emigrare pro sau conrta? Voi ce ati face daca ati avea un doctorat in curs de desfasurare dar lipsa de stabilitate: sistemul de invatamant e cum e, esti obligat sa faci nush cate cursuri ca deh, trebuie sa te califici, nu ai o casa a ta și nu stii daca maine se vor reduce sau nu posturile in invatamant... in plus ai un copil de 4 luni, careuia vrei sa ii oferi ceva mai multa stabilitate

Am fost in aceeasi sitiatie si am plecat lasind balta tot, fara sa-mi pun toate intrebarile si problemele pe care le tot toarna lumea pe forum (la vremea aia nici nu era forum). Intrebarile si problemele respective nu sint decit bariere in calea unui viitor pe care oricum nu ai cum sa-l prevezi. Curaj si credinta - atit.
Succes.

Gator, eu zic ca este bine ca lumea sa-si puna o intrebare: '' EU de ce vreau sa imigrez?'' Ca sunt multi care imigreaza ca asa este la moda, sau ca si vecinul a imigrat si el de ce nu, si din cauza asta apar apoi nemultumirile personale. Sa iei decizia de-a imigra dupa ureche, nu mi se pare sanatos, chiar daca viitorul este imprezivibil. Dar asta-i parerea mea, iar eu, la momentul respectiv, mi-am pus intrebarea DACA vreau sa fac pasul asta.
Si da, ai dreptate, la vremea respectiva nu exista forum, cand am venit, eram in ceata totala. :P

De acord. Dar tocmai aici intervine problema: că mulți, din păcate, în loc să ÎȘI pună întrebarea, pun altora întrebarea...
Nu vreau să fiu înțeles greșit, informațiile de la alții sunt extrem de utile. Doar că ele nu se vor potrivi ”mănușă” aproape niciodată pe propria ta poveste.
Alții îți pot oferi doar experiența lor, părerea lor, realitatea lor. Realitatea TA o poti trăi doar tu... și niciodată acest lucru nu se poate întâmpla de la distanță.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde tsunami » 01 Mar 2015, 20:40

intrebarea e formulata in felul urmator:
"daca voi, cei care cititi, cu experienta canadei, ati mai pleca in Canada in conditiile lui!"

de succes depinde numia ambitia, tenacitatea, atitudinea.
parerea mea este ca IN SITUATIA DE ASTAZI, cand ai europa la picioare, fara pasapoarte, cu diplome recunoscute, ajungi in punctul la care ravnesti cu mai putine eforturi, mai ieftin si mai repede decat ai face-o in america de nord
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde loretk » 01 Mar 2015, 21:36

Multumesc tuturor pentru sfaturi/păreri/ îndemnuri etc! Conteaza mult, pentru ca din Canada nu prea te poti intoarce cand vrei! si nu, nu v-am cerut părerea ptr că emigrgarea e la moda, copilasul meu ma trezeste la realitate tot timpul!
loretk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde Gator » 02 Mar 2015, 09:13

loretk scrie:Multumesc tuturor pentru sfaturi/păreri/ îndemnuri etc! Conteaza mult, pentru ca din Canada nu prea te poti intoarce cand vrei! si nu, nu v-am cerut părerea ptr că emigrgarea e la moda, copilasul meu ma trezeste la realitate tot timpul!

Plecatul din tara cu idea de rezerva ca ai putea sa te intorci nu se cheama emigrare - e capsunarit. Daca asta ti-e conceptia, nici nu te gindi la Canada!
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Mesajde Gator » 02 Mar 2015, 09:18

ginutzaginutza scrie:Gator, eu zic ca este bine ca lumea sa-si puna o intrebare: '' EU de ce vreau sa imigrez?'' Ca sunt multi care imigreaza ca asa este la moda, sau ca si vecinul a imigrat si el de ce nu, si din cauza asta apar apoi nemultumirile personale. Sa iei decizia de-a imigra dupa ureche, nu mi se pare sanatos, chiar daca viitorul este imprezivibil. Dar asta-i parerea mea, iar eu, la momentul respectiv, mi-am pus intrebarea DACA vreau sa fac pasul asta.

Asa cum spui "sa-SI puna intrebari".

Vad ca lumea prin Romania nu mai poate de bine de tot sta si pune la intrebari. S-au dus vremurile in care iti luai bocceluta si-ti luai valea. De aia s-a umplut Canada de nemultumiti cu tot felul de asteptari si ifose.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE