• Publicitate

Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Mesajde capsunar » 02 Mar 2015, 11:08

loretk scrie:Deci și prin urmare: emigrare pro sau conrta? Voi ce ati face daca ati avea un doctorat in curs de desfasurare dar lipsa de stabilitate: sistemul de invatamant e cum e, esti obligat sa faci nush cate cursuri ca deh, trebuie sa te califici, nu ai o casa a ta și nu stii daca maine se vor reduce sau nu posturile in invatamant... in plus ai un copil de 4 luni, careuia vrei sa ii oferi ceva mai multa stabilitate

In Ca e invers.
Poti sa-ti alegi ce cursuri vrei tu dar trebuie sa ai un minim. Cum cele care pe care le vrei tu nu sant intotdeauna disponibile o sa fii fortat sa alegi si crap. Exista un catch.. este alegerea ta.
Lipsa de stabilate aici este mai accentuata ca in Ro. Tocmai joi au zburat vreo 50 de oameni de la firma unde lucrez. Contractul meu expira parca in Apr. Sant curios daca o sa fie prelungit. Cum toata lumea trebuie sa `deal` cu asta te obisnuiesti.
Daca vrei sa ajungi in invatamant, acolo sant cam minim 10 care vizeaza fiecare post dar odata ajuns e ceva mai multa stabilitate iar jobul e foarte bine platit daca compari cu Ro. Daca compari cu alte optiuni la multinationale aici e alta discutie.
Cu casa depinde de oras, sansele sa ai casa ta sant extrem de mici. Daca ne gandim la un apartament exista ceva sanse, depinde de banii cu care vii si datoriile care le faci in primii ani.
Personal nu-mi plac chestiile neterminate asa ca as termina doctoratul dar cu exceptia a vreo cateva materii / domenii nimeni in Ca nu o sa fie prea impresionat si e posibil sa ajungi iar la scoala.
Copilul mic e o piedica si o cheltuiala imensa, in primii 3 ani cresa te indoaie, pe urma gradinitza, exceptand QC unde au ceva gen $7 pe zi. Scoala generala e un joke in unlele locuri au invatator pana in clasa 7a, practic e gradinitza platita de guvern dar pana la 12 ani trebuie sa aibe cineva grija de el `after school`. Daca vrei pt copilul tau ceva mai mult decat un colegiu e f posibil sa trebuiasca sa marci bani la meditatzii sau scoala privata. Cea mai ieftina facultate (vorbesc de facultatate nu de colegiul Spiru) e cam minim $7000 pe an daca sta la tine acasa si creste repede spre 15-40 sau chiar mai mult la facultati /materii renumite. (bis, dentisti, doctori, avocati). Am ceva experienta cand am venit eu copilul meu avea 3 ani asa ca am exerimentat tot ce e mai sus.
Exista variante, adus parintii cate 6 luni sa aibe grija de copii, sta nevasta acasa etc, merge la scoala de stat, invata bine nu iar bine, daca vrea la facultate isi face credit. Din nou e alegere ta.

In situatia actuala mi-as termina cursurile si m-as duce orienta in Europa.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 02 Mar 2015, 14:15

Parerea personala:

Imi pare rau ca am venit si sunt in Canada? - NU!
As face din nou acelasi lucru in Martie 2015? - NU!
Atentie: lucrurile se pot schimba de la o zi la alta, asa ca ceea ce se aplica pentru Martie 2015 poate fi total diferit pentru Aprilie 2015

In functie de ceea ce iti doresti, sunt optiuni mai bune prin alte parti ale lumii...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Petrica Rusu » 02 Mar 2015, 14:28

Isostar scrie:Parerea personala:

Imi pare rau ca am venit si sunt in Canada? - NU!
Atentie: lucrurile se pot schimba de la o zi la alta, asa ca ceea ce se aplica pentru Martie 2015 poate fi total diferit pentru Aprilie 2015

In functie de ceea ce iti doresti, sunt optiuni mai bune prin alte parti ale lumii...

Raspund si eu la aceeasi intrebari:

Imi pare rau ca am venit si sunt in Canada? - NU neaparat!

Avind in vedere ca am lucrat si prin Europa si am vazut care e treaba si prin state sau australia pt mine nu e prea mare diferenta. As fi preferat un loc mai caldut in schimb dar probabil ca dupa retirement. Daca or plati astia pensie asa cum spun ca tare mi-e teama ca la 70 de ani (daca ii prindem si pe aia) o sa fim tot in cimpul muncii.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde tsunami » 02 Mar 2015, 18:26

Petrica Rusu scrie:Raspund si eu la aceeasi intrebari:

Avind in vedere ca am lucrat si prin Europa si am vazut care e treaba si prin state sau australia pt mine nu e prea mare diferenta. As fi preferat un loc mai caldut in schimb dar probabil ca dupa retirement. Daca or plati astia pensie asa cum spun ca tare mi-e teama ca la 70 de ani (daca ii prindem si pe aia) o sa fim tot in cimpul muncii.

Pete,. de ce nu stergi tu lacrimile si incerci ACUM sa gasesti ceva mai cald?
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde Petrica Rusu » 02 Mar 2015, 19:36

tsunami scrie:
Petrica Rusu scrie:Raspund si eu la aceeasi intrebari:

Pete,. de ce nu stergi tu lacrimile si incerci ACUM sa gasesti ceva mai cald?

Ca mi-e lene sa ma mai mut momentan.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Gator » 02 Mar 2015, 20:57

Propozitiile astea ipotetice nu au nici un fel de relevanta. Timpul nu se da inapoi, iar privitul in urma e una dintre cele mai mari greseli are oricarui immigrant.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE