• Publicitate

Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Mesajde loretk » 03 Mar 2015, 13:46

v-as ruga, cei care au o doza de rautate in comentariile lor, sa va rezumati sa raspundeti elegant!
capsunarit? sa stiti ca tot munca e si in plus cinstita... nu e inselaciune si nici dormit in papuci pe banii statului!
RESPECT! femeilor si barbatilor care fac asta ptr ca nu pot face mai mult (daca ar putea, cu siguranta ar face!)
loretk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde tsunami » 03 Mar 2015, 14:05

loretk scrie:v-as ruga, cei care au o doza de rautate in comentariile lor, sa va rezumati sa raspundeti elegant!
capsunarit? sa stiti ca tot munca e si in plus cinstita... nu e inselaciune si nici dormit in papuci pe banii statului!
RESPECT! femeilor si barbatilor care fac asta ptr ca nu pot face mai mult (daca ar putea, cu siguranta ar face!)

in mintea cui e inselaciune?
a lui gator sau a ta?
capsunarii sunt o categorie aparte, cei care pleaca LA MUNCA pentru a-si construi ceva ACASA in Romania, adica pleaca de acasa cu scopul de a se intoarce cu bani.

calm down
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde Gator » 03 Mar 2015, 14:25

loretk scrie:v-as ruga, cei care au o doza de rautate in comentariile lor, sa va rezumati sa raspundeti elegant!

Tsunami a raspuns perfect. Nu mi-am dat seama ca notiunea de capsunarit are sens negativ in Romania. In Canada cu siguranta nu are.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde thief » 03 Mar 2015, 14:37

Lol ... "RESPECT" .... tu daca faci un doctorat m-asi astepta sa intelegi ce e scris intr-un text simplu: capsunarit? cine a spus ca nu-I tot munca? cine a spus ca nu e cinstita, in plus? cine a spus ca e inselaciune? ca e dormit in papuci pe banii statului?

Gator scrie:Daca asta ti-e conceptia, nici nu te gindi la Canada!

Ca sa-l parafrazez pe senor Gator ... daca nu esti in stare sa tolerezi o replica (pe care pe de-asupra ai inteles-o prost), nici nu te gindi la emigrare, in Canada sau oriunde.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 74 ori

Mesajde thief » 03 Mar 2015, 14:59

Isostar scrie:Atentie: lucrurile se pot schimba de la o zi la alta, asa ca ceea ce se aplica pentru Martie 2015 poate fi total diferit pentru Aprilie 2015..

In afara de Alberta, din motivele cunoscute, nu cred ca restul canadei e asa dinamic. din contra cit am stat acolo mi s-a parut ca lucrurile se schimba incet, if at all. Ce s-ar putea intimpla pe termen scurt ca sa schimbe lucrurile? Vremea tot naspa ramine, indienii nu pleaca niciunde, tot juma de million de indieni noi pe an vin (sau asa ceva), in conseciinta aceeasi concurenta va fi pe joburi si piata imobiliara nu va scadea ...etc. Mai bine la nivelul si pentru un immigrant nou din Romania nu va fi. parerea mea...
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde thief » 03 Mar 2015, 15:06

Petrica Rusu scrie:
Ca mi-e lene sa ma mai mut momentan.

Nu ca ti-o doresc, dar poate ca in tot raul ar fi mai bine daca ti se intimpla vreo nasoleala ... pierzi jobul, divortzezi sau asa ceva. nu vorbesc de tine concret, si repet - nu ti-o doresc - dar asa la modul general. Asta ti-ar da un impuls sa-ti bagi picoarele si sa pleci, de preferat intr-o tara calda ... atit timp cit totul e ok, normal ca ti-e lene (sau anyway ... oarecum normal).
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE