• Publicitate

Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Sa plec, sa nu plec? Voi ce va doriti pt voi in Canada?

Mesajde loretk » 03 Mar 2015, 15:21

dap, intr-adevar! multumesc de sfaturi!
loretk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde sorro » 03 Mar 2015, 15:30

Cateva idei absolut personale:

1. Fiecare tara are specificul ei. Fiecare om are preferintele lui si lucrurile care il intereseaza / il deranjeaza pe EL mai mult sau mai putin. De aceea si exista migratii, iar destinatiile sunt diverse.

2. Aproape oricine va gasi (mai devreme sau mai tarziu) ceva care sa-l nemultumeasca in locul unde traieste -- ex: clima, economie, politica, anturaj, oportunitati, locatie etc. E si normal, ca rai nu exista pe pamant...

3. Oamenii nu migreaza instantaneu cand descopera probleme/neajunsuri. Ba uneori nu o fac chiar deloc, motivele fiind si aici foarte diverse: materiale, de "lene", de pus in balanta plusuri si minusuri, de varsta, de pregatire profesionala, de "oboseala" si lipsa dorintei de a o lua iar de la capat, de frica, din cauza radacinilor/familiei/prietenilor/legaturilor sociale etc.

Concluzia mea personala: Cand vine vorba de preferinte si alegeri PERSONALE, "regulile generale" si statisticile nu fac 2 bani.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde Gator » 03 Mar 2015, 15:47

thief scrie:
loretk scrie:v-as ruga, cei care au o doza de rautate in comentariile lor, sa va rezumati sa raspundeti elegant!
capsunarit? sa stiti ca tot munca e si in plus cinstita... nu e inselaciune si nici dormit in papuci pe banii statului!
RESPECT! femeilor si barbatilor care fac asta ptr ca nu pot face mai mult (daca ar putea, cu siguranta ar face!)

Lol ... "RESPECT" .... tu daca faci un doctorat m-asi astepta sa intelegi ce e scris intr-un text simplu: capsunarit? cine a spus ca nu-I tot munca? cine a spus ca nu e cinstita, in plus? cine a spus ca e inselaciune? ca e dormit in papuci pe banii statului?

Gator scrie:Daca asta ti-e conceptia, nici nu te gindi la Canada!

Ca sa-l parafrazez pe senor Gator ... daca nu esti in stare sa tolerezi o replica (pe care pe de-asupra ai inteles-o prost), nici nu te gindi la emigrare, in Canada sau oriunde.

Intelegerea asta vine cu timpul, dupa ceva ani traiti in mediu multicultural, multilingv, etc - hopefully.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde tsunami » 03 Mar 2015, 16:46

Hai gata, lasati-l acuma...
Offf, diaspora asta ....
:)
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde capsunar » 04 Mar 2015, 10:32

Gator scrie:
thief scrie:
loretk scrie:v-as ruga, cei care au o doza de rautate in comentariile lor, sa va rezumati sa raspundeti elegant!
capsunarit? sa stiti ca tot munca e si in plus cinstita... nu e inselaciune si nici dormit in papuci pe banii statului!
RESPECT! femeilor si barbatilor care fac asta ptr ca nu pot face mai mult (daca ar putea, cu siguranta ar face!)

Lol ... "RESPECT" .... tu daca faci un doctorat m-asi astepta sa intelegi ce e scris intr-un text simplu: capsunarit? cine a spus ca nu-I tot munca? cine a spus ca nu e cinstita, in plus? cine a spus ca e inselaciune? ca e dormit in papuci pe banii statului?

Gator scrie:Daca asta ti-e conceptia, nici nu te gindi la Canada!

Ca sa-l parafrazez pe senor Gator ... daca nu esti in stare sa tolerezi o replica (pe care pe de-asupra ai inteles-o prost), nici nu te gindi la emigrare, in Canada sau oriunde.

Intelegerea asta vine cu timpul, dupa ceva ani traiti in mediu multicultural, multilingv, etc - hopefully.

Gatore poti sa detaliezi din intelepciunea (fireste multiculturala) capatata aici de ce capsunaritul nu se poate face in Ca?
Vrei cumva sa spui ca in Ca e asa naspa ca nu o sa fii in stare sa pui un ban deoparte si sa poti profita de el intr-o tara cu iarba mai ieftina ca Ro?
Eventual sa incepem mai intelept.. ce intelegi tu prin capsunarit?
Personal nu cred in masochisti care emigreaza din pasiune, eu cred in emigrarea pt un trai mai bun care in lumea de azi e adus de venituri mai mari.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde thief » 04 Mar 2015, 11:24

capsunar scrie:
Gatore poti sa detaliezi din intelepciunea (fireste multiculturala) capatata aici de ce capsunaritul nu se poate face in Ca?
Vrei cumva sa spui ca in Ca e asa naspa ca nu o sa fii in stare sa pui un ban deoparte si sa poti profita de el intr-o tara cu iarba mai ieftina ca Ro?
Eventual sa incepem mai intelept.. ce intelegi tu prin capsunarit?
Personal nu cred in masochisti care emigreaza din pasiune, eu cred in emigrarea pt un trai mai bun care in lumea de azi e adus de venituri mai mari.

Ha, ha ... asta imi aminteste de un banc de pre vremea lu ceasca .... iese unu noaptea de la birt mort de beat, baga mina-n buzunar scoate un teanc de sute (din alea cu balcescu) si incepe s-arunce in stinga si-n deapta. Sare lumea pe el "dom'le, ce faci, vezi ca-ti pierzi banii ..."; betivu: "bah lasati-ma-n pace ca io-s macelar, am bani citi vreau ..."; Aia toti: "bine dom'le da nici chiar asa ..."; betivu: "Bahhh, voi n-auziti ... io-s macelar baaaahhh, am bani cit voi toti la un loc". In sfirsit apare si nevasta betivului: "Oameni buni, lasati-l in pace saracu, el de fapt nu-i decit un amarit de profesor doctor universitar, da cind se-mbata ii place sa viseze ca-i macelar."

Asta e man, tu te visezi sa fii pe undeva pe un santier in constructii cu capsunarii, dar de fapt nu esti decit un manager in IT in Canada... lol.

Ce spui tu imi aminteste de raposatu Sly, care zicea ca el in Canada se considera "expat" ... lool ... bah, ascultati aici: expatu-i una, capsunaru-i alta, si imigrantu in Canada e alta. Nu sint termeni interschimbabili.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 79 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE