• Publicitate

Alberta-sfarsitul goanei dupa aur...negru?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Alberta-sfarsitul goanei dupa aur...negru?

Mesajde Gator » 23 Oct 2015, 18:39

capsunar scrie:Cel mai bun natural insulator e aerul, in special aerul care nu se misca. Orice contine aer la mijloc este izolator, de ex geamuri termopane..

Hai ca m-ai dat gata!!!!!!! In ce carte se rocket science ai citit asta?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 23 Oct 2015, 22:18

Gator scrie:
capsunar scrie:Cel mai bun natural insulator e aerul, in special aerul care nu se misca. Orice contine aer la mijloc este izolator, de ex geamuri termopane..

Hai ca m-ai dat gata!!!!!!! In ce carte se rocket science ai citit asta?

Air is a good insulator, both of heat and electricity. It is a good insulator of heat because its particles are far apart, and particles need to bump into each other to pass on heat energy. It is a good insulator of electricity as it does not contain any delocalised electrons, which carry electrical charge.
Air is a good insulator when it comes to convection in limited spaces because tiny little convection currents are made which stop the energy reaching the edge of the room or material it's trapped in. e.g double glazed windows. research on those, it should help explain. if not then fibreglass insulation, or cavity walls. research how they insulate.

Eu zic sa-ti vezi de trackul ala ca de inginerie nu ai habar.. Ia de aici http://www.engineeringtoolbox.com/therm ... d_429.html

Coeficient la lemn..
Wood across the grain, white pine 0.12
Wood across the grain, balsa 0.055
Wood across the grain, yellow pine, timber 0.147
Wood, oak 0.17
Wool, felt 0.07
Wood wool, slab 0.1 - 0.15

Iar la gaze..
Air, atmosphere (gas) 0.024
Air, elevation 10000 m 0.020

Ca sa-ti traduc, aerul e de cel putin 5 ori mai bun ca izolator termic decat lemnul. Pt incultura ta generala am dat examen parca prin anul 4 la scoala aia proasta din Ro despre cum se proiecteaza radiatoare care folosesc conventie naturala sau fortata ..

Daca tu ai luat de pe siteul finlandez sa fii tu sanatos, nu schimba cu nimic, si corporatiile de acolo au acelas interes sa boolshiteze lumea. Constructiile de lemn au avantajul pretului si faptului ca se incadreaza de minune in ideea numita planned obsolescence. Diferenta e ca acolo si in maj Eu daca vrei sa stai la casa de caramida gasesti.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde Gator » 24 Oct 2015, 06:57

capsunar scrie:Air is a good insulator, both of heat and electricity. It is a good insulator of heat because its particles are far apart, and particles need to bump into each other to pass on heat energy. It is a good insulator of electricity as it does not contain any delocalised electrons, which carry electrical charge.
Air is a good insulator when it comes to convection in limited spaces because tiny little convection currents are made which stop the energy reaching the edge of the room or material it's trapped in. e.g double glazed windows. research on those, it should help explain. if not then fibreglass insulation, or cavity walls. research how they insulate.

Eu zic sa-ti vezi de trackul ala ca de inginerie nu ai habar.. Ia de aici http://www.engineeringtoolbox.com/therm ... d_429.html

Coeficient la lemn..
Wood across the grain, white pine 0.12
Wood across the grain, balsa 0.055
Wood across the grain, yellow pine, timber 0.147
Wood, oak 0.17
Wool, felt 0.07
Wood wool, slab 0.1 - 0.15

Iar la gaze..
Air, atmosphere (gas) 0.024
Air, elevation 10000 m 0.020

Ca sa-ti traduc, aerul e de cel putin 5 ori mai bun ca izolator termic decat lemnul. Pt incultura ta generala am dat examen parca prin anul 4 la scoala aia proasta din Ro despre cum se proiecteaza radiatoare care folosesc conventie naturala sau fortata ..

Daca tu ai luat de pe siteul finlandez sa fii tu sanatos, nu schimba cu nimic, si corporatiile de acolo au acelas interes sa boolshiteze lumea. Constructiile de lemn au avantajul pretului si faptului ca se incadreaza de minune in ideea numita planned obsolescence. Diferenta e ca acolo si in maj Eu daca vrei sa stai la casa de caramida gasesti.[/quote]

Mare confuzie in capul tau. Nu's ce tot vorbesti de lemn ca izolator, ca nu lemnul e folosit ca izolator in case.

Aerul in sine nu este un bun izolator. Aerul prins in mici buzunarase din materialul de umplutura, da. Precum aerul prins in vata de sticla care se pune in structurile de lemn. Poate ai observant ca asa de fac casele in N. America. Sau cel putin asa am observant eu din truck.

Oricum, lemnul e izolator mai bun decit caramida, in plus ofera mai mult spatiu pt materialul izolant care retine aerul.

PS Exact ce spui e scoala proasta din Romania: ai ingurgitat informatii fara sa le treci prin creier.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Gator » 24 Oct 2015, 07:07

Mare confuzie in capul tau. Nu's ce tot vorbesti de lemn ca izolator, ca nu lemnul e folosit ca izolator in case.

Aerul in sine nu este un bun izolator. Aerul prins in mici buzunarase din materialul de umplutura, da. Precum aerul prins in vata de sticla care se pune in structurile de lemn. Poate ai observant ca asa de fac casele in N. America. Sau cel putin asa am observant eu din truck.

Oricum, lemnul e izolator mai bun decit caramida, in plus ofera mai mult spatiu pt materialul izolant care retine aerul.

PS Exact ce spui e scoala proasta din Romania: ai ingurgitat informatii fara sa le treci prin creier.

Ati re-activat o discutie inutila despre lemn vs. beton. Dincolo de avantaje/dezavantaje discutabile la ambele categorii, va scapa (adica va deranjeaza) aspectul cultural a unui mod de a construi, la fel cu modul de a minca, de a se distra, de a lucra. Ati emigrat fix degeaba. Tot e bine ca burta si punga sint pline.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Gator » 24 Oct 2015, 07:23

capsunar scrie:Daca tu ai luat de pe siteul finlandez sa fii tu sanatos, nu schimba cu nimic

Schimba f mult ce zice cainozaur, care o sa trebuiasca sa schimbe "American bs" cu "Finnish bs" in toate textele pa care le baga. Asta e mare lucru.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde capsunar » 24 Oct 2015, 11:36

Gator scrie:Aerul in sine nu este un bun izolator. Aerul prins in mici buzunarase din materialul de umplutura, da. Precum aerul prins in vata de sticla care se pune in structurile de lemn. Poate ai observant ca asa de fac casele in N. America. Sau cel putin asa am observant eu din truck.

mda.. iar mai inainte tot gatorul.. cand era vorba de ce se fac casele din lemn.. Cand spui izolator spui si de care si eventual cu ce compari.
Gator scrie:Energy efficient
Wood is a natural insulator and is very effective in isolating cold and heat. This means a saving a significant amount of energy when compared to stone, concrete and brick houses. As well as being a good thermal insulator, wood is also an excellent noise absorber, making wooden houses warm, relaxing and peaceful.

deci atat timp cat pereti au aer la mijloc de preferat prins in vata de sticla nu conteaza structura de rezistenta (beton sau lemn)
Ca sa te citez iar pe tine..
Gator scrie:ai ingurgitat informatii fara sa le treci prin creier.

lool
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE