• Publicitate

Alberta in flacari

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Alberta in flacari

Mesajde Sly » 05 Mai 2016, 08:46

Nu toata Alberta doar Fort McMurray insa este groaznic ce se intampla acolo.
Se pare ca natura se razbuna pe oameni dupa ce a fost abuzata atatia ani cu oil sands.
Nu a ajuns ca datorita scaderii pretului la petrol multi au ramas fara munca,acum au ramas si fara case.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Re: Alberta in flacari

Mesajde Petrica Rusu » 05 Mai 2016, 10:10

Sly scrie:Nu toata Alberta doar Fort McMurray insa este groaznic ce se intampla acolo.
Se pare ca natura se razbuna pe oameni dupa ce a fost abuzata atatia ani cu oil sands.
Nu a ajuns ca datorita scaderii pretului la petrol multi au ramas fara munca,acum au ramas si fara case.

Si cind a fost forest fireul ala mare din Kelowna in 2003 din ce cauza se razbuna natura? Ca faceau aia prea mult vin? :)
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde capsunar » 05 Mai 2016, 10:28

Nu e de mirare cand construiesti case de lemn in padure si ignori istoria, invaturile si traditiile la indigeni (first nation).
O sa aiba insa motiv sa o intoarca si sa dea vina pe incalzirea globala si sa mai puna o taxa. Filmul ala cu cei 3 purcelusi trebuie interzis.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Isostar » 05 Mai 2016, 10:44

Asta este veste buna, nu proasta. Nu mai este vorba de probleme pe RE in Fort McMurray, somajul o sa duca in jos bine in Alberta cand se incepe reconstructia... Ce mai conteaza aia care si-au pierdut toata agonisirea de-o viata....
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Sly » 05 Mai 2016, 10:46

Petrica Rusu scrie:Si cind a fost forest fireul ala mare din Kelowna in 2003 din ce cauza se razbuna natura? Ca faceau aia prea mult vin? :)

Natura se razbuna si o sa se razbune tot mai mult pentru ca specia umana distruge planeta continuu.Cu cat vom rani mai mult cu atat efectele vor fi mai puternice,uragane,cutremure,incendii.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde velvet » 05 Mai 2016, 10:55

Sly scrie:Nu toata Alberta doar Fort McMurray insa este groaznic ce se intampla acolo.

Sly, este groaznic ce se intampla acolo intr-adevar ai zis bine si probabil vrei sa iti exprimi compasiunea, dar sa stii ca se poate intelege chiar pe dos.Comentul tau ca se razbuna natura, sa nu te superi dar mi se pare complet deplasat.Mai ales in context.Daca vezi un vecin care a lucrat in oil sands ca ii arde casa nu cred ca e ok sa te-apuci sa-i spui "Stii, se razbuna pe tine natura pe care ai abuzat-o ".ce a abuzat el daca s-a dus sa lucreze unde a gasit un job bun?

Iar daca chiar era ceva de razbunat sa zicem ca chiar era abuzata natura cum zici tu, luau foc sediile companiilor de petrol si casele proprietarilor lor sau CEO, si explodau puturile de extractie,nu luau foc casele bietilor oameni din FortMac. Sunt paduri care ard, e seceta si sunt calduri f mari aici.Unde vezi tu legatura nu stiu.

In Kelowna unde ard padurile aproape in fiecare an cum e? tot exploatarea oil sands e de vina?

Iau foc nu ca se razbuna natura, iau foc in general, ca si in Kelowna,ca se duc unii la camping in weekend si fac focuri de bbq si le lasa ca tontii nestinse ca lumea, sau arunca tigari unde sunt frunze uscate.Din neglijenta unor iresponsabili iau foc padurile, ca peste tot, nu numai in Ab.

A, observ ca s-a bagat si capsunar sa zica omului caruia ii arde casa ca de ce si-a facut-o de lemn in padure, ca ii dadea el probabil bani si materiale sa si-o faca altfel si teren in buricu orasului.

Cand citesc comentarii de genul asta ma bucur tare mult ca am plecat din Ro si locuiesc aci cu canadienii astia care asa ii duce pe ei mintea si buzunarul si isi fac case de lemn in padure, dar la o adica daca imi arde mie casa stiu sigur ca ma primesc la ei in casa si nu ma judeca de ce am facut asa sau altfel, fara sa imi comenteze ca ---de ce mi-am facut casa de lemn in padure--- si ca-- era normal sa imi ia foc ca se razbuna natura pe mine--!

Romani dragi ...unde va e omenia mai fratilor?
Viata e ca o cutie cu bomboane de ciocolata, niciodata nu stii ce alegi. (Forrest Gump)
velvet
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 39 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE