• Publicitate

Alberta in flacari

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Alberta in flacari

Mesajde Dan-Petre » 05 Mai 2016, 11:04

Asa suntem noi, am strans multe frustrari in noi cat am crescut in Romania...vorba poporului...sa moara si capra vecinului :)
Dan-Petre
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 12 ori
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde capsunar » 05 Mai 2016, 11:20

velvet scrie:Iau foc nu ca se razbuna natura, iau foc in general, ca si in Kelowna,ca se duc unii la camping in weekend si fac focuri de bbq si le lasa ca tontii nestinse ca lumea, sau arunca tigari unde sunt frunze uscate.Din neglijenta unor iresponsabili iau foc padurile, ca peste tot, nu numai in Ab.

In general iau foc din cauze naturale, nu prea e cum zice la TV. Padurile pe coasta de vest au ars de mii de ani si o sa mai arda.
http://www.wfas.net/index.php/dry-light ... roducts-97
Indienii care au stat de mii de ani pe teritoriile astea au gasit metode.. de ex focul controlat. Uite un documentar interesant..
"Fire, used properly, is a friend, not an enemy," says Rose Loe, an elder in the Fort Nelson First Nation, which is composed of Dene and Cree people near the Yukon border.
http://www.cbc.ca/news/Canada/b-c-first ... -1.1405739

Problema e de management.. daca e din cauze naturale necesita coduri antifoc, materiale ignifuge etc deci devine problema guvernului care trebuie sa lucreze pt oameni si nu pt corporatii. Daca e din cauze umane.. atunci e net mai simplu.

velvet scrie:A, observ ca s-a bagat si capsunar sa zica omului caruia ii arde casa ca de ce si-a facut-o de lemn in padure, ca ii dadea el probabil bani si materiale sa si-o faca altfel si teren in buricu orasului.

Cand citesc comentarii de genul asta ma bucur tare mult ca am plecat din Ro si locuiesc aci cu canadienii astia care asa ii duce pe ei mintea si buzunarul si isi fac case de lemn in padure, dar la o adica daca imi arde mie casa stiu sigur ca ma primesc la ei in casa si nu ma judeca de ce am facut asa sau altfel, fara sa imi comenteze ca ---de ce mi-am facut casa de lemn in padure--- si ca-- era normal sa imi ia foc ca se razbuna natura pe mine--!

Au zic ca era mai bine la cratita in Ro..
In primul rand ca sa-ti faci tu casa trebuie sa fii bogat. Nu stiu cum poti sa spui asa ineptii da pe cine stii tu care isi face singur casa? De obicei cumperi dintr-un development, construt de o firma.
Prin urmare ar trebuii sa intelegi ca o mare parte din vina are guvernul caruia ii lingi tu mana.
Pe urma in istorie cand se construia o asezare se punea relativ departe de padure din motive de incendii, animale etc. Acum sant fasii verzi de avem ursi pana la SFU. Daca e sa arda, arde cam tot..
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Petrica Rusu » 05 Mai 2016, 11:38

capsunar scrie:
Problema e de management.. daca e din cauze naturale necesita coduri antifoc, materiale ignifuge etc deci devine problema guvernului care trebuie sa lucreze pt oameni si nu pt corporatii. Daca e din cauze umane.. atunci e net mai simplu.

Problema nu e numai de management. Se face o groaza de rsearch pe tema asta cu lume din multe domenii, prb nu e chiar asa de simpla.
Faptul ca sa zici ca natura e de vina e ca si cum ai spune ca te pedepseste cel de sus.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde capsunar » 05 Mai 2016, 12:15

Petrica Rusu scrie:
capsunar scrie:

Problema nu e numai de management. Se face o groaza de rsearch pe tema asta cu lume din multe domenii, prb nu e chiar asa de simpla.
Faptul ca sa zici ca natura e de vina e ca si cum ai spune ca te pedepseste cel de sus.

Nu prea are treaba cu cel de sus.. Chile si Japonia au cutremure si construiesc preventiv. Incediile pe coasta de vest si tornadele pe coasta de est sant ceva obisnuit dar canadezii si americanii prefera sa bage capul in nisip. La chestii din astea ajungi cand pui numai banul si interesele corporatiilor in fata fara nici un respect fata de sclavii de pe plantatie.
Nu mai zic de cantitatea imensa de paduri distruse de pine beetle care asteapta doar o scanteie.
Imagine
https://www.for.gov.bc.ca/hfp/mountain_ ... ly8_03.jpg
Imagine
https://www.for.gov.bc.ca/hfp/mountain_ ... CN0038.jpg
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Sly » 05 Mai 2016, 12:18

Intr-adevar,faptul ca incalzirea globala cauzeaza uragane,seceta si incendii se datoreaza lui dumnezeu nu felului iresponsabil in care am poluat noi,specia umana planeta iar exploatarea sisturilor bituminoase de la F McMurray nu a avut absolut nici un aport la poluarea planeteie,la ridicarea temperaturii care a produs uscaciunea si incendiile,natura nu are nici un motiv sa se razbune.Ar trebui sa-si ceara scuze caci a facut o mare greseala,eventual sa dea drumul la ceva ploi torentiale care sa stinga focurile.
Totul e doar ghinion de nesansa,oamenii nu au nici o vina.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde Petrica Rusu » 05 Mai 2016, 12:22

Sly scrie:Intr-adevar,faptul ca incalzirea globala cauzeaza uragane,seceta si incendii se datoreaza lui dumnezeu nu felului iresponsabil in care am poluat noi,specia umana planeta iar exploatarea sisturilor bituminoase de la F McMurray nu a avut absolut nici un aport la poluarea planeteie,la ridicarea temperaturii care a produs uscaciunea si incendiile,natura nu are nici un motiv sa se razbune.Ar trebui sa-si ceara scuze caci a facut o mare greseala,eventual sa dea drumul la ceva ploi torentiale care sa stinga focurile.
Totul e doar ghinion de nesansa,oamenii nu au nici o vina.

Nu zic ca nu ai dreptate in ce spui mai sus, dar asta e cu totul alta discutie.

Doar am spus ca oil sandsul nu are nici o legatura cu incendiul din Fort McMurray. Sa spui ca te pedepseste natura in modul asta ca acolo se exploateaza petrol e stupid.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE