• Publicitate

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde Gator » 12 Oct 2017, 13:51

jean scrie:Bine ca i-ai raspuns omului. Facea 40 de ani si nu ar fi aflat cum e in Toronto sau Vancouver. Dupa numarul lui de postari asta i-a fost singura dorinta la ziua de nastere. :mrgreen:

LOL, am deschis la prima pagina din greseala fara sa ma uit la data. Da poate mai relaxeaza atmosfera.....
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Publicitate

Mesajde jean » 12 Oct 2017, 13:59

Gator scrie:...Cineva imi spunea chiar ca cel mai rau lucru care i se poate intimpla e sa nu gaseasca cartofi decojiti, ca sa piarda vremea el sau nevasta cu curatatul.

Nu era informat tipul. Un simplu telefon si veneau aia de la primarie sa-i curate cartofii. :mrgreen:
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Mesajde geomaticianu » 12 Oct 2017, 14:49

Gator scrie:"Top" la guvern - Am auzit-o si pe asta....

E bine ca ti-ai imbogatit cunostintele,sa nu crezi ca le stii pe toate,fratele meu dadea meditatii la profesori universitari

Gator scrie: guvernul si primaria sint pt cei aproape de pensie care cauta siguranta pe munca putina

Te las pe tine sa muncesti mai mult daca asta e placerea ta

Gator scrie:Apartament si in centru pe deasupra - no comment

Daca e la periferie,ziceti ca e la periferie,daca e in centru ca de ce e in centru.E greu sa multumesti toti frustratii.

Gator scrie:Oleaca de atentie la povesti

Cred ca am postat gresit aici,acest forum nu e facut pentru povesti,e despre ratati,ai dreptate
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde Gator » 12 Oct 2017, 15:15

geomaticianu scrie:
Gator scrie:"Top" la guvern - Am auzit-o si pe asta....

.......fratele meu dadea meditatii la profesori universitari

Asta nu inseamna top.

Gator scrie:
guvernul si primaria sint pt cei aproape de pensie care cauta siguranta pe munca putina

Te las pe tine sa muncesti mai mult daca asta e placerea ta

Era vorba de top.

Gator scrie:
Apartament si in centru pe deasupra - no comment

Daca e la periferie,ziceti ca e la periferie,daca e in centru ca de ce e in centru.....

Statul in centru si la apartament sint chestiuni de preferinta, nu de achievement - doar daca e vreun penthouse de lux. Hai ca ti-am pus mingea la fileu.

Gator scrie:
Oleaca de atentie la povesti

Cred ca am postat gresit aici,.......

N-ai gresit, esti chiar savuros.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde capsunar » 12 Oct 2017, 15:52

Gator scrie:Oamenii normali merg si vin de la munca in masina. Pericolele din trafic sint mult mai mici ca in Ro. PS E sigur ca sotia ta va lucra noaptea?

In Vanc am vazut oameni alergind prin parc sau pe strazi. De Tor iti spun peste 2 sapt, dupa ce vin de acolo.
In general la mine in oras (Edm) n-am prea vazut oameni alergind pe intuneric - asta pt ca in sezonul rece (cind apusul e devreme) e prea frig afara iar in sezonul cald soarele apune suficient de tirziu. Si la cite sali de gimnastica sint nu e nevoie sa alergi pe frig. (La sala lumea merge tot cu masina).

Gatore, nu stiu pe ce lume traiesti tu da e interzis sa mergi in parcuri dupa 10 noaptea. Nu ca as fi avut vreodata nevoie da scrie ca parcul sa "inchide" la 22. :lol: Nu am auzit insa sa fie cineva amendat pe chestia asta.. Cel putin asa e la mine in Vanc.
Normal ca nu ai vazut oameni pe intuneric... ca doar era intuneric. :lol: :lol:

Gator scrie:Statul in centru si la apartament sint chestiuni de preferinta, nu de achievement - doar daca e vreun penthouse de lux. Hai ca ti-am pus mingea la fileu.

Din nou depinde de perspectiva. Din perspectiva personala pt un dislectic e un achievement sa invete sa citeasca.
Cand vii de la cuca macaii cu WC in curte atunci un apartament in centru e achievement. Daca compari cu majoritatea canadeza ( parca 73% au proprietatea cumparata ) nu. Daca ar fi spus ca e platita integral ( numai vreo 10% se pot lauda cu asta ) ar fi.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde Gator » 12 Oct 2017, 16:41

capsunar scrie:...e interzis sa mergi in parcuri dupa 10 noaptea. Nu ca as fi avut vreodata nevoie da scrie ca parcul sa "inchide" la 22. :lol: Nu am auzit insa sa fie cineva amendat pe chestia asta.. Cel putin asa e la mine in Vanc.

Daca e Stanley in Vanc sau Hawrelak in Edm, unde tre sa intri cu masina, da, se inchide la 10. Daca e parcul din neighborhood unde mergi pe jos, nu. Nu stiu pe ce lume traiesti tu, da la mine la Edm sint zeci de parculetze in neighborhooduri, cu lac de colectare a apelor pluviale, giste, ratze, unele mai mari cu pescarusi, alee de jur imprejur sau numa pe jumate, banci. Numa bun de alergat (fie in acelasi parc sau chiar de la un parc la altul, ca nu e mult). In plus, centrul Edm are River Valley, unde sint kilometri intregi de alee prin paduri si cringuri (lol, chiar in plin centru, plus teren de golf) - si o gramada de scari pentru amatorii de alergat de sus in jos si de jos in sus

Normal ca nu ai vazut oameni pe intuneric... ca doar era intuneric. :lol: :lol:

No ca imi iau infrared cu mine special sa vad care alearga pe intuneric. In neighborhoodurile obisnuite nu e nici o problema seara pe intuneric.

Cand vii de la cuca macaii cu WC in curte atunci un apartament in centru e achievement. Daca compari cu majoritatea canadeza ( parca 73% au proprietatea cumparata ) nu. Daca ar fi spus ca e platita integral ( numai vreo 10% se pot lauda cu asta ) ar fi.

Pai de aia I-am ridicat mingea, ca sa pluseze. Ma gindeam ca a crescut un copil-doi, a plantat un "copac", a scos pe cineva din groapa, a schimbat ceva in primarie... Ca de vazut America is satul.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE