• Publicitate

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde alexcarbune » 10 Aug 2016, 06:32

Buna tuturor,

Voi face 30 de ani in cateva zile :) si cred ca a venit timpul sa imi fac un viitor mai sigur.

M-am tot gandit si cred ca voi alege Canada. Acum dupa ce am citit zeci de articole de pe net, am ramas putin socat despre siguranta in Cadana. Mentionez ca cele 2 orase la care m-am gandit sunt 1: Vancover si 2. Toronto.

Dupa experineta voasta si anii petrecuti acolo, imi puteti comunica mai mult detalii despre cat de sigure sunt acest 2 orase ? In sensul daca poate merge sotia mea singura noaptea ( cand se intoarce de la munca ) sau sa aleg prin parc sau orice alta activitate...

Stau in Bucuresti de mai bine de 10 ani dupa ce am vazut ce e prin Vancouver, sincer m-a cam pus pe ganduri.

Orice idee / parere / sfat / concluzie este binevenita .

Va multumesc !
alexcarbune

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde capsunar » 10 Aug 2016, 11:42

alexcarbune scrie:Buna tuturor,
Voi face 30 de ani in cateva zile :) si cred ca a venit timpul sa imi fac un viitor mai sigur.
M-am tot gandit si cred ca voi alege Canada. Acum dupa ce am citit zeci de articole de pe net, am ramas putin socat despre siguranta in Cadana. Mentionez ca cele 2 orase la care m-am gandit sunt 1: Vancover si 2. Toronto.
Dupa experineta voasta si anii petrecuti acolo, imi puteti comunica mai mult detalii despre cat de sigure sunt acest 2 orase ? In sensul daca poate merge sotia mea singura noaptea ( cand se intoarce de la munca ) sau sa aleg prin parc sau orice alta activitate...
Stau in Bucuresti de mai bine de 10 ani dupa ce am vazut ce e prin Vancouver, sincer m-a cam pus pe ganduri.
Orice idee / parere / sfat / concluzie este binevenita .
Va multumesc !

La multi Ani!
Nu imi e clar ce ai vazut, daca e de bine sau de rau. Una peste alta cu toate programele de stanga ale guvernelor de dreapta, inechitatea si inegalitatea sociala este mult mai mare ca in Ro. Exista cartiere net peste Primaverii (West Vanc) , si mult sub Ferentari iar siguranta personala depinde enorm de locatie.
Daca treci prin locurile rau famate, sansele sa vina unu sa-ti ceara bani sant mari, cu violenta nu mi se pare asa nasol dar exista sansa daca te aflii in locurile astea sa fii la locul si timpul nepotrivit.

Daca te uiti la medii, diferentele nu sant majore, ba chiar cica Ca sta ceva mai bine (asta daca numerele lor sant corecte):
http://www.nationmaster.com/country-inf ... lent-crime

Ce nu spun insa mediile e ca distributia e mai constanta in Ro (reminescenta comunista) si diferenta intre zonele "bune" si cele proaste e mai accentuata in Ca.
Daca te uiti la nr de violuri as zice ca sotia ar fi mai ok in Ca noaptea. Daca te gandesti insa si la oportunitati, cifrele nu spun ca maj circula aici cu masina, deci daca umbla pe jos s-ar putea sa fie cam la fel de sigura ca in Ro.

In concluzie o sa fii mai safe decat in Buc daca financiar o sa reusesti sa fii peste media canadeza.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 44 ori
I s-a multumit: 403 ori

Mesajde Sly » 10 Aug 2016, 19:10

Nu stiu cum e in Vancouver caci am fost doar turist pe acolo si nu-s prea sperios de felul meu asa ca nici pe East Hastings nu m-am simtit in pericol insa s-ar putea ca altora sa nu li se para prea safe.
Depinde ce ti se pare tie siguranta personala.
Daca fluieratul dupa femei este ceea ce te ingrozeste,in mod cert in ambele orase ai sa te simti foarte zen,nu fluiera nimeni dupa femei (poate ca-s mai nasoale ca in Ro,cine stie)
Daca insa crimele,impuscaturile si alte d-astea sunt cele care te pun pe ganduri atunci cel putin in Toronto e impuscat cam unul pe saptamana,cateodata chiar de catre politsti.
Personal nu ma simt in nesiguranta aici dar nici in Bucuresti nu m-am simtit,mi se pare la fel de safe Toronto ca si Bucurestiul desi ce-i drept in Romania n-am avut niciodata emotii cand vedeam cate un gabor,aici trec pe partea cealalta a drumului caci nu stii niciodata cand scoate trancanul sa-l execute pe vreunul si-ti mai ricoseaza vreun glonte in basca.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde rux13 » 11 Aug 2016, 09:18

Off topic - Tu ai intrebat de Vancouver si Toronto, iar eu iti raspund despre Montreal ...
M-am gandit totusi ca poate te-ar interesa.

Dvdv siguranta Montreal e chiar ok. Nu exista cartiere ghetou. Nimic care poate semana cu Ferentari. Sunt cartiere mai sarace sau mai bogate, dar nu iti da nimeni in cap nicaieri. Am traversat Montrealul pe jos noaptea la 2-3 am fara nici o problema.
Acum locuiesc in centru intr-o zona plina de cersetori, oameni fara adapost sau drogati. Totusi nu e absolut nici un pericol. Politie peste tot in zona asta.
In Bucuresti am locuit in Titan si Pantelimon si veneam uneori noaptea tarziu acasa. A fost ok si acolo, totusi trebuia sa fiu vigilenta.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 81 ori

Mesajde Sly » 11 Aug 2016, 10:23

Un articol interesant nu am gasit o statistica despre numarul de fluieraturi dupa femei insa sunt sigur ca Bucurestiul bate Toronto.
La impuscaturi ce-i drept cred ca n-au fost 20 de impuscati in Bucuresti de la revolutie incoace incluzandu-l si pe Ceasca.
Depinde de fiecare ce I se pare periculos.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde cian » 11 Aug 2016, 13:30

Sly scrie:Un articol interesant nu am gasit o statistica despre numarul de fluieraturi dupa femei insa sunt sigur ca Bucurestiul bate Toronto.
La impuscaturi ce-i drept cred ca n-au fost 20 de impuscati in Bucuresti de la revolutie incoace incluzandu-l si pe Ceasca.
Depinde de fiecare ce I se pare periculos.

Pai cum zicea Dinica in Filantropica: in Romania se moare de gripa, nu de sida; asa ca in Bucuresti te omoara cu sabia (sau te calca cu masina,loll) nu te impusca....
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE