• Publicitate

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde cian » 11 Aug 2016, 20:08

Sly scrie:Si pentru ca tot vorbim de periculos,stirile de azi ne dau un glimpse in ceea ce o sa fie realitatea de zi cu zi in Canada.
Daca in urma cu ceva vreme autoritatile inscenau acte de terorism, acum se pare ca au reusit sa dejoace ceva real,tare mi-e frica ca urmatoarea stire o sa fie mult mai ingrozitoare.
Din punctual asta de vedere,cred ca tot in Romania esti mai safe unde islamistii nu se radicalizeaza,dimpotriva se dedau la bautura si femei. :lol:

"Se dedau la bautura si femei"...aia e domle, doua valori nationale care ne salveaza de islamisti, tzuica si femeile! :? :D
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 11 Aug 2016, 20:19

cian scrie:
"Se dedau la bautura si femei"...aia e domle, doua valori nationale care ne salveaza de islamisti, tzuica si femeile! :? :D

Si carnea de porc.

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde popescu dragos » 11 Aug 2016, 22:35

alexcarbune scrie:Buna tuturor,

...... Stau in Bucuresti de mai bine de 10 ani dupa ce am vazut ce e prin Vancouver, sincer m-a cam pus pe ganduri.

Orice idee / parere / sfat / concluzie este binevenita .

Va multumesc !

Ma scuzi , dar n-am inteles ce e prin Vancouver de te-a cam pus pe ginduri ? :dontknow:
Cat am locuit 4 luni in Burnaby ( ian.-apr.2016 ) , am vazut la tv , daca imi aduc bine aminte , 5 evenimente in care oamenii si-au pierdut viata : 2 accidente de masina , un pusti de 17 ani lovit de o masina , o femeie strivita de un copac care a cazut pe casa ei la o furtuna si un om de afaceri chinez gasit mort in apartamentul in care locuia si pe care politia il suspecta pentru trafic de droguri.

Sint de 3 luni si un pic in Romania si vad la stiri 5 evenimente PE ZI ! Asa ca , din punctul acesta de vedere , mergi linistit in Canada pentru ca e mult mai sigur decit la noi.
O sa vezi , lumea este mai calma , mai educata , mai politicoasa inclusiv in trafic. O sa va placa , gradul de civilizatie al societatii canadiene este mult peste jungla romaneasca , important este sa va si acomodati cu lumea total diferita in care veti ajunge.
Multa bafta in continuare si La Multi Ani pentru ziua de nastere ! :occasion4:
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 102 ori

Mesajde capsunar » 11 Aug 2016, 23:59

popescu dragos scrie:Cat am locuit 4 luni in Burnaby ( ian.-apr.2016 ) , am vazut la tv , daca imi aduc bine aminte , 5 evenimente ..
Sint de 3 luni si un pic in Romania si vad la stiri 5 evenimente PE ZI ! Asa ca , din punctul acesta de vedere , mergi linistit in Canada pentru ca e mult mai sigur decit la noi.:

Daca compari Burnabi cu toata Romania da, e corect. In Grater Vanc Area care e comparabil cu Buc ca populatie e cam un eveniment la cateva zile, impuscaturi ceva. Astia la TV in Vanc dau din To si invers numai daca e super grav, nu dau orice omor.
In afara de asta, nici in Ro nici aici nu e dat totul, stiu caz vazut de mine (mort in parcare, am trecut pe linaga el acum vreun an, alta data un biciclist omorat) de care nu au zis la Tv. M-am uitat special sa aflu mai multe.
In final ce vezi la TV nu insemna mare lucru, astia pot sa arate 2 crime/accidente din 10 sau 8 din 10 si in Ro invers.. E o senzatie complet falsa, prin faptul ca se arata multe, traiesti cu impresia ca se arata totul.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde cpitis » 12 Aug 2016, 06:17

cian scrie:
Sly scrie:Si pentru ca tot vorbim de periculos,stirile de azi ne dau un glimpse in ceea ce o sa fie realitatea de zi cu zi in Canada.
Daca in urma cu ceva vreme autoritatile inscenau acte de terorism, acum se pare ca au reusit sa dejoace ceva real,tare mi-e frica ca urmatoarea stire o sa fie mult mai ingrozitoare.
Din punctual asta de vedere,cred ca tot in Romania esti mai safe unde islamistii nu se radicalizeaza,dimpotriva se dedau la bautura si femei. :lol:

D-aia zicea odata Nicusor a' lu' Ceasca (printisorul) : "Cand moare tata, dau drumul la baut si la futut" Ala stia cum se combate radicalizarea :lol:
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde Isostar » 15 Aug 2016, 08:09

Sly scrie:Un articol interesant nu am gasit o statistica despre numarul de fluieraturi dupa femei insa sunt sigur ca Bucurestiul bate Toronto.

Pai este normal, avand in vedere reglarile de conturi dintre gastile de cartier...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE