• Publicitate

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde Sly » 22 Aug 2016, 08:30

Cateva spicuiri din presa de weekend.
Impuscat ziua in amiaza mare intr-un condo din zona trendy a orasului altul impuscat in plina strada in una din zonele de entertainement ale orasului.
In Bucuresti cati impuscati au fost oare?
Multi de aici scriu ca se simt in siguranta caci aceste impuscaturi nu-I pot atinge caci deh...cine sa umble sa impuste niste emigrant Romani?
Mie insa mi se pare foarte periculos faptul ca s-a ajuns la nivelul in care oamenii se impusca in parcarile condo-urilor si chiar din zonele bune ale oraselor,nu de alta dar gloantele pot ricosa in scafarlia ta chiar daca nu esti tinta.
Ce-i drept si fluieraturile din Ro le aud si cei/cele carora nu le sunt adresate.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 26 Aug 2016, 10:54

Zicea iso pe undeva ca in Romania se folosesc metode mai rudimentare,mai "organice" pentru crime, gen sabii,furci,coase si alte obiceiuri populare si am simtit asa o nota de invidie in postarea lui.
Uite ca Toronto vine tare din urma cu arbaleta :lol:
Trei dintr-o lovitura cum zice povestea.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde cian » 26 Aug 2016, 11:08

[quote="Sly"]Zicea iso pe undeva ca in Romania se folosesc metode mai rudimentare,mai "organice" pentru crime, gen sabii,furci,coase si alte obiceiuri populare si am simtit asa o nota de invidie in postarea lui.
Trei dintr-o lovitura cum zice povestea.[/quote

Eu as zice metode " traditionale"la romani. daca vreti o imagine mai abstracta scoateti statistcile cu crime , sa vedem citi au murit on Ro si citi in Ca de moarte violenta, fara sa pinem accidentele rutiere, ca daca intram acolo..Si dupa aia sa raportam la cei 3-4 romani ramasi in tara si la cei 35 milioane de canadieni, lolll
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde popescu dragos » 26 Aug 2016, 11:57

Sly scrie:Zicea iso pe undeva ca in Romania se folosesc metode mai rudimentare,mai "organice" pentru crime, gen sabii,furci,coase si alte obiceiuri populare si am simtit asa o nota de invidie in postarea lui.
Trei dintr-o lovitura cum zice povestea.

Cam multa violenta si cam multe crime prin Toronto in ultimul timp. Eu cred ca se regleaza niste conturi , nu sint crime intimplatoare.
Prin Vancouver nu prea auzeai la stiri , sau sa citesti in presa , despre atitea crime. Repet , cat am locuit 4 luni in Burnaby , a fost o singura crima , un om de afaceri chinez gasit mort in apartamentul lui. Doar ca omul era suspectat de politie pentru trafic de droguri...........

In Romania este adevarat ca nu se impusca mortal oamenii pe strada , dar de exemplu vara aceasta s-au inecat 37 de oameni in Marea Neagra , persoane aflate in concediu ! Mai este oare nevoie de inpuscaturi ?
Aproape in fiecare zi vedem la stiri accidente de circulatie cu morti si raniti grav ! Mai este nevoie de arbalete ? Pina sa emigram in Canada , am vazut o statistica sinistra si anume ca in Romania , in fiecare an mor 3.000 de oameni pe soselele mult dezvoltatei noastre patrii. Mai e nevoie de atentate ?
Si ar mai fi de dat multe exemple , dar ma opresc pentru ca ma apuca jalea , cumpar bilete de avion si ne intoarcem in Canada !

Cam asta e diferenta dintre Canada si Romania , maestre Sly ! Una peste alta , mie unul mi s-a parut viata in Canada / Burnaby mai SAFE si mai NORMALA decit viata in Romania / Constanta.
Numai bine tuturor romanilor , oriunde va aflati !
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 102 ori

Mesajde Sly » 26 Aug 2016, 15:24

cian scrie:Eu as zice metode " traditionale"la romani. daca vreti o imagine mai abstracta scoateti statistcile cu crime , sa vedem citi au murit on Ro si citi in Ca de moarte violenta, fara sa pinem accidentele rutiere, ca daca intram acolo..Si dupa aia sa raportam la cei 3-4 romani ramasi in tara si la cei 35 milioane de canadieni, lolll

Si ce te opreste sa cauti acele statistici ca sa-ti satisfaci curiozitatea?
Eu personal sunt convins ca se omoara mai multi in Canada decat in Romania asa ca n-am nevoie de confirmari.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Sly » 26 Aug 2016, 15:32

Apropos de "mie n-are cum sa mi se intample asa ceva",poate stirea asta sa va dea de gandit,poate si Jelena Loncar tot asa gandea insa ei din pacate I s-a intamplat.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE