• Publicitate

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde Sly » 26 Aug 2016, 21:10

popescu dragos scrie:
Sly scrie:Zicea iso pe undeva ca in Romania se folosesc metode mai rudimentare,mai "organice" pentru crime, gen sabii,furci,coase si alte obiceiuri populare si am simtit asa o nota de invidie in postarea lui.
Uite ca Toronto vine tare din urma cu arbaleta :lol:
Trei dintr-o lovitura cum zice povestea.

Cam multa violenta si cam multe crime prin Toronto in ultimul timp. Eu cred ca se regleaza niste conturi , nu sint crime intimplatoare.
Prin Vancouver nu prea auzeai la stiri , sau sa citesti in presa , despre atitea crime. Repet , cat am locuit 4 luni in Burnaby , a fost o singura crima , un om de afaceri chinez gasit mort in apartamentul lui. Doar ca omul era suspectat de politie pentru trafic de droguri...........

In Romania este adevarat ca nu se impusca mortal oamenii pe strada , dar de exemplu vara aceasta s-au inecat 37 de oameni in Marea Neagra , persoane aflate in concediu ! Mai este oare nevoie de inpuscaturi ?
Aproape in fiecare zi vedem la stiri accidente de circulatie cu morti si raniti grav ! Mai este nevoie de arbalete ? Pina sa emigram in Canada , am vazut o statistica sinistra si anume ca in Romania , in fiecare an mor 3.000 de oameni pe soselele mult dezvoltatei noastre patrii. Mai e nevoie de atentate ?
Si ar mai fi de dat multe exemple , dar ma opresc pentru ca ma apuca jalea , cumpar bilete de avion si ne intoarcem in Canada !

Cam asta e diferenta dintre Canada si Romania , maestre Sly ! Una peste alta , mie unul mi s-a parut viata in Canada / Burnaby mai SAFE si mai NORMALA decit viata in Romania / Constanta.
Numai bine tuturor romanilor , oriunde va aflati !

Ce-are postarea ta cu prefectura?
Crezi ca aici nu mor oameni inecati,in accidente si tot ce mai zici tu acolo?
Aici vorbeam despre cu totul altceva.
Oricum nu pot sa ma opresc si sa nu remarc ca mi se pare ciudat ca daca te simteai mai bine aici ai ales totusi sa te intorci in Ro.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde floribadoiu » 27 Aug 2016, 03:52

Sly scrie:
popescu dragos scrie:
Sly scrie:Zicea iso pe undeva ca in Romania se folosesc metode mai rudimentare,mai "organice" pentru crime, gen sabii,furci,coase si alte obiceiuri populare si am simtit asa o nota de invidie in postarea lui.
Uite ca Toronto vine tare din urma cu arbaleta :lol:
Trei dintr-o lovitura cum zice povestea.

... dar ma opresc pentru ca ma apuca jalea , cumpar bilete de avion si ne intoarcem in Canada !

Cam asta e diferenta dintre Canada si Romania , maestre Sly ! Una peste alta , mie unul mi s-a parut viata in Canada / Burnaby mai SAFE si mai NORMALA decit viata in Romania / Constanta.

Ce-are postarea ta cu prefectura?
Oricum nu pot sa ma opresc si sa nu remarc ca mi se pare ciudat ca daca te simteai mai bine aici ai ales totusi sa te intorci in Ro.

Ba nu ii era bine nici in Canada, ceea ce inseamna ca nu are incotro decat sa puna osul la treaba sa mai indrepte lucrurile. Atat cat poate acolo unde se afla.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde popescu dragos » 27 Aug 2016, 10:09

Sly scrie:Ce-are postarea ta cu prefectura?

Din punctul meu de vedere , sa ma simt BINE intr-o tara / oras este un aspect si sa ma simt SAFE acolo este un alt aspect.
Eu am plecat dupa 4 luni din Burnaby pentru ca nu m-am simtit bine , din urmatoarele motive :

1. Timp de 45 de ani am trait in Romania printre albi si m-am trezit pe coasta de vest a Canadei printre asiatici : chinezi , indieni , pachistanezi , filipinezi , tailandezi , coreeni , etc. Erau momente cind pur si simplu aveam sanzatia ca sint in China , nu in Canada : la mall , in autobuz , la banca , la scoala la fi-miu si in multe alte locuri. De multe ori ne-am intrebat : " Unde am emigrat de fapt ? Unde sint albii canadieni vorbitori de limba engleza ? " , ca noi nu cunoastem limbile vorbite in Asia ( mandarina , cantoneza , farsi , tagalog , hindu , etc.) si crede-ma ca "multiculturalii" mai sus mentionati isi folosesc limba materna cat de des pot si din cind in cind si engleza , asta daca o cunosc.
In concluzie , multiculturalismul de pe costa de vest a Canadei , unde albii devin incet dar sigur o minoritate , noua ne-a creat un mare disconfort.

2. Din 4 luni locuite acolo , 3 luni a plouat. Am prins ploi si de 3 saptamini fara sa se opreasca , nici macar nu poti sa iesi sa te plimbi sau sa vizitezi.
De fumat , am fumat de 2-3 ori mai putin ca in Romania ( incercand sa ne lasam ) , dar cafea am baut de 5 ori mai mult pentru ca vremea ne dadea o stare de somnolenta si depresie.

3. Lipsa oricarei sanse de a cumpara o proprietate , datorata preturilor imense , ceea ce practic insemna sa fim chiriasi pe viata si sa aruncam luna de luna 1.400 de dolari pe fereastra. Pina la urma , simtul proprietatii a invns si am preferat sa fim proprietari in Romania decat chiriasi in Canada.
Si sincer sa fiu prefer sa fiu inginer in Ro , decat sofer sau zugrav in Ca ( cel putin 3 ani cam asta era soarta )

Mai multi colegi de forum au scris de-a lungul anilor , mai mult sau mai putin elegant , ceva de genul : " Daca nu va place in Canada , nu va mai plingeti , plecati inapoi in Romania !". Noi asta am si facut , am tras linie dupa 4 luni , am evaluat ce mai putem face si ce nu in Canada la varsta de 45 de ani
si am preferat sa fiu inginer si proprietar in Romania. In cazul nostru , din punct de vedere profesional si financiar , este mai bine in RO.

Dar in Canada , din punct de vedere al sigurantei pe strada , in trafic , la scoala , in societate in general ne-am simtit SUPER SAFE . Acolo lumea ( marea majoritate ) respecta legile si regulile , oamenii sint mult mai calmi si se comporta mult mai civilizat si sistemul canadian ( institutiile ) te trateaza ca pe om , in Romania cam esti tratat cu curul pe unde te duci ! Sint multe de discutat despre ce inseamna SAFE in CA si in RO , pina la urma 100% nu esti safe nicaieri. Daca ar fi sa dau note , cu toate impuscaturile din Toronto , la capitolul safe RO este de 5 si Canada de 9,5.
Si ca sa revenim la impuscaturi , consider ca sint doar reglari de conturi , mai ales intre traficantii de droguri. Liftul din blocul unde locuiam , inca avea o gaura de glont de cind a fost impuscat mortal un tinar , cam cu un an inainte sa ajungem noi. Doar ca baiatul era traficant de droguri si probabil incalcase regulile jocului.

Acum sa fiu sincer , nici eu nu inteleg de ce prezinti doar aspecte negative din orasul in care traiesti , ce vrei sa demonstrezi ?
Daca vrei sa fii credibil scrie si despre minusurile societatii canadiene , dar si despre plusuri , altfel pari mai mult un " om de bine " care ajuta statul roman sa-si pastreze catatenii , sa nu mai emigreze pentru ca in Canada se impusca oameni pe strada !
Si pina la urma , daca e asa de periculos sa traiesti in Toronto , de ce nu te muti in Bucuresti , sau la Petrosani , ca e mult mai safe ? :D

La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 100 ori

Mesajde Sly » 27 Aug 2016, 12:51

popescu dragos scrie:Si pina la urma , daca e asa de periculos sa traiesti in Toronto , de ce nu te muti in Bucuresti , sau la Petrosani , ca e mult mai safe ? :D

Dragos,dupa cum ti-am spus deja ceea ce spui tu aici nu are nici o legatura cu topicul iar referitor la faptul daca eu ma simt sau nu in siguranta,am raspuns deja de la prima mea postare pe acest topic.
Sly scrie:Nu stiu cum e in Vancouver caci am fost doar turist pe acolo si nu-s prea sperios de felul meu asa ca nici pe East Hastings nu m-am simtit in pericol insa s-ar putea ca altora sa nu li se para prea safe.
Depinde ce ti se pare tie siguranta personala.
Daca fluieratul dupa femei este ceea ce te ingrozeste,in mod cert in ambele orase ai sa te simti foarte zen,nu fluiera nimeni dupa femei (poate ca-s mai nasoale ca in Ro,cine stie)
Daca insa crimele,impuscaturile si alte d-astea sunt cele care te pun pe ganduri atunci cel putin in Toronto e impuscat cam unul pe saptamana,cateodata chiar de catre politsti.
Personal nu ma simt in nesiguranta aici dar nici in Bucuresti nu m-am simtit,mi se pare la fel de safe Toronto ca si Bucurestiul desi ce-i drept in Romania n-am avut niciodata emotii cand vedeam cate un gabor,aici trec pe partea cealalta a drumului caci nu stii niciodata cand scoate trancanul sa-l execute pe vreunul si-ti mai ricoseaza vreun glonte in basca.

Omorurile de orice fel,inclusiv impuscaturile intotdeauna sunt reglari de conturi,indiferent unde te-ai afla,oamenii in general nu impusca sau omoara alti oameni asa random cu exceptia starii de razboi sau daca sunt politisti.
Eu nu am facut aici o comparatie Canada/Romania in sensul ca ar fi mai safe sau nu intr-una din cele doua tari eu doar l-am intrebat pe initiatorul topicului ce considera safe.
Dupa cum am spus deja pentru unul ca sorro faptul ca nu fluiera nimeni dupa nevasta-sa e mai important decat faptul ca un glonte poa' sa ricoseze si sa-i ia maul,pentru altii e invers iar din punctul asta de vedere repet ceea ce am sustinut dintotdeauna,esti mult mai safe in Romania,acolo reglarile de conturi se fac cu bate si sabii ceea ce e mai putin probabil sa ricoseze spre deosebire de aici.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde capsunar » 27 Aug 2016, 14:45

popescu dragos scrie:
Sly scrie:Ce-are postarea ta cu prefectura?

Dar in Canada , din punct de vedere al sigurantei pe strada , in trafic , la scoala , in societate in general ne-am simtit SUPER SAFE . Acolo lumea ( marea majoritate ) respecta legile si regulile , oamenii sint mult mai calmi si se comporta mult mai civilizat si sistemul canadian ( institutiile ) te trateaza ca pe om , in Romania cam esti tratat cu curul pe unde te duci ! Sint multe de discutat despre ce inseamna SAFE in CA si in RO , pina la urma 100% nu esti safe nicaieri. Daca ar fi sa dau note , cu toate impuscaturile din Toronto , la capitolul safe RO este de 5 si Canada de 9,5.

Sant cateva amanunte cu care eu nu sant de acord.
- Ai zis ca in 4 luni nu s-a intamplat decat un chinez la pachet. Eu stau in North Burnaby, nu stiu unde ai stat tu, banuiesc ca pe langa metrotown. Cu toate astea cam odata pe luna se intampla ceva in burnaby, nu stiu ce stiri ai vazut tu. Pe de alta parte Burnaby e unul din cartierele / orasele ok. In Surrey e mult mai rau. Per global in grater area (cum ar fi la judet la tine) e cam unu la cateva zile. Cati mor la tine in judet violent pe saptamana?
La capitolul furturi, am un aprtament care il inchiriez, o zona mai nefericita, cam odata la 1 sau 2 saptamini e o spargere in bloc (parcare/storage/mailbox)

Nici comparatia la gramada (morti la mie pe tara) nu prea tine, in Ca, in sate rar moare cate unu pe cand in Ro la sat cand Vasile se imbata e prapad. Mai precis, mie satele middle of nowere mi se par mult mai safe in Ca. In oras depinde enorm de cartier, sant cartiere si cartiere, la fel si in Ro si nu orice cartier din Ro e mai safe ca orice cartier din Ca sau invers. Burnaby mi se pare ok dar ma simt la fel de ok si in Titan sau Tineretului in Buc.
Pe de alta parte cred ca in Ro nu exista ceva mai rau ca East Downtown, ar fi trebuit sa il vizitezi cat ai stat, ceva de gen mai rar vezi in lumea asta.

La capitolul interactiunea cu statul, nu cred ca ai avut timp sa te lovesti de diverse, si faptul ca esti chirias, cred ca singura interactiune a fost cu oficiul de emigrari. Desi una peste alta mi se pare ca esti tratat ceva mai bine in Ca, diferentele nu mai sant deloc vesele in interactiunea cu CRA de ex.

Cat priveste mutatul la mine e in carti, deocamdata eu inca castig mult prea mult ca sa merite + copilul e inca la scoala.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde Sly » 27 Aug 2016, 18:03

popescu dragos scrie:Acum sa fiu sincer , nici eu nu inteleg de ce prezinti doar aspecte negative din orasul in care traiesti , ce vrei sa demonstrezi ?
Daca vrei sa fii credibil scrie si despre minusurile societatii canadiene , dar si despre plusuri , altfel pari mai mult un " om de bine " care ajuta statul roman sa-si pastreze catatenii , sa nu mai emigreze pentru ca in Canada se impusca oameni pe strada !
!

Dragos,nu stiu daca ai observat is nsa eu postez exclusiv stiri aparute in presa nu pareri personale si nici macar nu le postez pe toate,altfel as posta aproape zilnic.
Si in timp ce veneam spre casa de la munca azi ziceau de o alta cucoana care a fost impuscata undeva Downtown,intre timp au confirmat ca a mierlit-o.
Nu vad ce aspecte pozitive vrei sa postez la un topic in care omul intreaba cat de safe e aici?
Nu e un topic despre care e mai buna sau frumoasa dintre Canada si Romania.
Nici macar nu e un topic unde sa se compare daca e mai safe sau nu fata de Romania sunt pur si simplu niste fapte care se intampla zi de zi aici.

Sent from my iPad using Tapatalk
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE