• Publicitate

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde Sly » 18 Aug 2017, 11:21

Unul din leit motivele celor care ignora violenta din Canada este ca "mie nu mi se poate intampla,asta se intampla doar in zone rau famate si intre gang-uri" alaltaieri eram la Joey's Sherway cand s-a intamplat asta,din fericire nu a ricosat nici un glonte insa erau o multime de nevinovati/neimplicati si la Starbucks si la Joey's si in general prin zona.De data asta nu s-a intamplat nimic,dormiti linistit in continuare.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 19 Sep 2017, 23:18

La bloc...in Toronto.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde canin » 20 Sep 2017, 00:53

Sly, probabil majoritatea oamenilor responsabili cu ceva in cap ... constientizeaza existenta acestor pericole , dar de ce trebuie neaparat sa si postezi .... de ce insisti pe acest subiect ?

Pe cine vrei sa convingi de existenta unor asemenea evenimente? (Exista stiri, TV, ziare etc. care ne invadeaza creierul zilnic cu asemenea orori .... vezi si ProTV-ul din RO .... unde se difuzeaza stiri in stil american ... doar omoruri si violente ... la noi e diferenta ca nu se prea folosesc pistoale ...la noi intalnesti altceva: copii cazauti in puturi, in canale lasate descoperite, copii morti dupa botez ori arsi prin maternitati, besmetici loviti pe trecerea de pietoni etc!) ....

@btw ... clipul acela este clar o reglare de conturi ... asa ceva exista oriunde in lume! din modul in care au actionat erau niste gainari (dar asta este altceva ...daca vrei dicutam si detaliem acest subiect - ma refer la comportamentul infractional)

Recomandarea mea pentru tine este sa nu mai postezi asemenea clipuri ..... cauta ceva mai pozitiv, nu de alta dar trebuie sa avem o gandire pozitiva ...cred ca ai face mai mult bine forumului dar si tie (ia exemplu de la altii ...gen "bunicul"/postarea despre "jocuri paralimpice" ... bravo pentru postare)!

Toate bune!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde Sly » 20 Sep 2017, 06:18

canin scrie:Sly, probabil majoritatea oamenilor responsabili cu ceva in cap ... constientizeaza existenta acestor pericole , dar de ce trebuie neaparat sa si postezi .... de ce insisti pe acest subiect ?

Pe cine vrei sa convingi de existenta unor asemenea evenimente? (Exista stiri, TV, ziare etc. care ne invadeaza creierul zilnic cu asemenea orori .... vezi si ProTV-ul din RO .... unde se difuzeaza stiri in stil american ... doar omoruri si violente ... la noi e diferenta ca nu se prea folosesc pistoale ...la noi intalnesti altceva: copii cazauti in puturi, in canale lasate descoperite, copii morti dupa botez ori arsi prin maternitati, besmetici loviti pe trecerea de pietoni etc!) ....

@btw ... clipul acela este clar o reglare de conturi ... asa ceva exista oriunde in lume! din modul in care au actionat erau niste gainari (dar asta este altceva ...daca vrei dicutam si detaliem acest subiect - ma refer la comportamentul infractional)

Recomandarea mea pentru tine este sa nu mai postezi asemenea clipuri ..... cauta ceva mai pozitiv, nu de alta dar trebuie sa avem o gandire pozitiva ...cred ca ai face mai mult bine forumului dar si tie (ia exemplu de la altii ...gen "bunicul"/postarea despre "jocuri paralimpice" ... bravo pentru postare)!

Toate bune!

In traditionalul stil romanesc,oferi sfaturi fara sa-ti fi fost cerute.
Iti repet si tie ce am spus de multe ori aici pe forum,daca nu-ti place un topic,nu-l citi,esti liber sa citesti doar rezultatele de la jocurile paralimpice (un topic foarte popular dealtfel judecand dupa numarul de vizualizari :D )
Sunt insa surprins ca esti asa de afectat de aceste stiri de vreme ce spui ca esti un cunoscator al felului in care trebuie sa actioneze un killer si al gradului de profesionalism,recunosc ca eu nu stiu sa fac diferenta intre un gainar si un profi cand vine vorba de a executa o fiinta umana.Btw Google si spune-ne daca cealalta executie de saptamana trecuta care a avut loc intr-un restaurant a fost efectuata mai serios sau tot un gainar era si ala.Apropos pentru ca spui ca reglari din astea de conturi se intampla in mod curent peste tot,cand a fost ultima oara cand asa ceva s-a intamplat la Bucuresti sau la Cluj,cand a fost ultima oara cand un om a fost executat in public.
Aspirantii la emigrare aveti trasatura asta comuna,vreti sa auziti ca aici totul este roz si orice nu e roz sa fie bagat sub pres.Eu cred ca ar fi mai bine sa va ganditi la faptul ca anul asta numarul de refugiati a crescut la niste cote nemaivazute datorita tweet-urilor lui Justin si ca nota de plata e spre jumate de miliard ceea ce ma face sa cred ca pentru voi asteptarea o sa devina tot mai lunga,nu de alta dar si banii si resursele umane pentru procesarea emigrantilor sunt limitate.Poate chiar ar trebui sa aveti un plan B.
Oricum,m-am indepartat destul de la subiect asa ca repet,daca nu esti interesat d subiect...nu citi.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Gator » 20 Sep 2017, 13:44

Sly scrie:[In traditionalul stil romanesc,oferi sfaturi fara sa-ti fi fost cerute..
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde canin » 20 Sep 2017, 14:22

Eu ma intreb la modul serios daca voi sunteti inca romani ?

Sly, eu cred ca este normal sa ma exprim in mod traditional "romanesc" ...ca de ...sunt roman (iar in viziunea ta noi astia din RO avem alta mentalitate/gandire)!

Ma intreb de ce nu dai tu dovada ca te-ai cizelat acolo ... mesajul tau ar putea fi mult mai elevat dar din pacate nu e!

Eu nu am negat realitatea in care traiesti tu .... ma refer la criminalitate! Eu sau tu nu avem cum sa o schimbam! Daca criminalitatea crescuta in schimb ...o vezi ca pe un motiv sa nu vii in Canada ... e posibil sa ai dreptate sau este posibil sa te inseli .... nu-ti analizez eu rationamentul!

Apreciez ca te gandesti la planul nostru B!

Btw ....raman mai degraba la topicul "neinteresant" cum spui tu ....deschis de bunicul .... decat sa am o discutie la acest nivel si ton cu tine!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori