• Publicitate

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde EdwardS » 13 Oct 2017, 00:41

Acum, ontopic, eu nu m-am simtit niciodata amenintat pe unde am fost prin zona metropolitana Vancouver, desi am mai iesit si noaptea din cand in cand. Daca n-as citi in ziare ca se mai impusca cate unii, nici n-as stii de evenimentele astea.
EdwardS
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 7 ori
I s-a multumit: 14 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 13 Oct 2017, 02:31

EdwardS scrie:
Gator scrie:Daca e Stanley in Vanc sau Hawrelak in Edm, unde tre sa intri cu masina, da, se inchide la 10. Daca e parcul din neighborhood unde mergi pe jos, nu. Nu stiu pe ce lume traiesti tu, da la mine la Edm sint zeci de parculetze in neighborhooduri, cu lac de colectare a apelor pluviale, giste, ratze, unele mai mari cu pescarusi, alee de jur imprejur sau numa pe jumate, banci.

Eu am vazut peste tot pe unde am umblat prin Canada semne unde scria ca e interzis accesul in parc in timpul noptii, chiar si in parcurile foarte mici cu 3 bancute.
La o cautare pe google:

All parks in the City of Edmonton are open daily from 5am to 11pm.
https://www.edmonton.ca/activities_park ... tions.aspx

In parcurile din spatele casei nu e nici un semn. Nu te impiedica nimeni sa te plimbi prin ele. Daca vrei sa faci picnic atunci e inchis.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Mesajde canin » 13 Oct 2017, 05:56

EdwardS scrie:Acum, ontopic, eu nu m-am simtit niciodata amenintat pe unde am fost prin zona metropolitana Vancouver, desi am mai iesit si noaptea din cand in cand. Daca n-as citi in ziare ca se mai impusca cate unii, nici n-as stii de evenimentele astea.

Sunt intru-totul de acord cu afirmatia/rationamentul tau.

In anul 2000 ma aflam in Hamburg (Germania). Am simtit pentru 1-2 zile acelasi lucru pe care incerci sa-l explici. Intr-o zi tot TV-ul si ziarele vuiau despre o crima petrecuta in centrul Hamburgului (cu impuscaturi)... Daca nu as fi auzit la stiri/TV nu m-as fi gandit deloc ... eram acolo, in acel oras....zi de zi eram la cursuri, mergeam cu bus-ul, ubahn-ul etc. .... Deci pana nu esti tu exact in centrul evenimentului toate sunt ok!

Cand ai nesansa sa te trezesti in mijlocul evenimentului (gen Londra/prezent sau altele mai marunte, gen talharie/furt oriunde s-ar intampal ele etc.) ... iti poti schimba radical discursul spunand de acel oras/comuna/sat ca este nesigur/periculos etc.!
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 114 ori

Mesajde capsunar » 13 Oct 2017, 10:06

canin scrie:
EdwardS scrie:Acum, ontopic, eu nu m-am simtit niciodata amenintat pe unde am fost prin zona metropolitana Vancouver, desi am mai iesit si noaptea din cand in cand. Daca n-as citi in ziare ca se mai impusca cate unii, nici n-as stii de evenimentele astea.

Sunt intru-totul de acord cu afirmatia/rationamentul tau.

In anul 2000 ma aflam in Hamburg (Germania). Am simtit pentru 1-2 zile acelasi lucru pe care incerci sa-l explici. Intr-o zi tot TV-ul si ziarele vuiau despre o crima petrecuta in centrul Hamburgului (cu impuscaturi)... Daca nu as fi auzit la stiri/TV nu m-as fi gandit deloc ... eram acolo, in acel oras....zi de zi eram la cursuri, mergeam cu bus-ul, ubahn-ul etc. .... Deci pana nu esti tu exact in centrul evenimentului toate sunt ok!

Cand ai nesansa sa te trezesti in mijlocul evenimentului (gen Londra/prezent sau altele mai marunte, gen talharie/furt oriunde s-ar intampal ele etc.) ... iti poti schimba radical discursul spunand de acel oras/comuna/sat ca este nesigur/periculos etc.!

Oricine stie ca orice oras are zone proaste si bune.
Ca semn de orientare te uiti la cantitatea si calitatea gratiilor de la geam. Trebuie insa sa inveti sa te uiti, fiecare oras are reguli diferite, ex in Vanc nu te lasa sa pui gratii pe afara la geamuri la case, doar la magazine ca altfel s-ar simti unii in nesiguranta pe East Hastings :lol:
Ca tot veni vorba de zona aia, am lucrat linaga, pe Water, treceam prin zona aia in fiecare zi de 2 ori si am vazut multe intr-un an jumate, zona aia e mai proasta ca cea mai proasta din Buc la inceput m-am simtit in siguranta da dupa ce am vazut nu. Desigur nu e obligat nimeni sa stea sau sa munceasca acolo.

Ro e o tara mai neregulata ( omul e mai liber ) decat astia si acolo e plin de gratii la ferestre la parter, garduri cu sarma ghimpata sau sticla si alte chestii din astea, cu cat e zona mai proasta cu atat mai multe si omul instinctiv stie cam pe unde umbla. La astia prin by-laws primaria nu te lasa sa faci chestii din astea asa ca cineva din Ro e pacalit si automat se simte mai in siguranta.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde canin » 13 Oct 2017, 11:56

Chiar si intr-un loc sigur ti se poate intampla o nenorocire...cum si intr-un loc periculos poti trai si sa nu patesti nimic niciodata...depinde de multe!

Cand mergi pe o strada necunoscuta ai un mic sentiment de nesiguranta ... (de ratacire ...pana la sentimente mai grave, gen aoleu poate imi da cineva in cap)!

Asa e si cu locurile cu gratii pe la geam ...aoleu ce o fi pe aici seara mama, mama!

Totul e relativ totusi! Depinde cum stii sa te feresti, cum stii sa te adaptezi etc.! Poate ai o fata care cere pumni ...in cazul asta este clar ...nu scapi :lol:

Eu mi-am trait copilaria si nu numai ...cam pana la 19 ani ...in doua blocuri (vreo 5 ani in unul si restul in celalalt), in Mangalia (oras relativ mic, in judetul Constanta pentru cine nu stie), blocuri care se situau langa o tiganie, ultimul bloc era foarte aproape si cu vedere la tiganie (cine cunoaste stie ce vreau sa spun: - o cladire/fost camin al CFR-ului parasit si apoi populat fortat cu tigani pe timpul lui Ceasca) .... in toti acesti 19 ani nu am patit nimic fizic (la 5-6 ani mi s-a furat o basculanta de jucarie plina cu alte jucarii, imi aduc aminte momentul pentru ca am fugit dupa copilul de tigan si mi-am recuperat o parte dintre ele) ... nici eu si nici familia mea .... nu am patit ceva vreodata, desi altii au patit-o (un vecin a fost injunghiat ori am asistat efectiv la batai cu sabii pe strada, mici talhari etc.) ... Masina lui taica-miu a fost sparta de 2 ori dar nu de tigani ci de un parlit de pusti fugit de acasa de prin Arad (a doua oara taica-miu l-a prins, prostu' adormise in masina lol :mrgreen: , s-a trezit direct la politie :mrgreen: )

Ce vreau sa spun este ca eu ma obisnuisem ... nu aveam fiori cand mergeam pe strada (altii da/dadeau ocol strazi intregi), ii cunosteam pe toti (dupa figura), clar si ei pe mine ... de regula ei nu furau si nu faceau probleme la ei "acasa" ... Deci depinde de fiecare cat si cum se adapteaza situatiei.

Nu poti sa te adaptezi sau esti o fire tematoare ...ori vrei sa eviti orice situatie tentanta unui tip sa te agreseze ..... OCOLESTI (depinde de fiecare in parte cat este capabil sa simta pericolul) ...evident sunt situatii cand nu poti preintampina .... ai e si vorba de sansa!

Gratii sunt peste tot in Bucuresti...am vazut ca sunt si in Montreal (in anumite locuri/cartiere) ... deci va fi ceva comun pentru mine, poate soc pentru unii ...gen DonTavo!

Noroc tuturor!
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 114 ori

Mesajde Sly » 13 Oct 2017, 16:32

canin scrie:Poate ai o fata care cere pumni ...in cazul asta este clar ...nu scapi :lol:
!

Perfect de acord cu asta.
Avem un coleg aici pe forum căruia i s-au întâmplat foarte multe în România.
Cred că asta fost problema lui însă probabil el nu știa asta.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE