• Publicitate

Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Cat de periculos este Vancouver ? dar Toronto ?

Mesajde Sly » 11 Aug 2016, 13:58

cian scrie:
Sly scrie:Un articol interesant nu am gasit o statistica despre numarul de fluieraturi dupa femei insa sunt sigur ca Bucurestiul bate Toronto.
La impuscaturi ce-i drept cred ca n-au fost 20 de impuscati in Bucuresti de la revolutie incoace incluzandu-l si pe Ceasca.
Depinde de fiecare ce I se pare periculos.

Pai cum zicea Dinica in Filantropica: in Romania se moare de gripa, nu de sida; asa ca in Bucuresti te omoara cu sabia (sau te calca cu masina,loll) nu te impusca....

Asa o fi,desi cred ca nici daca-i adaugi pe aia morti de fulgere si cazuti de la etaj nu ajungi la nivelul mortaciunilor de pe aici.
Oricum astia din articol erau doar impuscatii,mai sunt si pe aici injunghiati,machetizati sau Magnottizati ( a se citi,ciopartiti,haliti si expediati prin posta) :lol:
Raman la parerea mea ca daca ti-e frica de moarte,mai bine stai in Romania ca e mai pace,daca in schimb te ingrozesc fluieraturile aici o sa fii linistit. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 11 Aug 2016, 14:05

Topicul asta m-a facut curios si am gasit o list de prin 2009,Inca de pe atunci Bucurestiul era cam la jumate fata de Toronto la nr de crime/100000 locuitori insa cel mai amuzant era ca NY si Chisinaul erau cam la egalitate. :lol: :lol: :lol:
De atunci din cate stiu situatia s-a mai schimbat,in Bine la Bucuresti insa din pacate in rau la Toronto.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde radu1 » 11 Aug 2016, 15:52

prea multe crime in Mtl...plus ca glorisii canadieni numai castiga nimic de ani de zile si asta ii enerveaza pe fani...:P...Quebec city, la capitale nationale, cel mai sigur...! :cheers:

rux13 scrie:Off topic - Tu ai intrebat de Vancouver si Toronto, iar eu iti raspund despre Montreal ...
M-am gandit totusi ca poate te-ar interesa.

Dvdv siguranta Montreal e chiar ok. Nu exista cartiere ghetou. Nimic care poate semana cu Ferentari. Sunt cartiere mai sarace sau mai bogate, dar nu iti da nimeni in cap nicaieri. Am traversat Montrealul pe jos noaptea la 2-3 am fara nici o problema.
Acum locuiesc in centru intr-o zona plina de cersetori, oameni fara adapost sau drogati. Totusi nu e absolut nici un pericol. Politie peste tot in zona asta.
In Bucuresti am locuit in Titan si Pantelimon si veneam uneori noaptea tarziu acasa. A fost ok si acolo, totusi trebuia sa fiu vigilenta.
Ville de Quebec
radu1
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 17 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde rux13 » 11 Aug 2016, 15:54

Sly scrie:Asa o fi,desi cred ca nici daca-i adaugi pe aia morti de fulgere si cazuti de la etaj nu ajungi la nivelul mortaciunilor de pe aici.
Oricum astia din articol erau doar impuscatii,mai sunt si pe aici injunghiati,machetizati sau Magnottizati ( a se citi,ciopartiti,haliti si expediati prin posta) :lol:
Raman la parerea mea ca daca ti-e frica de moarte,mai bine stai in Romania ca e mai pace,daca in schimb te ingrozesc fluieraturile aici o sa fii linistit. :lol:

Hi Sly ca exagerezi. Nu includ US, dar in Canada, cel putin in Quebec nu e macelul de care vorbesti tu. Stiu, poti sa-mi dai cateva exemple, incluziv ala cu ciopartitul in pachete care a fost chiar in Montreal. Astea sunt exceptii. Politistii aici sunt ok in medie si nu te ataca nimeni pe strada.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde Sly » 11 Aug 2016, 16:19

rux13 scrie:Hi Sly ca exagerezi. Nu includ US, dar in Canada, cel putin in Quebec nu e macelul de care vorbesti tu. Stiu, poti sa-mi dai cateva exemple, incluziv ala cu ciopartitul in pachete care a fost chiar in Montreal. Astea sunt exceptii. Politistii aici sunt ok in medie si nu te ataca nimeni pe strada.

In ce sens exagerez?
Eu am afirmat doar ca sunt mult mai multi impuscati aici decat in Bucuresti,e adevarat ca fata de US e parfum.
Crimele in general sunt exceptii oriunde pe lumea asta pe timp de pace desi pe la fratii de la sud incepe sa fie normalitate,discutia era doar o comparatie Toronto/Bucuresti dpdv al criminalitatii.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Sly » 11 Aug 2016, 16:25

Si pentru ca tot vorbim de periculos,stirile de azi ne dau un glimpse in ceea ce o sa fie realitatea de zi cu zi in Canada.
Daca in urma cu ceva vreme autoritatile inscenau acte de terorism, acum se pare ca au reusit sa dejoace ceva real,tare mi-e frica ca urmatoarea stire o sa fie mult mai ingrozitoare.
Din punctual asta de vedere,cred ca tot in Romania esti mai safe unde islamistii nu se radicalizeaza,dimpotriva se dedau la bautura si femei. :lol:
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE