• Publicitate

Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de trai?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de tra

Mesajde capsunar » 03 Noi 2017, 11:03

Gator scrie:
capsunar scrie:
Gator scrie:Am raspuns f concret la un titlu vag: nivelul de trai nu scade. Trebuia un titlu mai lung si mai specific: scade nivelul de trai in functie de perspectiva? (pt Capsunar), scade la chirurgi, profi univ, primari? scade la spalatorii de vase proaspat aterizati care stau 10 ani tot acolo?, Scade la general sau la particular? (mersi Jean) Si de fapt care e sensul topicului in afara de vesnica discutie in contradictoriu dintre imigranti vechi, care sa confuzeze imigrantii noi?

Titlul mi se pare corect.
Interpretarea ta mi se pare de trachist si nu de profesor sau inginer.
Cum ai face un studiu despre nivelul de trai canadez dea lungul timpului.. de ex ce idicatori ai folosi?

Pai daca ma ocupam de studii dintr-astea nu mai emigram de speriat ce eram ca scade nivelul pe continental nord American, in timp ce Romania are o crestere de tigru economic. Cum iti place tie sa spui, si studiile depind de perspectiva. Ca inginer/profesor, am avut ocazia sa invirt datele dupa perspectivele comerciale, financiare, politice etc. Lucru pe care il stii bine cind citesti statistici oficiale, rapoarte ale diverselor grupuri de "cercetatori britanici", sau postari pe prezentul forum.

PS Ca trachist era simplu: invirti roata, creste nivelul de trai; stai dupa studii, scade nivelul de trai

Tot nu ai raspuns la intrebare.. da daca te lauzi ca te pricepi la invartit date zii ce studii ai folosi ca sa le dai la cap a astia care zic ca nivelul de trai scade? Si nu discut de nivelul de truckist care vad ca ti-a ramas stuck in cap ca asta suna a bureala de 2 lei.. Basca poti sa pui si perspectiva ca sa inteleaga oricine cum e cu cresterea economica a Ro vs scaderea Canadei.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 411 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 03 Noi 2017, 11:20

astalavistababy scrie:Grea sarcina si as zice imposibila. Unii insa au resurse (gunoaiele internetului gen zerohedge scris de un bulgar rusofil cu tendinte conspirationiste https://en.wikipedia.org/wiki/Zero_Hedge ) si timp la dispozitie.

Problema cu zerohedge e ca daca scazi un pic partea de gloom and doom din pct de vedere economic e cam "spot on" . Am facut bani frumosi cascand gura pe acolo. Nu acelas lucru pot sa spun daca as casca gura la CNN money :lol:
Ca bonus am mai invatat diverse chestii despre diversificare ( Stock , RE, PM, Crypto ) si cat de nesigura e o cutie de valori pt PM. De asemeni faptul ca e bine sa diversifici si georgrafic. Desigur astea se considera cunoscute de toti de asta MSM vorbeste doar de stock si atat.

Tot ca bonus stirile de genul celor cu aurul falsifiact descoperit la RBC au fost mult mai complete si explicite decat ce a fost la TeVeu la noi. Da poti sa te convingi singur la partea de analiza si implicatii:
http://www.zerohedge.com/news/2017-10-3 ... posed-fake
vs:
http://www.cbc.ca/news/Canada/ottawa/fa ... -1.4368801

Cum maj cred ca nu au pipait in viata lor un lingou sau o moneda de aur nu mai zic de posesie, intradevar discutam de gunaiele internetului. Pt cei care au pus mana pe gunoaie de 24K probabil e un pic diferit.

Probabil ca nu sant singuru..
By September 2009, Zero Hedge had begun drawing more traffic than some established financial blogs.[11] In that year
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 411 ori

Mesajde Gator » 03 Noi 2017, 11:22

capsunar scrie:Tot nu ai raspuns la intrebare.. da daca te lauzi ca te pricepi la invartit date zii ce studii ai folosi ca sa le dai la cap a astia care zic ca nivelul de trai scade? Si nu discut de nivelul de truckist care vad ca ti-a ramas stuck in cap ca asta suna a bureala de 2 lei.. Basca poti sa pui si perspectiva ca sa inteleaga oricine cum e cu cresterea economica a Ro vs scaderea Canadei.

Your point?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 351 ori

Mesajde EdwardS » 03 Noi 2017, 12:08

jean scrie:Nivelul de trai nu se masoara in cati bani iti raman in buzunar ci cate beneficii ai de banii care ii castigi. Poti sa ai in buzunar milioane dar dar sa-ti mananci de sub unghii.

Nivelul de trai nu se masoara numai in cat castigi. Daca ai un job full time si un boss care toarna shit on you, dar nu poti pleca pentru ca ai copii de crescut si rate de platit, poti sa spui ca ai o viata fericita ? Conteaza si cata libertate de miscare ai, traiesti viata dupa regulile tale, sau iti fac altii regulile? E adevarat ca si daca n-ai bani, tot prost e. Gradul de indatorare, de asemenea. Cate luni poti trai mentinand standardul de viata actual, daca maine ramai fara toate sursele de venit ...
EdwardS
Imi place aici si raman...

A multumit: 7 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde jean » 03 Noi 2017, 12:20

EdwardS scrie:
jean scrie:Nivelul de trai nu se masoara in cati bani iti raman in buzunar ci cate beneficii ai de banii care ii castigi. Poti sa ai in buzunar milioane dar dar sa-ti mananci de sub unghii.

Nivelul de trai nu se masoara numai in cat castigi. Daca ai un job full time si un boss care toarna shit on you, dar nu poti pleca pentru ca ai copii de crescut si rate de platit, poti sa spui ca ai o viata fericita ? Conteaza si cata libertate de miscare ai, traiesti viata dupa regulile tale, sau iti fac altii regulile? E adevarat ca si daca n-ai bani, tot prost e. Gradul de indatorare, de asemenea. Cate luni poti trai mentinand standardul de viata actual, daca maine ramai fara toate sursele de venit ...

Corect. Sunt multe variabile care trebuie luate in calcul.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Mesajde Sly » 03 Noi 2017, 12:28

Am deviat si putem abera ore in sir bazat pe diverse variabile legat de promotii,de avansul tehnologic si cate si mai cate insa daca vrem sa calculam realist singurul calcul de facut este ce putai sa cumperi acum 10 ani cu $100 si ce poti cumpara acum.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 462 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE