• Publicitate

Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de trai?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de tra

Mesajde Tavi » 17 Ian 2017, 12:26

harfang scrie:Daca scade nivelul de trai si totul se scumpeste inclusiv tuition fees pt studenti care sunt si asa f. ridicate in unele provincii canadiene , se poate de acum face si asta, fara sa fie necesar sa inveti limba germana pt cursuri :

http://www.mtlblog.com/2016/09/germany- ... -students/

Titlu stupid si articol superficial. Clickbait.

In primul rand, canadienilor le-ar trebui 'study visa'.

In al doilea, Germania le ofera poate cursurile, dar nu si camin/mancare/bursa/etc. Viata in centrele universitare nu-i ieftina, iar cei care nu-si permit tuition fees in Canada (pentru care pot primi study loan) mai mult ca sigur ca nu isi vor permite sa subziste in Germania.

In al treilea, cu toate ca in clasa se va vorbi engleza, in afara scolii cam trebuie germana (cu cateva exceptii, de pilda Berlin).

Si la final...la ce le vor folosi studiile din Germania, daca se intorc in Canada? :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 359 ori
I s-a multumit: 298 ori

Publicitate

Mesajde harfang » 17 Ian 2017, 13:19

Tavi scrie:
harfang scrie:Daca scade nivelul de trai si totul se scumpeste inclusiv tuition fees pt studenti care sunt si asa f. ridicate in unele provincii canadiene , se poate de acum face si asta, fara sa fie necesar sa inveti limba germana pt cursuri :

http://www.mtlblog.com/2016/09/germany- ... -students/

Titlu stupid si articol superficial. Clickbait.

In primul rand, canadienilor le-ar trebui 'study visa'.

In al doilea, Germania le ofera poate cursurile, dar nu si camin/mancare/bursa/etc. Viata in centrele universitare nu-i ieftina, iar cei care nu-si permit tuition fees in Canada (pentru care pot primi study loan) mai mult ca sigur ca nu isi vor permite sa subziste in Germania.

In al treilea, cu toate ca in clasa se va vorbi engleza, in afara scolii cam trebuie germana (cu cateva exceptii, de pilda Berlin).

Si la final...la ce le vor folosi studiile din Germania, daca se intorc in Canada? :)

Superficiala analiza si ...pretentioasa.( de la " pretentious ")

Hai sa-ti lamuresc numai ultiul punct : multi s-ar putea sa nici nu se mai intoarca in Ca.
harfang
Imi place aici si raman...

A multumit: 76 ori
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde Tavi » 17 Ian 2017, 14:33

harfang scrie:multi s-ar putea sa nici nu se mai intoarca in Ca.

Stabilindu-se unde? Cum?

P.S. Nu, nu te contrazic. In ultimii ani am intalnit canadieni nativi stabiliti prin diverse tari europene unde am avut proiecte, nu pareau sa planga dupa tara mama, ceea ce releva ca mai putin conteaza care-i "cea mai buna tara" ci mai degreaba unde-i e fiecaruia bine, dupa propriile-i criterii...
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 359 ori
I s-a multumit: 298 ori

Mesajde Sly » 17 Ian 2017, 15:05

Tavi scrie:In al doilea, Germania le ofera poate cursurile, dar nu si camin/mancare/bursa/etc. Viata in centrele universitare nu-i ieftina, iar cei care nu-si permit tuition fees in Canada (pentru care pot primi study loan) mai mult ca sigur ca nu isi vor permite sa subziste in Germania.

Ideea e ca si in Canada pe langa tuition fees le trebuie bani de mancare/cazare samd iar daca-si permit macar jumate din costul tuition fee din Canada in multe cazuri banii aia le-ar ajunge sa traiasca modest in Germania.
In urma cu 15 ani mergeam destul de des in Germania si pot sa-ti spun ca in Karsruhe,Stuttgart si multe alte orase nu am avut nicaieri problem in a gasi usor pe cineva care vorbea engleza...oi fi avut noroc eu.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 462 ori

Mesajde Sly » 17 Ian 2017, 15:09

Tavi scrie:Mesajul tipic e unul simplu: daca un politician promite ceva ptr. multime e imediat catalogat 'populist', si - culmea - inclusiv beneficiarii prezumptivi ai masurilor respective se tem ca ar avea ceva de pierdut (cel putin pe termen scurt).

Cel mai bun exemplu este Donald Trump care inca nici nu a fost inscaunat si a reusit deja din twitter sa forteze companiile auto sa isi schimbe orientarea dinspre mexico spre US.
Hyundai,CFA,GM cu totii au anuntat deja investitii enorme in crearea de job-uri in US in detrimental Mexico si totusi MSM tuna si fulgera impotriva lui.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 462 ori

Mesajde harfang » 17 Ian 2017, 15:26

Sly scrie:
Tavi scrie:In al doilea, Germania le ofera poate cursurile, dar nu si camin/mancare/bursa/etc. Viata in centrele universitare nu-i ieftina, iar cei care nu-si permit tuition fees in Canada (pentru care pot primi study loan) mai mult ca sigur ca nu isi vor permite sa subziste in Germania.

Ideea e ca si in Canada pe langa tuition fees le trebuie bani de mancare/cazare samd iar daca-si permit macar jumate din costul tuition fee din Canada in multe cazuri banii aia le-ar ajunge sa traiasca modest in Germania.
In urma cu 15 ani mergeam destul de des in Germania si pot sa-ti spun ca in Karsruhe,Stuttgart si multe alte orase nu am avut nicaieri problem in a gasi usor pe cineva care vorbea engleza...oi fi avut noroc eu.

Corect. Bine punctat.
Referitor la limba, Lb engleza e f. vorbita in Germania, nu numai printre tineri dar chiar si mai varstnici, nu exista sa nu poti communica, deci chiar nu e o problema.
harfang

A multumit: 76 ori
I s-a multumit: 13 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE