• Publicitate

Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de trai?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de tra

Mesajde capsunar » 17 Ian 2017, 16:25

Tavi scrie:, si - culmea - inclusiv beneficiarii prezumptivi ai masurilor respective se tem ca ar avea ceva de pierdut (cel putin pe termen scurt).

Nu neaparat... asta e ce vrea presa "libera" care apartine catorva bogatasi sa para. Realitatea e departe, vezi ce a insemnat populistul Trump.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Publicitate

Mesajde Petrica Rusu » 17 Ian 2017, 18:00

harfang scrie:Daca scade nivelul de trai si totul se scumpeste inclusiv tuition fees pt studenti care sunt si asa f. ridicate in unele provincii canadiene , se poate de acum face si asta, fara sa fie necesar sa inveti limba germana pt cursuri :

http://www.mtlblog.com/2016/09/germany- ... -students/

Studentii din Quebec nu pleaca nicaieri ca nu-s foarte calatori si daca nu le vorbesti in franceza se intristeaza rau.

Daca te referi la aia din partea engleza unde chiar e tuitionul mare, cred ca 80% se vor intoarce cu coada intre pciioare. Motivul principal e ca ei nici nu stiu sa rezolve o ecuatie de gradu 2.
Nu invata absolut nimic la liceu, asa ca n-au ce cauta la facultatile germane si in principal la astea care-s moca din europa. doar daca descresc aia nivelul ca sa-i acomodeze si pe ei. :D
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Gator » 17 Ian 2017, 19:13

Sly scrie:
Tavi scrie:Mesajul tipic e unul simplu: daca un politician promite ceva ptr. multime e imediat catalogat 'populist', si - culmea - inclusiv beneficiarii prezumptivi ai masurilor respective se tem ca ar avea ceva de pierdut (cel putin pe termen scurt).

Cel mai bun exemplu este Donald Trump care inca nici nu a fost inscaunat si a reusit deja din twitter sa forteze companiile auto sa isi schimbe orientarea dinspre mexico spre US.
Hyundai,CFA,GM cu totii au anuntat deja investitii enorme in crearea de job-uri in US in detrimental Mexico si totusi MSM tuna si fulgera impotriva lui.

GM a anuntat investitii "enorme" de 1 bil in US. Anu trecut au investit vreo 3 bil in US, pe vremea lu Obama. Si investitia de 4.1 bil in Mexico ramine neatinsa. Twiter trump my ass.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 332 ori

Mesajde Sly » 17 Ian 2017, 19:19

Gator scrie:GM a anuntat investitii "enorme" de 1 bil in US. Anu trecut au investit vreo 3 bil in US, pe vremea lu Obama. Si investitia de 4.1 bil in Mexico ramine neatinsa. Twiter trump my ass.

Plus $3,1b ale lui Hyundai,$,1b pentru un tweet,not too bad in opinia mea si inca nici nu a fost inscaunat.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Gator » 17 Ian 2017, 20:55

Sly scrie:
Gator scrie:GM a anuntat investitii "enorme" de 1 bil in US. Anu trecut au investit vreo 3 bil in US, pe vremea lu Obama. Si investitia de 4.1 bil in Mexico ramine neatinsa. Twiter trump my ass.

Plus $3,1b ale lui Hyundai,$,1b pentru un tweet,not too bad in opinia mea si inca nici nu a fost inscaunat.

the Ernest Hemingway of Twitter: scade valoarea actiunilor toyotei, ridica albumele Jackiei Evacho...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 332 ori

Mesajde harfang » 17 Ian 2017, 21:45

Petrica Rusu scrie:
harfang scrie:Daca scade nivelul de trai si totul se scumpeste inclusiv tuition fees pt studenti care sunt si asa f. ridicate in unele provincii canadiene , se poate de acum face si asta, fara sa fie necesar sa inveti limba germana pt cursuri :

http://www.mtlblog.com/2016/09/germany- ... -students/

Studentii din Quebec nu pleaca nicaieri ca nu-s foarte calatori si daca nu le vorbesti in franceza se intristeaza rau.

Daca te referi la aia din partea engleza unde chiar e tuitionul mare, cred ca 80% se vor intoarce cu coada intre pciioare. Motivul principal e ca ei nici nu stiu sa rezolve o ecuatie de gradu 2.
Nu invata absolut nimic la liceu, asa ca n-au ce cauta la facultatile germane si in principal la astea care-s moca din europa. doar daca descresc aia nivelul ca sa-i acomodeze si pe ei. :D
h

Pai ma gandesc ca unii din Que care vor ceva si mai ieftin spre moka decit e univ. In Que se duc in Franta si vorbesc franceza acolo dupa ce vor fi facand aia misto de accentul lor :)
harfang
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 13 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE