• Publicitate

Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de trai?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de tra

Mesajde Gator » 18 Ian 2017, 09:18

Petrica Rusu scrie:Daca te referi la aia din partea engleza unde chiar e tuitionul mare, cred ca 80% se vor intoarce cu coada intre pciioare. Motivul principal e ca ei nici nu stiu sa rezolve o ecuatie de gradu 2.
Nu invata absolut nimic la liceu, asa ca n-au ce cauta la facultatile germane si in principal la astea care-s moca din europa. doar daca descresc aia nivelul ca sa-i acomodeze si pe ei. :D

Ecuatia de gr 2 este quitesenta unui invatamint de inalta calitate. Brava, Petrache.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Publicitate

Mesajde jean » 18 Ian 2017, 09:58

capsunar scrie:
Nu stiu pe ce lume traiai tu acum cativa ani dar miscarea "occupy [city]" (a fost si in Vanc si in To etc) exact despre asta a fost.
Deci lumea a iesit in strada, si-au spus pasul da nimeni nu a facut nimic, ba chiar presa a minimizat si a schimbat ideea.

la #3, capitalismul exact asa cum a fost conceput duce la concentrarea capitalului (vezi cetire de la marx incoace).
In plus se amesteca si se face confuzie voit de catre presa intre avutie si venit. Diferenta intre maj poporului si superbogati e ca maj poporului are in special venit pe cand ceilalti au in special avutie ( adica poseda fabrici, uzine, drumuri, malluri etc)

Greseala Occupy Movement a fost ca nu aveau nici un program iar presa comandata a profitat de asta si a minimizat. Daca ar fi avut ceva concret poate ca ar fi schimbat ceva.
Din toate punctele care le-am enumrat eu nici unul nu face referire la avutia celor bogati. Ar fi o mare greseala. Nu am facut nici o referire ca ei sa nu mai acumuleze, doar sa acumuluze mai putin astfel ca o parte din beneficiile dezvoltarii societatii sa ajunga si la cei mai putin avuti. Nici macar nu am facut referire ca cei cu venituri mici sa li se mareasca salariile in defavoarea celor cu venituri mari, piata muncii ar regla asta daca nu s-ar interveni in mod artificial (imigratia sau globalizarea de exemplu).
Capitalismul nu trebuie sa functioneze asa cum a zis Marx. Trebuie sa functioneze asa cum vrem noi. Trebuie insa sa existe vointa de a misca lucrurile in directia care vrem, altfel vorbim discutii.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde jean » 18 Ian 2017, 10:22

Petrica Rusu scrie:Studentii din Quebec nu pleaca nicaieri ca nu-s foarte calatori si daca nu le vorbesti in franceza se intristeaza rau.

Daca te referi la aia din partea engleza unde chiar e tuitionul mare, cred ca 80% se vor intoarce cu coada intre pciioare. Motivul principal e ca ei nici nu stiu sa rezolve o ecuatie de gradu 2.
Nu invata absolut nimic la liceu, asa ca n-au ce cauta la facultatile germane si in principal la astea care-s moca din europa. doar daca descresc aia nivelul ca sa-i acomodeze si pe ei. :D

Invatamantul European care este orientat mai mult pe teorie si s-a dovedit, cel putin in ultimii 30 de ani, mai putin eficient decat cel Nord American care este orientat mai mult pe practica. Asta au recunoscut-o chiar universitatile europene cu mai bine de 10 ani in urma si au inceput o reforma acolo. Daca s-a aplicat, pana la ce nivel s-a aplicat nu mai stiu. Nu stiu ce varsta ai tu insa acum 30 de ani in facultatile din Romania se preda foarte mult material inutil in loc sa se concetreze atentia pe disciplinele care chiar erau de folos mai tarziu. Mai mult de atat, calculatorul rezolva astazi ecuatia de gradul 2, matrici, determinati si integrala dubla sau tripla. Am lasat de mult in urma rigla de calcul. Invatamantul trebuie sa se adapteze progresului tehnologic care e din ce in ce mai rapid. Acum sunt masini cu comanda numerica, nu mai trebuie calculate regimurile de aschiere pentru fiecare operatie. Trebuie sa ai idee de ele ca sa stii ce faci acolo, dar nu este nevoie sa memorezi formula de 6 randuri. Cam asa era invatamantul acum 25-30 de ani in Romania. Nici in restul Europei nu era mult diferit, nu era caracteristic numai Romaniei.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde Petrica Rusu » 18 Ian 2017, 11:11

Gator scrie:
Petrica Rusu scrie:Daca te referi la aia din partea engleza unde chiar e tuitionul mare, cred ca 80% se vor intoarce cu coada intre pciioare. Motivul principal e ca ei nici nu stiu sa rezolve o ecuatie de gradu 2.

Ecuatia de gr 2 este quitesenta unui invatamint de inalta calitate. Brava, Petrache.

Am zis io ca asta e chintesenta unui sistem de calitate?
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde capsunar » 18 Ian 2017, 11:14

jean scrie:Invatamantul European care este orientat mai mult pe teorie si s-a dovedit, cel putin in ultimii 30 de ani, mai putin eficient decat cel Nord American care este orientat mai mult pe practica. Asta au recunoscut-o chiar universitatile europene cu mai bine de 10 ani in urma si au inceput o reforma acolo.

Nu sant deloc convins. In ultimii 50 ani SUA a fost ca Mecca pt varfuri. Ar fi interesant de vazut autorii patentelor de pe la ce scoli vin, mai ales patentele acordate centrelor de dercetare non universitare. Din ce vad eu cam singura diferenta e faptul ca se face mai multa cercetare in cadrul facultatii.
Sant dispute largi pe tema Austrian Economics VS Keynesian Economics iar nemtii aia care fac masinile alea de-l supara pe Trump nu cred ca au studiat in SUA.
jean scrie:Nu stiu ce varsta ai tu insa acum 30 de ani in facultatile din Romania se preda foarte mult material inutil in loc sa se concetreze atentia pe disciplinele care chiar erau de folos mai tarziu. Mai mult de atat, calculatorul rezolva astazi ecuatia de gradul 2, matrici, determinati si integrala dubla sau tripla. Am lasat de mult in urma rigla de calcul. Invatamantul trebuie sa se adapteze progresului tehnologic care e din ce in ce mai rapid. Acum sunt masini cu comanda numerica, nu mai trebuie calculate regimurile de aschiere pentru fiecare operatie. Trebuie sa ai idee de ele ca sa stii ce faci acolo, dar nu este nevoie sa memorezi formula de 6 randuri. Cam asa era invatamantul acum 25-30 de ani in Romania. Nici in restul Europei nu era mult diferit, nu era caracteristic numai Romaniei.

Nu vreau sa te dezamagesc dar lucrurile desi stau diferit, au acelas rezultat. In facultate se fac o serie de materii aiurea gen curs de nutritie sau golf... Pe scurt, ca sa termini facultatea ai nevoie de un nr de credite, si anumite materii obligatorii. Daca nu esti full time student nu te mai califici o serie de alte benefits. Ca sa fii inscris full time trebuie sa iei minim 4 materii. Maj materiilor obligatorii au prerequisite alte materii obligatorii, de ex nu poti sa iei fizica 1 si 2 in acelas timp. In general materiile obligatorii sant vanate si de studentii de la facultatile de forma asa ca se ocupa imediat si in final ajungi sa iei si materii de umplutura ca sa ramai full time student. De ex e plin de studenti la arts care vor sa se transfere la computer science si vaneaza cursurile de acolo. Unele facultati noteaza unele materii dupa bell curve. Asta insemna ca ai un nr garantat de picati. La 100 de elevi ai garantat 10 picati indiferent cat de bine invata!! Asta duce la stress, mai multe droguri si sinucideri. De obicei materiile de umplutura nu sant notate dupa bell curve asa ca ai un motiv in plus sa le iei. Studentii le numesc GPA boosters.

O alta dezamagire, la mate de ex, studentul trebuie sa stie sa desenze un grafic de functii, se fac limite, derivate si integrale. Intradevar exista site-uri ca desmos da la examen nu au voie nici cu ceas electronic dar au coie cu calculator care face inmultiri si impartiri. (nu grafice). Formulele inca trebuie memorate.
In Ro se faceau fituici si se copia, astia au avansat folosesc pastile (aderol si ritalin parca). Am vorbit cu multi studenti inclusiv care au luat si au rezultat spectaculos, cica works like magic! La fel ca si in cazul fituicilor dupa examen se uita tot.
BTW, eu zic ce se intampla la 2 universitati in top 10 in Ca si nu la ce se intampla la miriadele de colegii de 2 lei pe care romanii de pe aici le numesc facultati.
jean scrie:Capitalismul nu trebuie sa functioneze asa cum a zis Marx. Trebuie sa functioneze asa cum vrem noi. Trebuie insa sa existe vointa de a misca lucrurile in directia care vrem, altfel vorbim discutii.

Marx a descris cum functioneaza si nu cum ar trebui sa functioneze. (scoala germana)
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Petrica Rusu » 18 Ian 2017, 11:32

capsunar scrie: Unele facultati noteaza unele materii dupa bell curve. Asta insemna ca ai un nr garantat de picati. La 100 de elevi ai garantat 10 picati indiferent cat de bine invata!! Asta duce la stress, mai multe droguri si sinucideri. De obicei materiile de umplutura nu sant notate dupa bell curve asa ca ai un motiv in plus sa le iei. Studentii le numesc GPA boosters.

O alta dezamagire, la mate de ex, studentul trebuie sa stie sa desenze un grafic de functii, se fac limite, derivate si integrale. Intradevar exista site-uri ca desmos da la examen nu au voie nici cu ceas electronic dar au coie cu calculator care face inmultiri si impartiri. (nu grafice). Formulele inca trebuie memorate.
In Ro se faceau fituici si se copia, astia au avansat folosesc pastile (aderol si ritalin parca). Am vorbit cu multi studenti inclusiv care au luat si au rezultat spectaculos, cica works like magic! La fel ca si in cazul fituicilor dupa examen se uita tot.
BTW, eu zic ce se intampla la 2 universitati in top 10 in Ca si nu la ce se intampla la miriadele de colegii de 2 lei pe care romanii de pe aici le numesc facultati.
jean scrie:Capitalismul nu trebuie sa functioneze asa cum a zis Marx. Trebuie sa functioneze asa cum vrem noi. Trebuie insa sa existe vointa de a misca lucrurile in directia care vrem, altfel vorbim discutii.

Marx a descris cum functioneaza si nu cum ar trebui sa functioneze. (scoala germana)

Materiile notate dupa bell curve sint de obicei doar in anul 1, maxim 2 si sint in principal la cursurile cu enrollment mare.

Formulele trebuie sa fie memorate. la cursu de calculus for dummies la care te referi nu au voie cu formule si trebuie sa stie pe dinafara formule mult mai complicate decit ecuatia de gradu 2. La anii mai mari in schimb am vazut ca li se mai da si open book exams, dar astea-s ceva mai grele asa ca pina la urma incep si ei sa prefere sa memoreze formule.

De copiat se copiaza si aici la greu. Se cumpara examene etc, numai ca chestiile astea sint tinute mult mai confidential ca sa nu se afecteze reputatia institutiei. Ca deh scoala e pe bani grei aici.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE