• Publicitate

Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de trai?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de tra

Mesajde Gator » 03 Noi 2017, 12:35

Sly scrie:Am deviat si putem abera ore in sir bazat pe diverse variabile legat de promotii,de avansul tehnologic si cate si mai cate insa daca vrem sa calculam realist singurul calcul de facut este ce putai sa cumperi acum 10 ani cu $100 si ce poti cumpara acum.

Si cite sute ai nu conteaza? That sucks...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Publicitate

Mesajde geomaticianu » 03 Noi 2017, 12:42

Normal ca atunci cand nu faci nimic,nu ai un job si stai sa te plangi pe forum iti scade nivelul de trai... :D

J'adore Québec
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde Sly » 03 Noi 2017, 12:44

Gator scrie:

Ba da conteaza dar dupa cum ti-am spus este irelevant pentru topicul de fata daca ai castigat la loto sau ti-a murit bunicul si ti-a lasat o mostenire sau ca proaspat imigrant fiind au profitat astia de tine si te-au tinut cativa ani buni intr-o pozitie sub pregatirea si experienta ta si acum ai scos nitel capul la suprafata.
Vorbim despre majoritatea populatiei care in general face acelasi job.
Asa poti sa faci o comparatie.
Tu ca Chirurg/dulgher/ospatar acum 10ani faceai x$ si-ti permiteai sa cumperi o cantitate de produse...acelasi tu cu y$ de azi y fiind veniturile crescute poti sa-ti cumperi mai multe,mai putine sau aceeasi cantitate de produse?
Si nu mai veni cu aberatii de genul scrii o carte,faci ore suplimentare caci aia inseamna ca muncesti mai mult nu ca castigi mai multi bani si puteai sa faci aia si acum 10ani si raportul ramanea acelasi.

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde jean » 03 Noi 2017, 13:15

Nu poti scoate din ecuatie avansul tehnologic care ar putea impinge dulgherul sa se faca chirurg pentru ca meseria lui nu mai exista, chiar daca ii placea foarte mult. :mrgreen:
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Mesajde Sly » 03 Noi 2017, 13:25

jean scrie:Nu poti scoate din ecuatie avansul tehnologic care ar putea impinge dulgherul sa se faca chirurg pentru ca meseria lui nu mai exista, chiar daca ii placea foarte mult. :mrgreen:

Pai chiar si asa nu cred ca iese un deal prea bun cand socotesti cati ani si cati bani cheltuiesti ca sa devii chirurg.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde Gator » 03 Noi 2017, 13:40

Sly scrie:
Gator scrie:

Ba da conteaza dar dupa cum ti-am spus este irelevant

Ori conteaza ori e irelevant. Nu incepe cu de astea.

Vorbim despre majoritatea populatiei care in general face acelasi job.

Majoritatea NU face acelasi job.

Tu ca Chirurg/dulgher/ospatar acum 10ani faceai x$ si-ti permiteai sa cumperi o cantitate de produse...acelasi tu cu y$ de azi y fiind veniturile crescute poti sa-ti cumperi mai multe,mai putine sau aceeasi cantitate de produse?

Eu da.

Si nu mai veni cu aberatii de genul scrii o carte,faci ore suplimentare caci aia inseamna ca muncesti mai mult nu ca castigi mai multi bani si puteai sa faci aia si acum 10ani si raportul ramanea acelasi.

"There is no good reason why we should not develop and change until the last day we live". Sigur cartea mea de acuma e mai buna ca aia de acu 10 ani, garantez ca se vinde mult mai bine.

Pai chiar si asa nu cred ca iese un deal prea bun cand socotesti cati ani si cati bani cheltuiesti ca sa devii chirurg.

E, pai asa spune. Orice ai face nu e bun, raul ne inconjoara, ne doboara, ne omoara.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE