• Publicitate

Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de trai?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de tra

Mesajde utilizatorgmx » 03 Noi 2017, 13:48

Sly scrie:...singurul calcul de facut este ce putai sa cumperi acum 10 ani cu $100 si ce poti cumpara acum.

E ca si cum ai spune ca acum cumperi mai multe cu 100 lei decat acum 30 ani in Ro. Sau invers, cum vrei tu. Cand era leul vechi cu mai multe zerouri trebuie ca o duceai mai bine atunci.
Mai lucreaza la formula.
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...

A multumit: 39 ori
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Mesajde jean » 03 Noi 2017, 14:14

Sly scrie:
jean scrie:Nu poti scoate din ecuatie avansul tehnologic care ar putea impinge dulgherul sa se faca chirurg pentru ca meseria lui nu mai exista, chiar daca ii placea foarte mult. :mrgreen:

Pai chiar si asa nu cred ca iese un deal prea bun cand socotesti cati ani si cati bani cheltuiesti ca sa devii chirurg.

Daca da bine cu tesla poate sa-i iasa si mai repede si mai ieftin. :mrgreen:
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Mesajde Sly » 03 Noi 2017, 14:25

utilizatorgmx scrie:
Sly scrie:...singurul calcul de facut este ce putai sa cumperi acum 10 ani cu $100 si ce poti cumpara acum.

E ca si cum ai spune ca acum cumperi mai multe cu 100 lei decat acum 30 ani in Ro. Sau invers, cum vrei tu. Cand era leul vechi cu mai multe zerouri trebuie ca o duceai mai bine atunci.
Mai lucreaza la formula.

Deci după cunoștințele tale a fost reforma monetara în Canada în ultimii 10 ani acum avem dolarul greu?
În România au fost vreo trei reforme monetare în ultimii 30 de ani dacă chiar vrei să faci asemenea comparații.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde Isostar » 03 Noi 2017, 15:03

Sly scrie:Am deviat si putem abera ore in sir bazat pe diverse variabile legat de promotii,de avansul tehnologic si cate si mai cate insa daca vrem sa calculam realist singurul calcul de facut este ce putai sa cumperi acum 10 ani cu $100 si ce poti cumpara acum.

Abordarea ta simplista are probleme majore. Hai sa iti spun doar una, mai departe poti sa te uiti tu : inflatie.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 248 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde Isostar » 03 Noi 2017, 15:04

jean scrie:
Daca da bine cu tesla poate sa-i iasa si mai repede si mai ieftin. :mrgreen:

Tesla lui Elon, a lui Nikolai? Sau una clasica?!?
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 248 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde utilizatorgmx » 03 Noi 2017, 16:43

Sly scrie:Deci după cunoștințele tale a fost reforma monetara în Canada în ultimii 10 ani acum avem dolarul greu?
În România au fost vreo trei reforme monetare în ultimii 30 de ani dacă chiar vrei să faci asemenea comparații.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Poti sa-i spui leu vechi, leu nou, leu greu...banul s-a devalorizat, dar si salariul a fost variabil. Sigur ca ai un apogeu in cariera, varful economiei mondiale, nationale in acei 10 ani, ce fel de cheltuieli ai avut in acea perioada etc.
Eu zic sa mergi in Ro cateva luni sa-ti dai seama ce norocos esti ca ai plecat. Dar stai, Capsunar spunea ca lumea pleaca din Ro ca nu are bani. Tu, din ce spuneai, ai avut situatie financiara f buna in tara. Explica-i tu Capsunarului de ce pleaca lumea din tara care este acum " tigrul Europei". :) De ce pleaca lumea din tara cu cei mai multi proprietari (96%) de imobiliare din Eu.?
utilizatorgmx

A multumit: 39 ori
I s-a multumit: 21 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE