• Publicitate

Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de trai?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Realitati canadiene - e adevarat ca scade nivelul de trai?

Mesajde terran » 30 Oct 2016, 17:27

Nivelul de trai scade incet de la un an la altul.
Exemple: Pretul caselor a crescut de cel putin 3 ori in ultimii 10 ani, au devenit inaccesibile pentru omul de rand.
Asistenta medicala e din ce in ce mai dificila. La urgenta se astepta in mod obisnuit 8 ore si mai mult ca sa te vada un doctor. Nu am inca medic de familie, desi sunt inscris pe lista de asteptare din 2012.
http://ici.radio-canada.ca/nouvelles/po ... gaco.shtml

Micro-concediu in loc de concediu. In mod normal, ti se dau doar 2 saptamani.
"Le Canada n’est pas réputé pour sa générosité en matière de congés payés. En effet, ses salariés bénéficient de seulement 10 jours par an. C’est même l’un des pays les moins charitables du monde en la matière selon le classement Mercer."
http://www.blog-emploi.com/jours-conges-canada/

Printre imigranti rata de somaj este foarte mare.
"Sur l'île de Montréal, les immigrants représentent 40 % de la main-d'oeuvre disponible mais seulement 23 % des effectifs des entreprises."
Asta inseamna somaj de 42% printre imigranti. Iar printre cei care lucreaza, cel putin jumatate au joburi sub calificarea lor.
http://affaires.lapresse.ca/opinions/ch ... ntreal.php

In ciuda crizei economice, inexplicabil, guvernul vrea sa aduca din ce in ce mai multi imigrati.
http://ici.radio-canada.ca/nouvelles/Ec ... rton.shtml

Accesul la ordinele profesionale este lung si dificil.
Intrarea in Ordinul Inginerilor din Quebec a durat 1.5 ani. A costat cu totul 2500$, taxe de inscriere, taxe pentru examene, taxe de inscriere pe tablou, cotizatia anuala. Rezultatul: un carton pe care scrie permis de inginer junior, nu conteaza cati ani de experienta ai in domeniu. Cand incepi sa cauti de lucru ca ing.jr. constati ca acest titlu e mai degraba o bila neagra, nu esti nici inginer, nici tehnician. Deci e un titlu care a costat scump, dar trebuie ascuns in sertar, ca sa nu fii considerat supra-calificat pentru posturile de tehnician.
Angajatorii nu recunosc insa nici diplomele, nici experienta dobandite in afara Canadei. (Desi la imigrare se acorda puncte pentru diploma si experienta.)
Asa ca pana la urma trebuie revenit pe bancile scolii, cu speranta ca o diploma de aici va deschide poarta catre un job in domeniu.

Plosnitele. In Montreal e explozie de infestari cu plosnite. O experienta foarte penibila, mai ales pentru cei care au copii.
http://www.ledevoir.com/societe/actuali ... a-montreal

In apartament cu chirie nu ai voie sa ai propria masina de spalat rufe.
Trebuie sa speli rufele la comun cu toti ceilalti din bloc.

Clima mizerabila. Pe masura ce avansezi in varsta, realizezi ca nu-ti mai trebuie frig si vant. Australia cred ca e o optiune mai buna.

Un avantaj in Canada este totusi sistemul de ajutor social. In caz ca nu mai ai nici un fel de resurse financiare, nu te lasa sa ajungi pe drumuri. Ajutorul social ajunge pentru a plati chiria unui apartament, facturile si mancarea de baza. Sistemul medical cu toate dificultatile, este inca gratuit. Daca dupa un an de zile de ajutor social tot nu gasesti de lucru, ai dreptul la plombe (cu amalgam) de la dentist si ochelari.
terran
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Realitati canadiene

Mesajde bhl8 » 30 Oct 2016, 20:58

terran scrie: Ajutorul social ajunge pentru a plati chiria unui apartament, facturile si mancarea de baza.

Oare? Nu-i chiar asa. Am incercat si eu, asteptand un AEC. Nu am rezistat decat 2 luni (defapt au fost 3, dar a trebuit sa dau banii inapoi ca m-am angajat cam in prima jumatate a lunii a 3-a), nu stiu altii cum pot rezista, dar sunt eroi! Ajutorul este 618 si chiria (doar chiria) o aveam 625 (nu mai stiu sigur daca astea sunt cifrele). Somajul nu te prinde la inceput sau la sfarsit de contract, sa zici ca te muti undeva mai ieftin.
bhl8
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde DonTavo » 31 Oct 2016, 05:36

inca cineva care afirma ca nu e asa bine in Canada.... Stai ca sar acum "realizatii" pe tine. Pregateste-te de atacuri. ;)
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde cian » 31 Oct 2016, 06:56

terran scrie:Nivelul de trai scade incet de la un an la altul.
Exemple: Pretul caselor a crescut de cel putin 3 ori in ultimii 10 ani, au devenit inaccesibile pentru omul de rand.
Asistenta medicala e din ce in ce mai dificila. La urgenta se astepta in mod obisnuit 8 ore si mai mult ca sa te vada un doctor. Nu am inca medic de familie, desi sunt inscris pe lista de asteptare din 2012.
http://ici.radio-canada.ca/nouvelles/po ... gaco.shtml

Micro-concediu in loc de concediu. In mod normal, ti se dau doar 2 saptamani.
"Le Canada n’est pas réputé pour sa générosité en matière de congés payés. En effet, ses salariés bénéficient de seulement 10 jours par an. C’est même l’un des pays les moins charitables du monde en la matière selon le classement Mercer."
http://www.blog-emploi.com/jours-conges-canada/

Printre imigranti rata de somaj este foarte mare.
"Sur l'île de Montréal, les immigrants représentent 40 % de la main-d'oeuvre disponible mais seulement 23 % des effectifs des entreprises."
Asta inseamna somaj de 42% printre imigranti. Iar printre cei care lucreaza, cel putin jumatate au joburi sub calificarea lor.
http://affaires.lapresse.ca/opinions/ch ... ntreal.php

In ciuda crizei economice, inexplicabil, guvernul vrea sa aduca din ce in ce mai multi imigrati.
http://ici.radio-canada.ca/nouvelles/Ec ... rton.shtml

Accesul la ordinele profesionale este lung si dificil.
Intrarea in Ordinul Inginerilor din Quebec a durat 1.5 ani. A costat cu totul 2500$, taxe de inscriere, taxe pentru examene, taxe de inscriere pe tablou, cotizatia anuala. Rezultatul: un carton pe care scrie permis de inginer junior, nu conteaza cati ani de experienta ai in domeniu. Cand incepi sa cauti de lucru ca ing.jr. constati ca acest titlu e mai degraba o bila neagra, nu esti nici inginer, nici tehnician. Deci e un titlu care a costat scump, dar trebuie ascuns in sertar, ca sa nu fii considerat supra-calificat pentru posturile de tehnician.
Angajatorii nu recunosc insa nici diplomele, nici experienta dobandite in afara Canadei. (Desi la imigrare se acorda puncte pentru diploma si experienta.)
Asa ca pana la urma trebuie revenit pe bancile scolii, cu speranta ca o diploma de aici va deschide poarta catre un job in domeniu.

Plosnitele. In Montreal e explozie de infestari cu plosnite. O experienta foarte penibila, mai ales pentru cei care au copii.
http://www.ledevoir.com/societe/actuali ... a-montreal

In apartament cu chirie nu ai voie sa ai propria masina de spalat rufe.
Trebuie sa speli rufele la comun cu toti ceilalti din bloc.

Clima mizerabila. Pe masura ce avansezi in varsta, realizezi ca nu-ti mai trebuie frig si vant. Australia cred ca e o optiune mai buna.

Un avantaj in Canada este totusi sistemul de ajutor social. In caz ca nu mai ai nici un fel de resurse financiare, nu te lasa sa ajungi pe drumuri. Ajutorul social ajunge pentru a plati chiria unui apartament, facturile si mancarea de baza. Sistemul medical cu toate dificultatile, este inca gratuit. Daca dupa un an de zile de ajutor social tot nu gasesti de lucru, ai dreptul la plombe (cu amalgam) de la dentist si ochelari.

Ok, am inteles ca ai facut un AEC stind pe social? Deci practic gratis? Poti sa ai masina de spalat orice in apartament, (eu am de spalat haine), inclusiv de spalat pe picioare daca vrei, dar sunt niste conditii. Clima e mizerabila, right, cind ai venit incoace nu stiai asta ca sa nu mai pierzi timpul si sa mergi direct in Australia?
Sistemul medical e naspa, astepti mult? Nu stiu dar cred ca in alte provincii au clinici si spitale private, daca te tine buzunarul, in Australia sigur au. By the way ai vazut cit e pretul afisat pentru o zi de spitalizare?
Acuma zi si tu ca ala ca mincarea e naspa, ( e plin de magazine cu mincare de peste tot,inclusiv organic daca vreu sa te spargi in figuri),ca drmurile sunt proaste si strica suspensia la Bentley (citeste Dodge), ca nu sunt toale de calitate,(downtown e plin de buticuri + internet si alte posibilitati) si asa mai departe.
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde crsv » 31 Oct 2016, 07:31

Ai inteles gresit cian , nu te plateste socialul sa faci AEC pt ca nu ti-l aproba , de fapt i-a cerut sa returneze o parte . Probabil ca a luat PRET si bursa ( au o grila de calcul complet idioata pt a te scoate cu pret-ul mai mare ca bursa ca sa ai ce plati ani buni dupa ) care oricum nu sunt cu mult mai mari ca socialul.
Tu ai incercat sa traiesti cu 700 CAD pe luna ?
Nu poti sa ai masina de spalat in orice app , depinde de proprietar
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 44 ori

Mesajde cian » 31 Oct 2016, 07:43

crsv scrie:Ai inteles gresit cian , nu te plateste socialul sa faci AEC pt ca nu ti-l aproba , de fapt i-a cerut sa returneze o parte . Probabil ca a luat PRET si bursa ( au o grila de calcul complet idioata pt a te scoate cu pret-ul mai mare ca bursa ca sa ai ce plati ani buni dupa ) care oricum nu sunt cu mult mai mari ca socialul.
Tu ai incercat sa traiesti cu 700 CAD pe luna ?
Nu poti sa ai masina de spalat in orice app , depinde de proprietar

Si eu am luat pret et bourse pentru un DEC si am facut un AEC pe barba mea, adica muncind in timp ce faceam AEC ul. Cit despre masina de spalat e in functie de apt. Daca platesti tu apa calda, incalzirea, etc poti sa instalezi. Motivul pt care nu te lasa este ca plateste proprietarul apa calda si eventual incalzirea, ca e pe curent sau pe gaz. Pentru aceleasi motive unii vor sa stie cite persoane locuiesc in apt, ca nu e totuna consumul cind e un locatar sau cind sunt 10
cian

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE