• Publicitate

Canada permite internet cenzorship.

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Canada permite internet cenzorship.

Mesajde Isostar » 30 Iun 2017, 09:03

capsunar scrie:Eu folosesc in general https://duckduckgo.com/
Cel putin daca caut oala sub presiune nu ma uresc poze de oala sub presiune peste tot pe unde merg pe internet.

Stii ca Duck-ul foloseste motorul de cautare de la Google, right? Asa ca daca nu apare pe Google, nu apare nici pe Duck...
Diferenta dintre cele doua este cum iti prioritizeaza afisarea rezultatelor.

P.S. Alternative, Bing, MSN search. Diferenta, Google are de 10 ori mai multe site-uri indexate decat Bing.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Publicitate

Mesajde jean » 30 Iun 2017, 10:56

Probabil meteahna de pe vremea comunistilor, dar eu si acum prelucrez informatia ca si cum ar fi fost cenzurata inainte de a ajunge la mine, indiferent de unde vine. Din informatie iau faptul sau evenimentul si il analizez sau caut si alte surse referitoare la subiect. Informatia nu numai ca este cenzurata, sunt si multe alte interese. De exemplu daca iei un subiect politic comentat in National Post suna cu totul diferit in The Star pentru ca au interese diferite.
Tocmai citeam ca Germania a introdus legislatie privind interzicerea "fake news". Cine spune ca sunt fake news si nu trebuie publicate catre publicul larg? Or daca nu le convine stirea, baga pumnul in gura ziaristului pe motiv ca publica feke news.
Asa ca nu mai uit deloc in gura unuia sau altuia.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde capsunar » 30 Iun 2017, 16:50

jean scrie:Tocmai citeam ca Germania a introdus legislatie privind interzicerea "fake news". Cine spune ca sunt fake news si nu trebuie publicate catre publicul larg? Or daca nu le convine stirea, baga pumnul in gura ziaristului pe motiv ca publica feke news.
Asa ca nu mai uit deloc in gura unuia sau altuia.

S-a discutat si se discuta sa le interzica si in SUA, daca se intampla si in Ca, deja pot cere sa se implementeze. problema e ca implementarea costa si nu vrea nimeni sa plateasca. Probabil tot noi consumatorii o sa trebuiasca sa platim pt proxy... si ca sa fie frumos proxy-ul o sa faca si criptare decriptare.. ;)
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde EdwardS » 30 Iun 2017, 19:22

rux13 scrie: dar ar fi interesant sa exploram aici alternativele la google
Deh, sunt cam lenesa asa ca daca cineva vine cu informatii imi micsoreaza efortul de cautare 8)

Poti sa incerci un metasearch engine (combina rezultatele de la mai multe motoare de cautare: Google, Bing etc)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_s ... ch_engines
EdwardS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE